Čtyři dohody a úklid

11.08.2019

Kniha Miguela Angéla Ruize mě velice inspiruje ve všech oblastech života a za poslední měsíc jsem ji při práci poslouchala dokonce dvakrát. Dají se Čtyři dohody aplikovat i v udržování pořádku? Přečtěte si, k jakým závěrům jsem došla.

  1. První dohoda: Nehřešte slovem. Nepodléhejte svodům a nepomlouvejte. Uleví se Vám, když kamarádce sdělíte, že Jana má zažloutlé záclony a prach na knihovně? Máte zameteno před vlastním prahem? Jak by bylo Vám, kdyby se k Vám doneslo, že Alena všude vypráví o skvrnách na Vašem koberci?
  2. Druhá dohoda: Neberte si nic osobně. Jak je to osvobozující! Nenechte se rozhodit, když Vám maminka velmi mile doporučí, abyste konečně vyleštili kliky u dveří, protože tohle je jak u prasat! Nebuďte závislí ale ani na cizích pochvalách. ,,Teda Evi, ty máš ta okna vždy tak nablýskaná!" Opravdu toto potřebujete? Jediné, na čem záleží je to, abyste Vy měli pocit, že máte doma hezky a je Vám tam milo. kritika ani lichotky od ostatních za Vás nádobí neomyjí.
  3. Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky. Netrapte samy sebe vymýšlením katastrofických scénářů. Nevyšilujte, že má příští týden přijít tchýně na oběd a určitě si pomyslí, že jste líná jako veš, když nebudete mít podlahu vydrhnutou zubním kartáčkem. Nepředstavujte si předem její vyčítavé a utrápené pohledy, že její syn, chudáček, žije prakticky na smetišti. Ukliďte před návštěvou podle svých vlastních standardů. On totiž nikdo není dokoknalý a i tchýně má své drobné nedostatky v úklidu, a tak nad Vašimi určitě přimhouří oko a bude se těšit ze setkání s rodinou.
  4. Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete. Uklízejte tak, jak nejlépe umíte a jak Vám čas a síly dovolí. Pokud zrovna máte možnost a energii, vydrhněte všechno do puntíku. Jestli pospícháte a jste utahaní, udělejte to tak, jak v dané situaci zvládnete. Jen tak budete mít vždy čisté svědomí, že jste se na to nevykašlali. Práce je odvedená a až to půjde lépe, lépe ji i provedete. Teď jste pro výsledek udělali, co jste mohli.
  5. Bonus! Pátá dohoda: Uklízejte s grácií!

Vaše Veronika