Desatero pro pohodový úklid

01.03.2020
  1. Stanovte si reálné cíle. Jestli máte na úklid dvacet minut, nemalujte si, že vypulírujete celý dům. Určete si priority a udělejte to, co je nejvíc potřeba.
  2. Nepodceňujte přípravu. Chystáte se na čištění koberců a gaučů? Chcete zbavit koupelnu nánosu vodního kamene? Včas si zkontrolujte, jestli jste dostatečně vybavení, ať Vám pět minut před akcí nezhatí plány absence pomůcek nebo čističů.
  3. Garderoba.  Čím dál víc si uvědomuji, že vytahané tepláky a stoleté triko nejsou oblečení vhodné na úklid. Uklízením přece chceme zkrášlovat náš domov! Představte si svou nablýskanou, zářící domácnost a sebe v ní jako otrhanou šmudlu. Zachovejte si i doma důstojnost a uvidíte, že i výsledky Vašeho snažení budou ,,elegantnější", sebevědomější a Váš pocit mnohem lepší.
  4. Palivo. Energii je potřeba doplňovat. K menšímu úklidu bude stačit na osvěžení voda, větší výkon si zaslouží i něco na zub. Mějte připravenou svačinku, ať se nemusíte zabývat a zdržovat chystáním jídla. Já si k zákazníkům moc ráda nosím koktejl z ovoce, mléka a tvarohu. Zažene hlad, dobije baterky a můžu ho upíjet za pochodu. A chutná mi o to víc, že mi ho většinou připravuje manžel.
  5. Zažít nudu? Vadí! Neberte uklízení jako nutné (nudné) zlo, ale jako výsadu dělat svůj domov krásnějším a buďte hraví. Už od dětství mě baví hra na paní Láry Fáry, která učila nepořádnou holčičku uklízet převlečená za zlou čarodějnici. Skončíte dnes proměněná v ropuchu, nebo bude baba s Vaší prací spokojená?
  6. Má to smysl! Buďte optimisté! Čistota nevydrží na věky, to víme. Ale každá zářivá chvilka stojí za to. A když se naučíte uklízet pravidelně, těch voňavých okamžiků bude přibývat a bude Vás stát menší úsilí, abyste dosáhli naleštěného stavu domácnosti.
  7. Samá pozitiva. ,,Co z toho budu mít?" Hlavním cílem je samozřejmě uklizený domov, ale pomysleli jste už i na vedlejší účinky? Stačí zmínit jen úsporu peněz za návštěvy fitka. Řeknu Vám, nikdy jsem neměla taková ramena, jaká mi narostla, když jsem se vrhla na kariéru uklízečky.
  8. Tvořte tým! Jestli nejste stejně praštění jako já, zapojte do úklidu i ostatní členy domácnosti. Udělejte z uklízení společnou dobrodružnou akci a ušetříte spoustu času, který můžete věnovat procházce, čtení, sledování filmu, sportu. Dle libosti.
  9. Zapište si za uši. Máte-li horší paměť, tak na papír. A co? Kdykoli se Vám při uklízení osvědčí nějaký postup nebo prostředek. V příštích kolech už budete moci tyto trumfy rovnou tahat z rukávu.
  10. Sladká odměna. Největší odměnou je proměna Vašeho domova v čistší a příjemnější místo. O tom nemusíme debatovat. Klidně si ale dopřejte i něco navíc. Můžete mlsat, někam si vyrazit nebo zaslouženě relaxovat.

Vaše Veronika