5x hurá podnikání!

08.06.2024

V úterý moje podnikání oslavilo pět let. Pět let?! Kdy ty roky utekly? Je pravda, že občas se už cítím jako samostatně výdělečně činný dinosaur, většinou mám ale pocit, že jsem stále úplný a vyjukaný zajíc. Je to jízda! Je v mnoha ohledech jiná než jsem si představovala, ale jsem vděčná (a trochu pyšná), že jsem ji tenkrát odstartovala. Neměnila bych.

A tady je mých pět důvodů, proč. Za každý rok jeden.

  1. ČAS. Ano, myslela jsem si, jak svůj pracovní čas pevně chytnu do vlastních rukou a sevření nepovolím. Ano, mýlila jsem se. A myslím, že díky všem podnikatelům z exotiky se pomýlí hodně smrtelníků. I když jsem na volné noze, musím někdy pracovat, abych se uživila. Velkou výhodou je, že si můžu čas mnohem lépe organizovat. Nemusím držet hadr od osmi do čtyř. Díky tomu si můžu dopřát luxus obědů doma. Přiznávám, že nebýt smečky, tahám s sebou do práce velké svačiny a doma se objevím až k večeru. A obědová pauza je perfektní restart v půlce dne, i když není každý den v pravé poledne. A co teprve v létě, když si užívám jídlo na terase! Kdo to má! Jen rozmazlení podnikatelé. 
  2. ŠÉFOVÉ. Jenom blázen se raduje, když má místo jednoho nadřízeného najednou celou bandu šéfů. Možná jsem šílená, ale mně se sešla ta banda tak náramně! Všichni jsou na mě milí. Pozdraví, poprosí, poděkují. Sladké úplatečky dostávám. Korupce jen bují! Pro moje zákazníky je opravdu radost pracovat. Navíc nevím, co je nuda. Jeden šéf? To je pořád stejné. Člověk si ho přečte a přesně ví, kdy, co a jak má dělat, aby byl klid. Mnoho šéfů, mnoho hlav. A to je nápadů. Jeden boss chce úklid vždy stejný, jiný mi nechá volnou ruku. Další při každé návštěvě aktualizuje seznam úkolů. A já si můžu hrát se svým nářadíčkem. Mohu říct, že do sytosti. Úklidové absťáky už mě moc nepostihují.
  3. ZODPOVĚDNOST A NEODKLÁDÁNÍ. To jsem se díky podnikání naučila a nové dovednosti se mi denně hodí i v běžném životě. Nikdo za mě nic neudělá. Nevyžehlí můj průšvih, nevymyslí vánoční pozornosti pro zákazníky, nesestaví rozvrh. Možná se někdy zaleknu, že jsem na to všechno sama, ale můžu si to dělat po svém. A potom sama slíznout smetánku. Termíny mytí oken, vydání podcastu, článku, nový pracovní sešit. Plánování mi přineslo už pár bezesných nocí. Proto jsem se naučila nic neodkládat. Co jde, vyřeším hned a vypouštím z hlavy. Během telefonátu otvírám diář a hledám termín. Sezónu pro stálé zákazníky rozepisuji několik měsíců předem. Daňové přiznání? Rychle se ho zbavit nebo by mi praskla hlava. Učím se jít a řešit úkoly hezky průběžně, nezahlcovat se lístečky a poznámkami v diáři. A zlepšuji se. Neklapu v půlce května do počítače seznam faktur z minulého roku, mám ho odevzdaný v únoru, protože vím, že v květnu nezírám do monitoru, ale visím na oknech. Což mi připomíná... Je čas pomalu začít rozdělovat termíny od září do listopadu. 
  4. PESTROST. Co je na na mojí práci pestrého? Samotný úklid není vůbec stereotyp. Jak už jsem mnohokrát psala, každý zákazník je originál. A to je báječné. Každý den je jiný. Tenhle benefit jsem vůbec neočekávala. Myslela jsem si, že pojedu jako fretka. Zapnu autopilota, třikrát denně otřu prach, vysaju, omyju umyvadla a půjdu o dům dál. Ale vůbec! A za to díky. Život si zpestřuji i psaním blogu, nahráváním podcastu, psaním pracovních sešitů a pořádáním kurzů. U toho si tělo odpočine a hlava se procvičí.
  5. KAŽDÝ DEN SE TĚŠÍM DO PRÁCE! Fakt! Už pět let. V žádné práci jsem ještě nevydržela tak dlouho. Natož, abych v ní byla tak dlouho spokojená a šťastná. Přiznávám, bývám hezky utahaná, ale stačí pár dnů bez práce a jsem jako na trní. Po dvou měsících doma jsem jásala jako malé dítě. Musím se znovu pochválit. Vybrala jsem si dobře.

Vaše Veronika