Jak investovat

21.07.2019

Neděste se, nestala jsem se finanční poradkyní. Neřeknu Vám, jak zoptimalizovat životní pojištění, dokonce Vám ani neporadím, jak investovat posledních dvě stě Korun, které Vám zbývají z výplaty tak, abyste do konce roku byli milionáři. Ale třeba Vám některé moje postřehy pomůžou trochu ušetřit při nákupu úklidových pomocníků.

  • Doporučení je skvělá věc, ale nezbavuje nás nutnosti používat vlastní mozek. To, že sousedčino nové koště dobře mete, je super, ale zamysleme se nad tím, v jakých podmínkách zametá ona a kde chceme koště využívat my. Jestli si libuje, jak rýžové koště perfektně vymete dvůr, udělá stejnou službu naší choulostivé podlaze doma?
  • Na velikosti záleží! Jako vzor si vezmu úžasný profi mop. Dokáže setřít takovou plochu a jeho hadr je lepší než na těch běžně prodávaných. A jaká je to pohoda, když si s ním můžete popojíždět! Jenže... V minibytě se s takovým povozem sotva otočíte. Nemluvě o tom, jak těžko se Vám bude vymýšlet prostor k ukládání. Na spotřebě vody budete též biti, protože velký hadr prostě potřebuje k vymáchání víc vody. Naopak jej můžu doporučit všem, kteří chtějí posilovat, ale neradi platí za fitko. Pokud máte k dispozici schody, směle do toho! Garantuji Vám, že budete mít do třiceti dnů ruce jako Pepek Námořník. Totéž platí i o vysavačích. Pokud máte rozlehlý byt plný koberců, je koupě kvalitního vodního luxu výhodnou investicí. V patrovém domě s tvrdými podlahami a myšlenkou : ,,Využiji ho dvakrát za rok na čištění gauče, jinak s ním budu normálně vysávat." skončíte taky jako kulturista.
  • Dražší výrobky jsou někdy levnější. Uznávám, že v matice jsem nikdy neperlila, ale tohle není totální pomatenost. Výborným příkladem jsou moje oblíbené gumové rukavice. Stojí běžně 60 - 70 Korun. Mnoho lidí si ťuká na čelo, proč do nich dám tolik peněz, když vedle leží rukavice za 25 Kč. I mě napadlo, že bych mohla oželet vůni heřmánku a něco ušetřit. Bohužel mě díry v rukavicích každý druhý den rychle přesvědčily o opaku. Vzhledem k velké úmrtnosti vyšly ty lacinější dráž než moje heřmánkové. Totéž platí třeba u houbiček, papírových utěrek a docela často i u čistících prostředků. Tam je potřeba zkoušet a přemýšlet ještě větší. Drahé čistící prostředky bývají obvykle koncentrovanější a stačí jich použít jen zlomkové množství oproti levným alternativám. V tu chvíli se vyplatí trochu počítat, zda ten předražený Jar není nakonec levnější než dva bezejmenné prostředky na nádobí, které spotřebujete za stejnou dobu. Je ale důležité dodržovat dávkování a nepřehánět to. Jinak opravdu nezbohatnete. Ostražitost je samozřejmě na místě. Najdou se i drahé čističe, které nefungují. 

Proto u každého nákupu přemýšlejte a počítejte. Malou nápovědou a pomocí Vám mohou být moje recenze.

Vaše Veronika