Inventura!

11.07.2021

Proč se mi tolik líbí léto? Když odmyslím svou zimomřivost, na létě miluji krásný vzduch a ,,volnost" přírody. Máte někdy pocit, že by příroda byla zahlcená a přeplácaná? Ne, je v ní všeho akorát. Proč si neudělat stejně příjemné prostředí i doma? Pojďme si zopakovat pár pravidel vyhazování, skladování a nakupování.

Nakupování nikdy nebylo mým koníčkem, ale vypozorovala jsem, že v chladných obdobích mám větší choutky domov zabydlovat a zdobit. V létě mě do obchodu sotva dostanete, takže tento problém nehrozí. Opakuji stále dokola: Kupujte jen to, co skutečně využijete. Nejsem zarytá minimalistka a po nikom nechci, aby si pořizoval jen životně důležité nezbytnosti, ale taky si nemyslím, že věc, kterou využijeme pět minut jednou za tři roky, nutně musíme mít. Tuším, že největším nákupem léta bude nový kávovar, který ale patří k nezbytnostem nejvyšší třídy. Nekupujeme ho z rozmaru, ale protože nás potkala rodinná tragédie a odešel nám starý překapávač. S manželem rádi sníme o budoucnosti a diskutujeme nad dalšími plány, a tak už pár měsíců víme, že teď už bude u Čechů k mání, místo filtrované kávy, kvalitní espresso. Dalším letním nákupem u mě bývá diář na následující rok. Ten na 2022 už mám objednaný a moc se těším. Naopak svíčky a dekorace jsou mi přes léto téměř lhostejné. Také jste v létě raději na vzduchu než v obchodech?

XXL a různá jiná maxi balení bývají opravdu cenově výhodnější, ale i u těch přemýšlejte. Proč si kupovat XXL repelent, na který budou děti na tábor potřebovat extra kufr a stejně ho použijí maximálně dvakrát? Máte kde uskladnit obrovskou krabici pracího prášku nebo vám zabere půlku koupelny a budete o něj pár měsíců zakopávat? Zjistila jsem, že měřítko peněz by nemělo být při nákupem tím jediným. Promyslete si, jestli mega pack nanuků opravdu s chutí sníte nebo vám brzo nanuky polezou krkem. Já si raději dám dva trochu drahé nanuky za sezónu, pochutnám si a jsem spokojená. U kosmetiky platí totéž. Moje vlasy si žádají spousty kondicionéru, proč bych si tedy nekoupila velkou láhev? Laku zase nepotřebuji moc, a proto si vyberu skladný flakonek. 

Letní šatník Nebudeme si kecat, plavky a odhalenější letní modely jsou pro nás ženy dost výzva, že? Cítíte se skvěle v tom tričku nad pupík z roku před deseti kily? Je fajn, že se do něj nasoukáte, to jako bravo, ale vypadá na vás pořád tak cool? Dlouhá léta jsem si myslela, že léto bez kraťas nejde přežít, jenže mi kraťasy prostě nejsou příjemné. Při běhání cítím každý záchvěv tukových zásob ve stehnech a ani při běžném nošení se v nich necítím dobře. Teď už v mém šatníku nejsou ani jedny. Miluji šaty a tuniky, mám i pár sukní s ,,trenkama", abych je mohla nosit třeba na cvičák, kde by při ohýbání hrozil celkem průšvih. Plavky mám už pár let z výprodeje a na moje každoroční jedno smočení bohatě stačí. Jak by měl vypadat váš letní šatník? Máte radši volné oblečení nebo sportovní funkční? Popřemýšlejte a zbavte se kousků, které vám nevyhovují. Dokupujte už jen takové modely, ve kterých se cítíte skvěle.

Vyhazování jde v létě snadněji. Myslím, že k tomu přispívá dobrá termika. Věci snadněji létají z domovů :-) Stává se vám, že jen tak jdete do spíže pro kompot na zmrzlinový pohár a při té příležitosti zlikvidujete pár kostlivců? Já třeba těch pár kostlivců i sním, pokud jsou dostatečně sladcí. Léto jednoznačně přeje odlehčování a provzdušňování. Dokonce tyhle záslužné, ale občas pořádně náročné činnosti, přinášejí větší radost. Takže nezoufejte, že nepojedete na exotickou dovolenou, ukliďte půdu nebo sklep a do práce se vrátíte stejně svěží a zářící jako z Kanárů. Jen fotek na Instagram asi ulovíte míň.

Můj dědeček dnes řekl: ,,Musíme využít každé příležitosti, kdy si můžeme oběd sníst na terase, kdo ví, kolikrát se nám to poštěstí." Měl pravdu. Užívejme, odpočívejme a nenechme se zahltit harampádím. 

vaše Veronika