A jaký je váš důvod?

14.08.2022

Víte, proč uklízíte? Můžu říct, že každý důvod se hodí, když díky němu získáme uklizený domov. Jaké jsou nejčastější důvody a které z nich mám nejraději? Nad tím jsem rozjímala včera na své malé výpravě do Maršovského údolí. A na ledacos jsem přišla.

Zdraví je ten nejzákladnější důvod k úklidu. I ti nejzarytější úklidoví odpůrci by měli dodržovat základy hygieny. Kdo by taky chtěl žít s plísněmi a jinými malými spolubydlícími? I mnoho prachu škodí zdraví. Zakopávat denně o hory věcí taky není úplně bezpečné. Kotník je vymknutý raz dva! Skvělou inspirací, jak sami sebe nezabít nepořádkem je pro mě už dlouhá léta pořad Máte doma uklizeno. 

Krása Žádnému interiéru nepořádek nesluší. Tomuto bodu nahrávají sociální sítě. Chceme sdílet fotky. Pěkné fotky. A princezna v umolousané koupelně poněkud ztrácí své kouzlo. Ani víla v obýváku zasypaném špinavým prádlem není příliš éterická. Pochlubit se novou sadou nádobí jde taky líp když pozadí (pravděpodobně kuchyně) vypadá k světu. Vidíte, ty sociální sítě nejsou jen špatné.

Návštěva sice není úplně ten nejlepší důvod k úklidu, ale když nás alespoň ta dokope k akci, není to k zahození. Před příchodem vzácných hostů často podáme nevídané výkony. Já se umím překonat i v kuchyni! Včera jsme po delší době chystali ,,větší" oběd a vůbec to nebyla nuda. Jen jsem dnes nějak rozbitá a sporák nechci aspoň dva dny vidět. :-) Úklidy před návštěvou se snažím nepřehánět. Když vyšiluju, vyčítám si, že sama sobě protiřečím. Vždyť se snažím uklízet průběžně a mít tady stále tak, abych se nemusela stydět. Někdy už moje sebevědomí obstojí, jindy chytnu nervy, ale někdy se stane, že uklízím s radostí a bez stresu, abychom si u nás s návštěvou mohli opravdu lebedit. Jediné, k čemu se nechci nikdy snížit, je ukrývání nepořádku do ložnice. To bych se musela stydět sama před sebou, že jsem podvodnice. Bohužel, pořád vídám tuto geniální radu i na profilech o uklízení. Neponižujte se tak, prosím.

Klidné návraty nejen z dovolené, ale i každodenní návrat z práce může být požitkem, když víte, že se nevracíte na bitevní pole. Ano, tady je potřeba trocha přemýšlení a pravidelného úsilí. Ale vědomí, že se po návratu nemusíte akutně vrhat do úklidu, je báječné. Představte si návrat z krásného hotelu do opravdu vydařeného nepořádku. Budete se těšit domů? V práci je člověk celý den v jednom kole, tak by se taky měl domů těšit a ne se děsit, co všechno na něj zase spadne... Pro mě je to výzva ještě větší. Své pracovní prostory opouštím čerstvě uklizené. Zákazníci by asi neměli radost, kdyby mě našli schoulenou a ubrečenou na sedačce, že se mi z jejich čistého bytu nechce domů.

JÁ! To je podle mě ten nejlepší a nejudržitelnější důvod k uklízení. Já chci mít čisto. Já chci mít přehled o svých věcech. Já chci, aby se mi doma líbilo. Zní to jednoduše, ale dostat se do fáze, že uklízím jen pro sebe a svůj dobrý pocit, není žádná legrace. Pořád mám tendence se s někým porovnávat. A co, že už má sousedka omytá okna? Kdo ví, jak to vypadá u ní v koupelně. Nastavte si vlastní laťku a té se držte. Klidně si v pár bodech sepište, co je pro vás důležité. Třeba nepotřebujete mít kuchyň jako operační sál, ale dokud není omyté nádobí, necítíte se dobře. Udržujte si tedy omyté nádobí. Možná jste stejně posedlí leskem vodovodních baterií jako já, a proto vám nedělá problém je každý den hadříkem přeblýsknout. Třeba je ale vaší vášní voňavý ručník, a tak si dopřejte čistý klidně každý den. Je to jen na vás. Cílem je, abyste si vy sami mohli říct, že tohle je ono, takhle to chci, takhle mi to stačí.

Napište mi, co je pro vás v úklidu důležité. Můžeme si o tom třeba popovídat v mých příspěvcích na sociálních sítích a podělit se o své triky při úklidu.

vaše Veronika