A to se (ne)vyplatí!

02.09.2023

Myslíme to dobře, ale některé vychytávky a nápady nám naše úklídové snažení můžou spíš zkazit. Zkusím si dnes zahrát na (anti) Horsta Fuchse a upozornit vás, kde se často mýlíme.

ZAVOLEJTE HNED! To jsem celá já. Chci mít všechno TEĎ! Chci mít uklizeno! Chci mít vysáto, setřeno, omytá okna, dveře, povrchy, koupelnu, kuchyň, voňavou postel, vyžehleno... Okamžitě! Všichni teď vidíme, co je to práce a že je nesmysl, chtít všechno najednou. Komu z vás se ale nestalo, že v panice procházel domovem a hlavou mu letělo, že teď musí všechno zvládnout? Není lehké se naučit rozvaze. Pracuji na tom pořád a panika už nepřichází dvakrát do měsíce. Stáhla jsem to na lehké svírání v oblasti žaludku ve chvíli, kdy si uvědomím, že jsem pozvala návštěvu. Přepnu úhel pohledu na oči hostů a vidím všechno. Chce se mi vymalovat, vyšůrovat, vyvonět a brečet. Nakonec uklidím jako obvykle, připravím nějaké dobroty a ještě se mi nestalo, že by mi hosté řekli, že bych se měla zamyslet nad svým přístupem k hygieně. Nechtějte všechno hned, nadechněte se, rozdělte (sobě a rodině) úklid na různé úkoly a postupně je zdolejte. Za každý splněný úkol se nezapomeňte pochválit.

PĚT ZA CENU JEDNOHO! Skvělá akce, ne? Ne! Multitasking není pro každého a není řešením pro každou situaci. Než se vrhnete do pěti akcí najednou, zamyslete se, jestli je reálné, že je v klidu všechny dotáhnete do zdárného konce. Ano, pračka a sušička můžou makat v pozadí, ale my sami těžko vytřeme podlahy a zároveň uvaříme koprovku (Neříkejte bléé!). Když chcete některé práce propojit, musí k sobě hezky pasovat. Při otírání prachu můžeme posbírat povaleče. S vysavačem v ruce to jde trochu hůř. To radši zvedněte zrak ke stropu a zároveň s podlahami vysajte i pavučiny.

PERFEKTNÍ! Pořád se chci zlepšovat a zdokonalovat. Snažím se odvádět svou práci nejlépe, jak umím. Nechci nic odfláknout. V tom mám svědomí čisté. Učím se ale svého vnitřního perfekcionistu občas vypnout. Kdy se to hodí? Když nemám sílu nebo čas splnit bod v to do listu podle svého obvyklého standardu. Spěchám, diář plný, ale uklizeno chci mít. Místo luxusní hodiny a půl se můj čas smrsknul na 35 minut. Sednu si na gauč a budu hořekovat? Ani náhodou! Pustím se do plánu B a úklid provedu ve zrychlené verzi. Nenadzvednu pelíšky, nebudu mýt schody ručně. Ušetřím dost času. Úklid není dokonalý, ale udělala jsem aspoň něco. Svého poťouchlého Monka krotím slovy: ,,Jak by to tady vypadalo, kdybych to neudělala vůbec? Když domem aspoň proběhnu, prokoukne. Když neudělám nic, protože to právě teď NEMŮŽU udělat perfektně, hezčí to doma mít nebudeme. Naopak!"

NAPOŘÁD! Už nejsem překvapená, že stav ,,uklizeno" nevydrží dlouho. Co si budeme vykládat, jsme rádi za každou uklizenou minutu. Ale to přeci nevadí. Uklízení není trest. Uklízení je prostě součást života jako třeba osobní hygiena. Očekáváte, že budete v tropických dnech svěží a voňaví týden v kuse bez sprchy? Neočekáváte. Tak to nechtějte po své domácnosti. doma bydlíme, kutíme, odpočíváme, vaříme, jíme, křičíme, chechtáme se, tak se udělá nepořádek. Se smíchem ho zase můžeme rychle uklidit.

NEMYSLETE NA BUDOUCNOST, ŽIJTE JENOM TEĎ A TADY! To je krásné motto, ale lékaři i my uklízečky se shodneme, že v některých oblastech je prevence přece jenom dost prospěšná. Vím, že máme tvrdou vodu, tak nečekám, až budu mít baterii zarostlou a zničenou vodním kamenem, ale preventivně ji často otřu od nehezkých kapiček. Mám doma zvěřinec, tak nečekám, až podlahy pokryje vrstva chlupů a křečkova klec začne vonět jako kravín. Vysávám pravidelně a křečkovi čistím bejvák. Jednoduché, funkční, ušetří spoustu práce a rozčilování.

ZÁZRAKY SE DĚJÍ! Prosím vás, až tak úplně nedějí. Rozhodně ne bez trochy vlastního přičinění, trpělivosti a použití mozku. Neskákejte na zaručeně zázračné úklidové pomocníky a čistící prostředky. Uvařte si kávu a pohlédněte kriticky na zůstatek na účtu a v peněžence. Přešla vás chuť nakupovat? Ne? Dobře, tak se nad tou kávou ještě zamyslete, jestli ten úchvatný přístroj za x tisíc využijete pravidelně. Ano, čistoskvoucí sedačka je lákavá, ale potřebujete doma obludu, která ji vyčistí jednou za rok a zbytek času bude strašit v komoře? To si radši objednejte na čištění profíka. Nemáte skříň plnou zázračných čističů z minulosti? A čistily zázračně? Ne? A myslíte, že ten 176. produkt už bude zaručeně ten pravý? Dobře, zapište si ho do seznamu nákupů, ale nejdřív spotřebujte předchůdce. Nebo se jich zbavte. Hromaděním barevných flašek ještě nikdo domácnost nevyčistil.

Když si článek přečtete do dvaceti minut, napište mi a obdržíte možnost vymyslet téma příští epizody podcastu.

vaše Veronika (Fuchsová)