Anatomická záhada

17.03.2019

To o mně pronesl učitel mladých sochařů při kontrole jejich uměleckých děl, kterým jsem seděla modelem. Objevil mi křivé čelisti, divné klíční kosti a obrovské lopatky (asi rašící křídla). Vše nejprve vyčetl studentům a krátce po té vše nalezl na mém těle přesně tak, jak to správně modelovali. V tu chvíli jsem si definitivně uvědomila, že nemůžu patřit do žádné škatulky a že si musím tvořit svůj svět, kde platí moje pravidla.

Ani úklid netvoří výjimku. Jak ráda bych se držela některého ze systémů a návodů. Nemusela bych nad uklízením přemýšlet. Bohužel mi zatím žádný nesednul na 100%, a tak se pouze inspiruji.

První jsem potkala Fly lady. Naučila mě, že se dům dá rozdělit do zón, ve kterých celý týden po chvilkách pracujeme a pravidelně se střídají. To mi pomohlo k tomu, abych nezapomínala na určitá místa a vše udržovala spravedlivě. Ovšem rozdělení zón a jejich návaznost jsem si musela přizpůsobit sobě. Stejně tak nedělám velký úklid v pondělí a stejným stylem jako Fly lady. Její zářivý dřez se však stal mou modlou :-) Mnoho věcí jsem dle Fly lady dělala už dřív a díky ní jsem si je upevnila.

Několik let jsem žila v domnění, že už vím všechno a moje perzonalizovaná Fly Verča už je dokonalá. V tu chvíli mi do života vstoupila Marie Kondo a přesvědčila mě, že mám hodně co vylepšovat. Ani s jejím systémem ale nejsem schopná fungovat v naprosté shodě. KonMari mě uchvátila, naučila mě hledat radost v mých věcech a pečovat o ně s úctou, kterou si zaslouží. Jako velký lenoch nedokážu vše udělat na jeden zátah, a tak třídím a organizuji postupně, po malých kouscích. Ani oblečení nestavím do poliček, zůstala jsem u komínků a změnu zatím neplánuji. Díky Marii ale opustila náš domov spousta věcí, které už mi nepřinášely radost ani užitek. Naopak jsem se ale naučila najít nové využití věcem, které ráda mám, ale nepoužívala jsem je.

Učím se stále dál a učit se budu už pořád, i když jsem si troufla na roli úklidové pedagožky a na začátku března spustila svůj první kurz. Mým cílem je předat kurzistkám co nejvíce zkušeností, ukázat jim, jak uklízím já, diskutovat s nimi, radit a naučit dámy, aby si vytvořily své vlastní systémy. Protože každá jsme tak trochu anatomická záhada. Jsme odlišné a je potřeba ušít si svůj systém na míru, který bude funkční pro nás a díky němuž bude uklízení jednodušší a radostnější.

Přeji všem, ať si svou odlišnost umí patřičně hýčkat a využívat ji ve svůj prospěch.

Vaše Veronika