Anonymní uklízečky radí: Jak na překážky? (Část první)
Moc vám s paní Lenkou děkujeme za vaše odpovědi v první anketě Anonymních uklízeček. Odpovědi jsme pečlivě zpracovaly (děkuji, Leni!) a postupně budou vycházet články na témata, která se ve vašich ,,překážkách" objevovala nejvíce.
První téma nám krásně zapadá časově. Je suchý únor, nenakupujeme zbytečnosti, pojďme ještě dál. Zbavme se přebytků a odlehčeme domovu. Zahlcení věcmi se totiž objevovalo jako velmi tíživá a častá překážka v uklízení.
Lenka se tématu chopila precizně a sdílí s námi spoustu vlastních zkušeností a triků:
Máte moc věcí? Jste jimi zahlcení? Nemáte pro ně místo? Před úklidem musíte nejdříve věnovat spoustu času odklízení haraburdí? Odstěhujte se! Nebo radši vyhořte - ať nemusíte balit.
Žerty stranou, tak jednoduché to nebude. Čeká vás spousta práce, ale na konci se vám váš domov odvděčí hned několika způsoby. Bude se vám v něm lépe dýchat a žít, budete se cítit klidněji. Přestanete věčně něco hledat. A bude se vám samozřejmě mnohem jednodušeji uklízet. Čím razantněji se do třídění pustíte, tím výraznější a dlouhodobější efekt to bude mít.
A můžete to pojmout různě. Klidně podle Marie Kondo, stačí si nastudovat její rady. Nebo podle Verči, která vám s tím pomůže v kurzech - vyzkoušeno na vlastním domově. Nebo taky po svém, svým tempem. Obětujte upršený víkend důslednému náletu na skříně nebo si každý den najděte 5 minut a prohrabejte se jedním šupletem. S důsledností dosáhnete cíle tak či onak. Buďte ale nelítostní! Věci nemají duši, nejsou to vaši příbuzní ani přátelé. Nemějte vůči nim výčitky.
To, co nepoužíváte, nelíbí se vám nebo nesedí, pošlete dál. Nejjednodušší a nejzábavnější se mi zdá začít šatníkem. Kolik věcí opravdu nosíte? Kolik jich potřebujete? Pokud jste žena, tak nebudete mít co na sebe ani s prázdnou, ani s plnou skříní - však to všechny známe. Tak si zkuste ulehčit to ranní rozhodování a nechat si ve skříni jen to, co vám sedí, sluší a cítíte se v tom dobře. Ale opravdu.
Přirozeně se dá pokračovat na doplňky, botník a ostatní bytový textil. Všechna ta povlečení po babičce a ručníky z výbavy asi nevyužívá nikdo. Tak šup s nimi ven, ať se polička uvolní pro jiné věci. (Veronika: Ručníky, deky i povlečení uvítá spousta útulků.)
Nádherně třídit se dá v koupelně. Taky dostáváte darem často kosmetiku? Tři sprchové gely a čtyři krémy na ruce každé Vánoce? Samozřejmě ve slušivé kosmetické taštičce. Vždyť to se hodí! Jasně, hodí, pokud vám daný přípravek vyhovuje, voní a stihnete ho využít, dokud nežlukne. Je tu nějaký kosmetický lenoch jako já, který je líný se mazat, peelingovat a maskovat? Válí se vám pak tyhle vychytávky na poličce a vystačí vám na 10 let? Rychle je dopotřebujte, nebo pryč s nimi. Zkuste si sepsat, co doopravdy potřebujete a používáte. Můj seznam má 31 položek - zubní pastou počínaje a krémem po opalování konče. Zatím ještě nemám v koupelně jen těch 31 věcí, ale směřuji k tomu. Tento seznam mě pak dokonale odrazuje od koupě další masky, kterou nikdy nepoužiju.
Třídění v kuchyni bývá tak trochu očistec, to si nebudeme lhát. Projít zásoby potravin, zkontrolovat expiraci, vyhodit prošlé - to nebolí. Ale prohrabat se s chladnou hlavou všemi 86 roztomilými hrníčky a přiznat si, že nám jich stačí 10, to už chce trochu kuráže. A už asi tušíte, že do vyklizených ploch uložíme volně se válející věci ze stolu a linky, ať se nám pak lépe udržují čisté.
