Hrátky s časem

23.02.2020

Uklízení nuda je? Není, pokud si z něj umíte udělat zábavu. Dokonce Vám půjde i rychleji. Stačí přizvat obyčejné hodinky, stopky nebo minutku. Je fakt, že ty za Vás neuklidí, ale jinak umí kouzla a zázraky.

  • Stopky Vás donutí pohnout kostrou. Jakmile je spustíte, nepromarníte ani vteřinu ničím jiným, než zamýšleným úkolem. Za jak dlouho umyjete večer koupelnu? A nešlo by čas nějak vylepšit? Jaký je Váš osobní rekord ve vysávání? Zkuste si to změřit!
  • Minutka Chcete určitý čas věnovat uklízení a nerozptylovat se nakukováním do mobilu, úpravou zevnějšku, když míjíte zrcadlo nebo přečtením odstavečku v časopise při jeho uklízení ze stolu? Nastavte si minutku. Třeba jen na 15 minut. Budete překvapení, kolik toho za čtvrt hodiny stihnete, když se budete plně soustředit jen na práci, dokud nezazní signál.
  • Časový limit Nikdo nechce trávit úklidem dlouhé hodiny (kromě nás fanatiků). Často ale zjistíme, že jsme se trochu flákali, pracovali ve šnečím tempu s pauzičkami na kdeco a najednou je odpoledne pryč. Předem si stanovte, v kolik hodin chcete mít hotovo a buďte dochvilní! Většinou víme, jak dlouho nám běžný úklid za příznivých okolností trvá, tak není těžké si limit určit. Věta: ,, Ve tři budu sedět u kávy a knížky." je dobrý hnací motor. Třeba včera jsem měla limit stanovený koncem manželovy pracovní doby. Slíbila jsem mu, že pro něj přijedu. Po obědě jsem vyložila psiska, utahaná po cvičáku, z auta a nejradši bych padla na gauč s nimi. Rozhodla jsem se ale, že muže přivezu do čistého domu a budeme mít čas pro sebe. Nemusí mě pořád vidět jen šůrovat! A podařilo se! Uklidila jsem, nalodila psy, kterým šlofík navrátil elán, a jeli jsme pro vůdce smečky. Odměnou nám byla společná procházka a poklidný večer.
  • Alternativy Čas můžete měřit i jinak. Mými dráby bývají pračka se sušičkou. ,,Než se to dopere, vysaju v patře." ,,Než zapíská sušička, toalety se budou třpytit!" Úkoly si zadávám podle času, který zbývá do konce programu. Spoustu výzev poskytují i rychlovarná konvice a kávovar. Také hudba umí pomoci s intervaly. ,,Ještě dvě písničky budu uklízet, pak si dopřeju jednopísničkovou pauzu na doplnění tekutin a sezobnutí malé svačiny." ,,Minule jsem stihla nádobí omýt během těchto tří skladeb. Dnes je ho o trochu víc, stihnu to za stejný interval?"

Taky si při uklízení zahráváte s časem? Pochlubte se svými způsoby!

Vaše Veronika