A uklízečky nebudou mít co žrát!

04.09.2022

Úklid je pevnou a velkou součástí mého života. Baví mě a živí mě. Snažím se taky jít s dobou a ráda se kouknu na zoubek novým vynálezům. Někdy zůstanu staromilsky u starých metod a pomůcek, jindy udělám krok vpřed. Dnes se rozepíšu o tom, jací moderní pomocníci mi připadají užiteční a kteří jsou jen navoněná bída.

PODLAHY jsou v úklidu obrovským tématem, a proto se na jejich úklid vymýšlí stále nové a nové vychytávky. Nezanevřela jsem na košťata, protože umí skvěle pomoci s opravdovým nepořádkem, který by vysavač (pokud nemáte průmyslový) poškodil. Jejich výhodou je i tichý provoz. Bez vysavače bych ale žít neuměla. Je mým každodenním společníkem na cestě k podlahám bez chlupů. Nějaký čas mi pomáhal i vysavač robotický. Určitě to není špatný vynález a opravdu dokáže vysát lépe, než když já prosvištím pokojem za deset minut. U nás se ale změnily podmínky, psi jsou většinu dne doma a já jsem zlenivěla a nebaví mě připravovat robotovi terén. Naopak, sním o bezkabelovém tyčovém vysavači. Nepočítám s tím, že dokáže tolik, co lux klasický, ale právě na moje oblíbené záchranné desetiminutovky se mi zdá jako ideální parťák. A jak mokré čištění podlah? Ještě jsem neobjevila nic, co by se dokázalo vyrovnat metodě ,,na kolena". Hadrem v ruce s obličejem hezky u podlahy zvládnete vytřít opravdu precizně. Metoda ,,hadr na koštěti" je pro mě naprosté tabu. Nedokážu hadr na koště přichytit tak, aby držel. Vypadá to, že nejsem jediná, protože se dají koupit ,,návleky" na koště. Myslím, že to vůbec není špatná vychytávka pro ty, kteří hadr na koštěti chtějí. Mop není v údržbě podlah žádným nováčkem a troufám si říct, že při správném výběru a dobrém zacházení dokáže podlahy udržovat ve velmi pěkném stavu. Jaký je ten pravý pro vás? Záleží na velikosti bytu, typu podlah, vaší schopnosti ždímat a pečlivě manévrovat mopem. Myčky na podlahu začínají zažívat rozmach, já jsem zatím opatrná. Zkusila jsem jednu. Měla kabel, byla těžká a nechávala šmouhy. Novější modely jsou třeba mnohem lepší, ale zatím nemám na velké seznamování chuť. Trochu se mi nechce do údržby a čištění.

OKNA Mytí oken je mou nejmilejší činností. Opravdu mě baví čím dál víc a jsem ráda, že zájem o tuto službu neklesá. Okna myji víc než padesátkrát za rok, tak si troufám říct, že už to brzo budu umět. Z přípravků na mytí jsem zůstala u minimalismu. Jar (používám Jar professional) a ocet (10% bílý). Na leštění potom koncentrovaný ocet v rozprašovači. Okna i rámy jsou krásně čisté. A při příštím mytí se nikde nic nemaže. Novinami jsem leštit nezkoušela, používám papírové utěrky (momentálně Zewa). Místo klasické stěrky používám aku stěrku. Její velikou výhodou je, že špinavou vodu vysaje a díky tomu nenadělám paseku kolem oken. Je to mnohem pohodlnější, než zachytávat vodu z klasické stěrky hadrem. Jen pro pořádek, aku stěrka za mě okna opravdu nemyje. Oproti stěrce obyčejné opravdu stáhne víc vody a okna se snadněji leští. Ano, leštím okna, i když často slýchám, že díky aku stěrce se leštit nemusí. Vždycky najdu nedokonalost, nevysátý okraj, někdy proužek. Robot na mytí oken mi pořád nejde na rozum. Myje jen skla? A kdo myje rámy? Také se prý hadr musí vyždímat tak, aby robot z okna nepadal. Nesmí být ani moc suchý, ani mokrý. Navíc se musí máchat. Dost marně hledám logiku tohoto vynálezu. Ale třeba máte dobrou zkušenost a poučíte mě. Já mám k dispozici jen zkušenosti z vyprávění a svůj selský rozum.

NÁDOBÍ Chvilku mi trvalo, než se myčka stala mojí opravdovou kamarádkou, ale teď už spolu vycházíme skvěle a já jsem vděčná za to, kolik práce mi ušetří. 

PRÁDLO Nebudu si hrát na starou a zkušenou pradlenu. Bez pračky jsem nežila, plíny jsem v hrnci nevyvářela, ale i tak na pračku nedám dopustit. Dlouho jsem snila i o sušičce. Sen se mi splnil s novým domem a sušička je opravdu tak skvělá, jak jsem si představovala.

ROZPRAŠOVAČ je pro lenocha mého ražení opravdu revoluce v úklidu. Nemám v lásce kyblíky s vodou, a tak stále zkouším, kde všude by je rozprašovač mohl nahradit. Nejde to vždy, ale využívám ho často a ráda.

,,KUPOVANÉ HADRY" Nikdy jsem nepodlehla zvyku vyrábět hadry z obnošeného oblečení. Třeba teď vypadám jako fiflenka, ale úklid starými spodními kalhotkami mi nepřipadá moc chic. Proto kupuji různé hadry už dlouhé roky. Vřele můžu doporučit mikro hadříky všech barev a velikostí. A který hadr je na zlatou medaili? Už jistě tušíte, že Vileda actifibre. Mám ráda fialový i žlutý.

Nepřipadám si jako velký milovník nových technologií, jsem k nim často dost nedůvěřivá.  Učím se ale neodsuzovat předem a dávat šance, zjišťovat, jak daný vynález funguje a jestli už s ním mám někdo v okolí zkušenosti. Stane se, že v novince najdu zalíbení, jindy se ale s pokorou vracím k babičkovským metodám.

Jak jste na tom s moderními pomocníky vy?

vaše Veronika