A bylo jaro!

27.03.2022

Uznávám, veselé to letošní jaro zase není. Příroda se ale tolik snaží! Slunce mi dopřává plnými hrstmi a jsem jí za to moc vděčná, potřebuji vzpruhu jako sůl. My všichni potřebujeme. Předjaří, kdy člověk cítí, že už to vypukne, ale jaro ještě jen vykukuje za dveřmi, bylo letos velmi krátké. Tím se nám trochu zkrátil čas na velký úklid. Teď by byl hřích zůstávat zavření doma. Zahrádkáři už plánují a chystají, turisti a pejskaři jsou k nezastavení. I já už jsem se vydala na průzkum naší zahrady a trochu si zkusila, jestli ze mě není zahradnice. Profík nebudu, ale zkrášlování okolí domu mě začíná i trochu bavit. Doma ale taky chci mít hezky a čisto. Pojďme si zopakovat pár tipů, jak snadno udržovat pořádek. Králem úklidu se totiž nestane ten, který dvakrát do roka vypulíruje celý dům a další dva měsíce stráví na rehabilitacích. Králem úklidu je ten, který dokáže pořádek průběžně udržovat. A největší borci to dokáží s lehkostí, humorem a radostí. Představte si, pár okamžiků ve fázi ,,borec" jsem už zažila. Netrvaly dlouho, ale proběhly a byl to parádní pocit, o který se vyplatí trochu usilovat.

KRÁSA MINIMALISMU! Chcete zkusit minimalismus? Připadá mi, že jaro je na takové pokusy naprosto ideální. V přírodě je tolik krásy a barev, že nemám potřebu extra zdobit ještě domov. Do domu si pustím světlo a čerstvý vzduch, to je nejmilejší jarní dekorace. Od února se pořád držím systému nenakupování. Když se neudržím, dvě věci musí pryč. Kupodivu se bez nákupů obejdu čím dál snadněji. O to jsem ale kreativnější. Zjistila jsem totiž, že spoustu dekorací jsem kupovala jen proto, že jsem potřebovala změnu. Teď se učím dělat změny s tím, co mám. Přemisťuji a nacházím nové využití. Třeba z mini skleníků z luceren jsem naprosto nadšená.

NEMUSÍM, MŮŽU! Není úplně snadné hledat radost z tak obyčejných věcí jako je mytí nádobí, čištění wc a vysávání. Taky mi to nešlo a brblala jsem, že je to pořád dokola a stejně to nikdo neocení. Najednou vidím, že bych taky nemusela mít kde brblat a rychle mažu ke dřezu a děkuju za to, jak hezky mi jde nádobí od ruky a jak během chvilky kuchyň prokoukla. A že nikdo nepěje oslavné písně? Zapěju si je sama! Velkou zkouškou je pro mě aktuální výměna kožichů u celé smečky. Ale i to letos zvládám docela bez paniky. Vysavač beru denně do ruky už bez přemýšlení, někdy se nachytám, že už jedu druhé kolo. Psi jsou pro mě tak skvělými parťáky, že jim tyhle nedokonalosti ráda odpustím. Dovedete si představit, že nemáte možnost se každý den omýt? Že se do sprchy dostanete třeba jednou týdně? Pro mě by to bylo utrpení. Krom toho, že mám ráda čistotu, je pro mě koupel nebo sprcha skvělým relaxem. A proto si tak ráda udržuji koupelnu v plném lesku. I svou pohodlnou postel mám ráda natolik, že jí každý den věnuji pár minut, abych ustlala. Nebudu dál jmenovat běžné denní činnosti, zkrátím to. Tím, že o svůj domov a věci v něm pečujeme, ukazujeme, že si všeho vážíme. Zkuste si tohle někdy uvědomit, až se vám zase nebude chtít.

KDE NA TO MÁM VZÍT ČAS? Chápu! S dětmi, zvířaty, zahradou, koníčky a prací mnoho času nezbývá. Už mnohokrát jsem ale psala, že úklid nemusí trvat dlouho a že může kupu času i ušetřit. Stačí jen trochu chtít. Pořád věřím, že udržovat pořádek se může naučit každý. A teď k hledání ztraceného času. Přiznejme si, že bychom skoro všichni mohli zkrátit čas strávený u všemožných obrazovek. Aspoň o pár minut, které místo toho věnujeme domácnosti. A těch pár minut denně bude doma vidět, o tom vůbec nepochybujte.

Zkusíme si v následujícím týdnu každý den ,,utrhnout od úst" pár minut s mobilem, u televize, u počítače, ... a místo toho udělat nějakou drobnost doma? Já ano a budu se s vámi dělit o své úspěchy na Facebooku a Instagramu.

vaše Veronika