Chcete dokonale vycíděná okna?

31.03.2019

Mým cílem jsou skla vyleštěná do neviditelna.

Mnoha pokusy z oborů chemie a fyziky jsem dospěla k postupu mytí oken, který je co nejméně namáhavý, ale zároveň přináší oslnivé výsledky. Nenasazujme si však růžové brýle, bez práce to nejde. Robota jsem sice ještě nezkoušela, ale nemyslím si, že umí omýt i rámy a stínění oken.

Pusťme se do toho, jaro je příhodná doba!

Hned na úvod si dovolím politovat majitele žaluzií. Zkoušela jsem na ně vyzrát všemi možnými způsoby, ale obstálo bohužel jen zdlouhavé a nervy drásající čištění každé lamely zvlášť. Proto jsem si do nových oken vybrala plissé, které jednoduše vysaju a otřu vlhkým hadrem. To je první krok při čištění oken. Při mytí žaluzií, rolet i plissé hrozí, že si okna upatláte, proto je nezapomínejte umýt dřív, než se pustíte do oken.

V dalším kroku si připravím horkou vodu s Ringem a Jarem, kterou omyju rámy v interiéru. Potom poměrně dost mokrým hadrem i sklo, aby se nečistoty trochu odmočily. Vodu stáhnu  aku stěrkou. Kdo ji nevlastní, použije stěrku obyčejnou, ale nachystá si suchý hadr a pevné nervy. Špinavá voda, kterou setřete, není nic přijemného. Tento postup zopakuji i na vnější straně okna.

K dočištění skel používám rozprašovač, který jsem koupila s aku stěrkou. Je na něm i hadřík, kterým svou dávno odtajněnou směs rozetřu, a nebojím se přitlačit, abych opravdu vše smyla. Následuje opět vysátí. Samozřejmě z obou stran okna. Tady už jsem pečlivá a snažím se sklo umýt i setřít důkladně. Přesto ale okna na závěr ještě leštím papírovými utěrkami a Clinem, přípravkem na sklo od Eurony, nebo koncentrovaným Ringem.

V hodinách fyziky jsem musela při probírání optiky asi na chvilku usnout, protože při kritickém zhlédnutí svého díla obvykle najdu nějakou šmouhu, ačkoli leštím, jak divá.

Máte také svoje oblíbené a osvědčené zlepšováky?

Vyzkoušeli jste robota?

Pochlubte se mi na mém facebooku a nezapomínejte uklízet s grácií.

Vaše Veronika