Dárek pro maminku, dárek od maminky

10.05.2020

Komu jinému bych dnes měla věnovat článek, než maminkám? Věřím, že si užíváte květiny, sladkosti a jiné pozornosti. A potěšil by Vás dnes dárek v podobě uklizeného domova? Víte, že ten si můžete nejlépe darovat sama? Nemyslím tím, že máte popadnout smeták a hadr. Dárek, který mám na mysli, má mnohem větší rozměry. V začátcích je pro Vás. Když děti naučíte pomáhat s udržováním pořádku, ušetříte spoustu práce. A až děti založí vlastní domácnost, budou Vám vděčné, že se o ni umí starat.

Jak to chodilo u nás a za co svojí mamce děkuji?

Úklid byl u nás normální záležitostí. Mamka uklízela, i když jsme se ségrou byly doma a vzhůru. Díky tomu jsme viděly, že to prostě patří k životu. Věděly jsme, že uklizený byt není kouzlo, ale že se za ním skrývá mamčina práce. Brzo jsme se mohly do úklidu i zapojit. Jak já jsem se cítila důležitá a potřebná, když jsem dostala za úkol omýt umyvadlo a vanu! Určitě jsem u toho i dost nacákala, ale mamka to nevzdala a nechala mě to zkoušet znovu a zlepšovat se. Postupně nám přibývaly i další úkoly. Pořádek v pokojíčku byl hodně brzo v naší režii, i když se to neobešlo vždycky bez řečí. Věděly jsme ale od malička, že to tak prostě je, samo se neuklidí a hotovo. Nechci domýšlet, jak by mamka pochodila, kdyby za mnou přišla ve ,,sladkých" třinácti a sdělila mi, že už jsem konečně dost velká holka a můžu jít otřít prach. V tom věku už jsem si dokázala poradit s úklidem v celém bytě. Sice s vyplazeným  jazykem a nedokonale, ale zvládla jsem to. A byla jsem moc pyšná, že jsem tenkrát uměla na chvilku převzít mamčinu roli, když byla v nemocnici.

Maminky, přeji Vám krásný sváteční den a jako dítě, které přežilo teror domácích prací, Vám mohu vřele doporučit: Dejte sobě i svým dětem tenhle praktický dárek do života.

Vaše Veronika