Bezbolestné léto

05.06.2022

Pane profesore, už je čas!! Nechci být za šprta a puntičkáře, i když... Ale léto je na spadnutí. Jak já se těším! Miluji obědy na terase a víkendy venku. Ale znáte mě, uklizeno musí být. Jak se na léto připravit, abychom úklidem strávili minimum času, aby nás údržba a provoz domácnosti stály co nejméně času a všechno hezky klapalo? Pár nápadů mám.

  • Příprava může začít klidně hned. Zkontrolujte své letní vybavení. Plavky, kruhy, lehátka, opalovací krémy, léky na alergii... Máte všechno, co budete potřebovat? Není kosmetika a léky po expiraci? Nejdřív vyřaďte všechno, co už nevyužijete, potom se pusťte do doplňování výbavy.
  • Dvakrát měř! A je to tady zase. Moje ,,oblíbené" nakupování. Přiznávám, že květen suchý v tomto ohledu rozhodně nebyl. Nekupovala jsem hlouposti, ale trochu jsem doplnila šatník i domácnost. A proto si ordinuji suchý červen. Mám dost! I vy přemýšlejte o tom, jak přes léto nakupovat, aby se vám doma věci jen nehromadily. Kupujte jen to, co dokážete hned uložit na své místo. Abyste nestrávili září rozbalováním letních balíků z e-shopů. 
  • Prevence proti záchvatům nemoci ,,máme tady strašný bordel" je celkem jednoduchá. Když není hezky, věnuji se třídění. Už několikrát jsem si ověřila, že před létem a během léta se třídí báječně. Všechno lítá skoro samo. Zkuste to a nebudete se muset rozčilovat nad haldami zbytečností.
  • Až se škola zeptá Neodkládejte přípravy na nový školní rok až na konec srpna. Zkuste zmobilizovat svou vůli hned na začátku prázdnin. Proberte vše z ukončeného školního roku a vyhoďte ,,přebytky", vykliďte a vyperte aktovky, sepište seznam všeho, co potřebujete dokoupit. A jestli nečekáte na nějaké super akce, klidně vše nakupte a máte vlastně vyhráno. V září už vyřešíte jen pár aktuálních drobností.
  • Svěží vzduch si v letních dnech nejvíc užijete ráno a při troše štěstí později večer. Nezapomeňte si domů pouštět vzduch a využijte teploty, ve kterých se jde trochu pohybovat, k menším úklidovým zásahům. Zazpívejte chvalozpěvy rutinám, ožeňte se občas mopem a budete koukat, že se dá zvládnout léto s grácií :-) 
  • Neděste se předem! Léto má jednu velkou výhodu. Trávíme venku mnohem víc času, a tak se nadělá mnohem méně nepořádku. Pokud máte možnost, přesuňte ven, co můžete. Jezte venku! Příklad ze života: Minulý týden jsme u nás pořádali grilování. Těšila jsem se, jak posedíme s rodinou na terase. Upekla jsem domácí houstičky a lehkomyslně je posypala sezamem. Však co, budeme venku! A nebyli jsme, protože bylo šeredně. Nikoho nemůžu obviňovat, tím sezamem nešlo nenadrobit. Ale díky tomu vím, kolik nepořádku si stravováním venku ušetřím. I sušení prádla venku je výhodné. Nebude vám doma strašit sušák a bude se míň prášit.

A jak si letní péči o domácnost usnadňujete vy?

vaše Veronika