Duhoví jednořízci aneb radost z uklízení

03.03.2024

Jaro už nám leze na mozky a ze samé radosti z uklízení se paní Lence povedl kouzelný překlep. Z jednorožců se rázem stali jednořízci. Je radost z uklízení stejně vzácná jako jednorožec? Není, setkáte se s ní skoro stejně často jako s řízkem obohaceným duhovou esencí. Dnešním tématem je: CO VÁS BAVÍ NA ÚKLIDU. Tým anonymních uklízeček se ptal a moc rády se o všechny úklidové radosti podělíme.

Začne Lenka:

Co mě baví na úklidu?

Zapínám oblíbený playlist nebo podcast, stahuju vlasy do culíku a jdu na to. Sklidím, uložím, vyhodím, utřu, vytřu a šílím radostí. Baví mě to skoro celé. Od plánu, kdy se na co vrhnu, přes samotný proces až po voňavý naleštěný výsledek, lehce propocené tričko a příjemnou únavu, když dosednu ke kávě se pokochat. Ach!

Nejvíc miluju třídění a odlehčování. Nad plnými pytli věcí, které půjdou z domu, bych nejraději tančila oslavné tance. Odlehčuju nejen skříním, ale i své duši. Hned se mi lépe dýchá a vše je radostnější. U nás doma se vždy třídilo v rámci předvánočního úklidu (pozor, na stránce Uklízejte s grácií byl právě zmíněn předvánoční úklid v pozitivním kontextu). Pustily se koledy nebo vánoční hity, venku brzy tma a doma třídicí nadšení.

Samotný čisticí úklid si však musím trochu ulehčit. Od toho je tu můj milovaný parťák Dyson - tyčový vysavač. Bydlí opřený za gaučem a je mi kdykoliv k dispozici. Nemusím řešit zásuvky ani se s ním složitě tahat. Vysávání je díky němu radost, kterou dělám někdy častěji, než bych musela. Kamarád je taky sprejovací mop, to je mi vynález! (Veronika: Můj se jmenoval Svatava. Byl skvělý, ale na výtvory smečky nestačil.) Rovnou z nádobky na tyči stříká vodu na podlahu, takže žádný kyblík ani ždímání. Okna bez vysavače (elektrické stěrky) už neumývám. Je to pohoda. (Veronika: Nevím, jestli to ještě bez stěrky umím!)

To nejlepší na úklidu jsou vyplavené endorfiny. A bodejť by ne. Úklid je fyzická aktivita s jasným a ihned viditelným výsledkem. A to má lidská mysl moc ráda. Je to činnost zdravě návyková, stejně jako sport. A i při úklidu se pálí kalorie. Z dlouhodobého hlediska na nás pozitivně působí mít domácnost čistou a harmonickou. Znáte to určitě taky, jak je najednou člověku lépe, když má něco ve svých rukou, pod kontrolou. Kam se hrabou antidepresiva!

Koho už to taky zvedá ze židle, aby si zauklízel?

Veronika: Pro ty, kteří se ještě neodhodlali, přidávám hodnocení našich čtenářek a menší ódy z vlastní hlavy.

Nejčastěji jste zmiňovaly, že na úklidu oceňujete výsledek. No jasně, kdo by se nerad kochal čisťoučkým, uspořádaným a voňavým domovem. Važme si každé vteřiny, kdy naše domácnost září. A pracujme na tom, abychom si užívali i samotnou práci. O to větší kochání vás v cíli čeká. Začínejte s úsměvem, těšte se! I když nuceně. Když se do toho pustíte nakabonění, čas se nekonečně povleče, vysavač vám bude připadat nesnesitelně hlučný a kbelík bude vážit tunu. S radostným přístupem to půjde hladce. Neotálejte, neoddalujte, pusťte si hudbu nebo podcast, představte si krásnou cílovou pásku, vydolujte úsměv a napište nám, že to bylo nejlepší uklízení, které jste kdy zažili.

Mužský pohled na věc. Nedalo mi to a zeptala jsem se manžela, jestli ho na uklízení něco baví. Patří taky do týmu VÝSLEDEK. Činnost samotnou si prý příliš neužívá. Přikládám to tomu, že jsem ho nechala uklízet jen pár dnů a neměl dostatek času si úklid zamilovat. Oceňuji ale i jeho pragmatickou lásku k vysavači, který naše věčně chlupaté podlahy činí schůdnými.

Ráda myju okna! To nejsou moje slova, to se mezi sledujícími našla moje spřízněná duše. Mytí oken je nádhera! Pracujete na čerstvém vzduchu a výsledek je oslňující. Kdo by nerad myl okna?

Žehlení, žehlení… Máloco dělí společnost na dvě party jako žehlička. I já patřím do týmu veselých žehlířek a žehlířů. Jako zimomřivec se ráda ohřeju a miluju vůni čistého, horkého prádla. A kdy jindy si člověk obhájí sledování pokleslých seriálů? U žehlení můžete zhlédnout cokoli a nikdo vám nesmí vyčítat, že je to brak. To je zákon!

Moje oblíbená odpověď: Vzdušnost, která pak je. Jak já tomu rozumím. Při úklidu zásadně větrám (i u většiny zákazníků). Poklidit povaleče, narovnat polštářky, sklidit z linky, uklidit stůl…To vše uvolňuje prostor a člověk má opravdu pocit, že se mu najednou dýchá lehce, že vzduch doma úplně jiskří.

Dovolím si trochu delší citaci další krásné odpovědi: ,,Já jsem ještě nedošla do bodu, kdy bych na úklidu hledala pozitiva. Ale moc mě baví to PO. Ten pohled na krásnou místnost je balzám pro duši, ale neumím to udržet. Mám ještě dlouhou cestu před sebou." Proč jsem odpověď nezařadila k radosti z výsledku? Protože tady už jsme s na cestě. Na cestě k radosti z úklidu. Každý si na uklízení může najít svůj střípek radosti. A hledejme je! Může to být vůně. Můžete využít čas, kdy manuálně pracujete, jste rozproudění, ale hlavu nezatěžujete zrovna jadernou fyzikou. Při úklidu se dá vymyslet životní strategie, podnikatelský záměr i jídelníček na příští týden. Radujte se z toho, že se hýbete, využijte domácnost jako fitko. Přestaňte se ploužit domem a hezky si zatančete se smetákem. Tohle všechno rozzáří nejen váš domov, ale i vás.

Moc vám ten krásný pocit přejeme.

Vaše Lenka a Veronika