Domácí lékař

28.08.2022

Sama si vyléčím sotva rýmu, a proto se dnes nechystám fušovat lékařům do řemesla. Podíváme se na nemoci našich domácností, jejich příčiny a možné způsoby léčby. Myslím si totiž, že každý nepořádek je tak trochu maroděním našeho domova. Dá se mu často předejít a dá se většinou i uzdravit. 

Diagnóza: KOUPELNOVÁ VIRÓZA Jak se tato nemoc projevuje? Už při vstupu to v koupelně nevalně voní, ručníky jsou zatuchlé a vana s umyvadlem vykazují projevy upatlanosti a zanesenosti.

Příčiny: Vaší koupelnou se prohnalo stádo slůňat, možná jen jeden větší hroch.

Léčba: Koupelnová viróza je na léčení poměrně snadná a zvládnete ji za krátkou chvilku. Vyměňte ručníky za čisté, omyjte vanu, umyvadlo od mýdlových a jiných nánosů, vyleštěte zrcadla a baterie. Při závažnějším průběhu, který provází vznik vodního kamene se nebojte použít octové zábaly.

Prevence: Naučte sebe, všechna slůňata i hrochy o zdraví koupelny pečovat. Nikoho to příliš nezdrží a koupelna bude jen zářit. Hezky srovnat a pověsit ručník, aby mohl dobře proschnout, zvládne skoro každý. Opláchnout vanu, alespoň vodou z nejhoršího, taky není složité. A otřít po sobě umyvadlo po čištění zubů je hračka.

Diagnóza: KUCHYŇSKÁ ZÁCPA je poměrně bolestivé a velmi nakažlivé onemocnění. Může vypuknout kdykoli během dne. Poznáte ji jednoduše. V kuchyni se množí špinavé nádobí, ingredience na přípravu jídel, části nákupů, drobné spotřebiče a najednou si nemáte kde připravit svačinu.

Příčiny: Kdo rád myje nádobí? Moc takových neznám. Proto se tak rádo hromadí. A při vaření je občas takový šrumec, že člověk nestíhá mýt nádobí, míchat, uklízet, obracet, hlídat, utírat... 

Léčba: Nezbývá, než si stoupnout ke dřezu a omýt nádobí, které nejde mýt v myčce nebo se do ní nevejde. Jestli myčku nemáte, ve dřezu vás čeká všechno nádobí. Vše ukliďte na svá místa, otřete pracovní desku a sporák. Na závěr umyjte i samotný dřez.

Prevence: Není tak náročné, použité nádobí hned sklízet do myčky. Pokud jste bez této vymoženosti, nezoufejte, ale snažte se mýt nádobí postupně. Většina členů vaší domácnosti dokáže velmi brzo omýt svůj talířek a hrneček, otřít je a uklidit. Budou se snažit možná víc, když jim vysvětlíte, že v kuchyni trpící zácpou jim žádnou dobrotu nemůžete přichystat. Průběžný úklid během vaření je dovednost k nezaplacení. Nejde to vždy, ale snažte se a zažívání vaší kuchyně se bude zlepšovat.

Diagnóza: PODLAHOVÁ KOPŘIVKA Na některých podlahách je tato běžná choroba hůř vidět a poznáte ji jen hmatem. Pod nohama lehce křupe, lepí se na nohy a roznáší se rychle po celém domě.

Příčiny: Stádo slůňat, hroši a jiná zvířata jsou častými přenašeči kopřivky. Možná jste taky už delší dobu zapomněli použít vysavač.

Léčba: Vysavač a na tvrdých podlahách následně i hadr nebo mop. Stojí to trochu úsilí, ale léčba bývá v drtivé většině případů úspěšná. Radost z uzdravení obvykle netrvá příliš dlouho.

Prevence: Tady je každá rada drahá. Všechna ta stáda a smečky vyhánět z domů nechceme. Asi se budeme muset naladit na pozitivní vnímání vysavačů a těšit se z toho, že nám práce s nimi zlepšuje kondičku.

Diagnóza: DĚTSKÝ POKOJ NAPADENÝ PARAZITY Hračky, pastelky, fixy, papíry, hudební nástroje, oblečení, nádobí a chaos jsou všude. Pokoj se tváří zoufale a žadoní o ,,odblešení". 

Příčiny: Ta slůňata! Co na ně dnes ještě nesvedeme? Tady jsou ale jasným původcem. Čím více slůňat, tím větší napadení. A co teprve, když se přidají i malí lemuři ze sousedství...

Léčba: Přivolejte původce parazitů na pomoc! Jen tak se bude toto napadení méně a méně vracet. Ukliďte společně všechno na svá místa, vyvětrejte výběh a nezapomeňte za pomoc chválit.

Prevence: Žádné zázračné odčervovací tabletky vás nespasí. Obrňte se trpělivostí a vysvětlujte, že zamořený pokoj není pro život nic příjemného. Brzdí při hře a tvoření. I malá mláďata jakéhokoli druhu se můžou učit, kam jejich hračky patří a jak jim to na správných místech sluší. A jak je skvělé, když si člověk může jít hned hrát, místo aby hledal a hledal...Myslete i na to, aby měla slůňata výběh přizpůsobený tak, aby se o něj mohla sama jednoduše starat. Aby všude dosáhla a systém ukládání byl pro ně pochopitelný a snadný.

Diagnóza: CHRONICKÉ NADÝMÁNÍ je jedna z nejtěžších chorob našich domovů. Náš prostor je přeplněn k prasknutí. Sami se doma sotva pohneme. 

Příčiny: Zjistit příčinu takového nadýmání je snadné. Jednoduše máte víc věcí, než je vaše domácnost schopná pojmout. 

Léčba: Nedá se nic dělat, jde do tuhého a váš domov potřebuje klystýr! Budete se muset s něčím rozloučit. Asi to nebude úplně snadná a příjemná práce, ale jinak své domácnosti neodlehčíte. Zbavte se nejprve odpadů, potom rozbitých věcí. Zkuste objevit v šatníku věci, které neodpovídají vaší velikosti a stylu. V kuchyni najděte vše, co vám neslouží. K dekoracím buďte nemilosrdní a nechte si jen ty, které vás opravdu těší. Organizace je potom už třešinkou na dortu, ale bez ,,vyhazování" se léčba tohoto závažného onemocnění obvykle neobejde.

Prevence: Všechno nakupujte s rozmyslem. Budete to dlouhodobě využívat? Stihnete to vše včas spotřebovat? Potřebujete to? Pokládejte si spousty otázek, než cokoli koupíte. Velmi tak snížíte riziko nadýmání.


Je vaše domácnost zdravá nebo potřebuje trochu lékařské péče?

vaše Veronika