Bořiči chlívků

05.12.2021

Sledujete-li mě delší dobu, víte, že typický vánoční úklid není můj šálek čaje. Jsem zastáncem celoroční údržby pořádku bez šílení. Co mě dokáže rozpálit do běla, je ,,vtipná" hláška o tom, že se Ježíšek narodil ve chlévě, proto neuklízejme, ať se u nás cítí jako doma. Prosím vás, kteří tento vtípek rádi používáte a sdílíte, to fakt dobrovolně a spokojeně žijete celoročně v chlívě? Jestli nejste se stavem svého domova spokojeni, pojďte se mnou v následujícím týdnu udělat pět malých krůčků k lepší domácnosti, které se vám budou hodit nejen před Vánoci.


NEODKLÁDEJTE! ,,To je jen jeden hrnek, omyju ho potom." ,,Odnesu to pak." Slyšíte se? A je vám jasné, že si každou touto odkládací větou přiděláváte práci na ono kouzelné ,,potom"? Zkuste tyto drobnosti dělat hned. Hned dávat použité nádobí do myčky, špinavé prádlo do koše, věci na své místo. Chvíli budete mít pocit, že se tím brzdíte v rozletu, ale brzo si uvědomíte, že opak je pravdou.


PLÁNUJTE! Když si větší úklidové akce naplánujete a rozložíte pravidelně do celého roku, nestrhnete se v pár týdnech a  před Štědrým dnem budete mít čas na opravdu předvánoční úkoly.


DELEGUJTE! Je jen na vás, které práce se ,,zbavíte" a komu ji přidělíte. Proč by schopný potomek nenakoupil pohledy, nenapsal je a neposlal? Proč by partner (partnerka) nazařídil (a) kapra a stromek? Proč si cukroví nekoupit? Proč nenechat úklid na profíkovi? Minimálně u posledních dvou bodů apeluji na předchozí odstavec. Objednávejte služby včas.


NEBUĎTE V KŘEČI! A k tomu vám dopomáhej hořčík. Na tomto krůčku musím ještě dost pracovat a učit se zhluboka dýchat. Když máte pocit, že se na vás všechno sype, nestíháte a jste ve skluzu, zastavte, dýchejte, stanovte si priority. Doma je jako po výbuchu? To asi není ideální chvíle, pustit se do vánoční výzdoby a dekorovat ten nepořádek. Naplánujte si nápravu v rozsahu, který momentálně zvládnete. A vězte, každý malý krok se počítá!


NEVZDÁVEJTE SE a dejte šanci rutinám. Báli jste se, že dnes rutiny nebudou? Ale kdepak! Reklama na Lelosi to se mnou taky nevzdává, a tak nedám pokoj ani já. Rutiny dokážou držet domácnost v lati, a když si je nastavíte podle sebe, nebudete skoro vnímat, že něco děláte. Domov bez povalujících se věcí s kloudnou kuchyní a koupelnou, to už je velké světlo naděje na pohodu a život v čistém. Chlívek nehrozí.

vaše Veronika