Kdo má děti, tak zatne zuby a probere jejich hračky, oblečení a hobby věci a pokusí se je zredukovat. Pokud už dítě mluví a má názor na to, co si chce nechat (= všechno), tak bude rozumné nastavit si nějaký systém v počtu věcí. Za novou hračku půjde stará hračka pryč? Nebo rovnou dvě? Že neexistuje? Tak alespoň do krabice někam bokem. Pokud nebude hračka nějakou dobu chybět, už půjde opravdu z domu. Čím dřív si takový systém vytvoříte, tím bude pro děti přirozenější. Až bude moje dítě mluvit, tak vám to určitě potvrdí.
Pytle a krabice jsou už plné, vy máte radost, ale ještě nekončíme. Knihy, papíry, smlouvy, faktury, dekorace, fotky, suvenýry. Obýváková apokalypsa. Au! Máme natrénováno, to zvládneme, takže i nostalgické věci prohlédneme kritickým okem a s některými se rozloučíme. Věci, které místo neměly, někde ubytujeme a můžeme se radovat z nového domova.
A jak se rozloučit s věcmi, které už nechceme? Prodat, darovat, vyměnit za něco jiného, v nejhorším vyhodit. Ale z vlastní zkušenosti vím, že když něco nabídnete zadarmo, zájemce se najde. I pro napůl vyplácaný krém s prošlou expirací se někdo zastaví a poděkuje.
A je to! Teď už jen nakupovat s rozumem a udržovat. A za pár měsíců si to třídění zopakovat. Nebo vyhořet? (Veronika: Z vlastní zkušenosti bych jako jednodušší cestu volila průběžné třídění. Kolem požáru je spousta administrativy.)
Veronika vám zkusí pomoci s dalšími útrapami, které jste zmiňovaly(Muži asi překážky v úklidu nemají. Neodpovídali.) A spláchnu zrovna dvě zároveň. Překvapivě spolu souvisí. Jsou to lenost a perfekcionismus.
Jak spolu souvisí tyto protikladné vlastnosti? Brání vám vůbec začít konat. U lenosti je to jasné. Chce se nám cokoli, jen ne uklízet. Perfekcionista nebývá lenoch, ale taky se do práce nepustí. Buď se bojí chyby, nebo se obává, že úkol nestihne splnit dokonale, tak neudělá radši nic.
S leností je to snadné. Vstávat a cvičit. Čím dřív se do toho pustíte, tím dřív budete zpět na gauči. Ale jako bonus vám přibyde skvělý pocit z vykonaného díla a hezčí domov. Použijte jakoukoliv berličku. Hudbu, příslib odměny, příjemnou a osvěžující vůni, nový hadřík. Cokoli vás nakopne! Chcete-li, kopanec můžu poskytnout i já. Virtuální. Napište mi, co se vám zrovna nechce a já už vás nasměruji. Nebo si pusťte můj podcast. Prý zabírá.
A co si mají počít chudáci puntičkáři? Nakopněte svůj strach! Všechno je lepší než neudělat nic. Připomeňte sami sobě, co je lepší. Dobře otřená podlaha ( perfekcionista nevytře podlahu nikdy vyloženě halabala) nebo vůbec neotřená podlaha? Já vím, máte představu o dokonale lícujících komíncích ve skříni. Buďte ale realisté. Nemáte tři hodiny na skládání prádla podle pravítka. Složte ho tak, jak umíte. Bude to pěkné. Rozhodně mnohem hezčí a přehlednější než zmuchlaná koule svršků. Slevte ze svých požadavků, pusťte se do práce a vše postupně po malých krůčcích zdokonalujte.
Perfekcionisté se často tak bojí vlastní chyby, že bezradně sedí a dumají. Mezitím jim doma narůstá nepořádek. Bojíte se, že špatně uspořádáte talíře v lince? Ale to přece není nezvratná záležitost. Tak je dáte příště jinam. Většina úklidových přešlapů se dá celkem snadno napravit. Jediné, nad čím opravdu dumejte, jsou chemikálie a čističe. Jestli chcete experimentovat se silnějšími pomocníky, držte se návodu. Tady by totiž chyba opravdu mohla být nenapravitelná.
A teď už od monitorů, další překážky budeme bořit v příštím článku z rubriky Anonymní uklízečky.
Vaše Lenka a Veronika