Jak mám začít?

16.01.2022

Je půlka ledna a vy jste ještě nepohnuli s předsevzetím, že letos už opravdu uklidíte? Pro samý nepořádek si ani nemáte kde pohodlně sednout, vysávat skoro nemá smysl, když se po zemi válí spousta věcí? Určitě neexistuje jen jedna možnost, jak se pustit doma do čistky. Dnes vám ale doporučím cestu, která se mi zdá jako praktická a pohodlná.

VŠEHO MOC ŠKODÍ. Nejsem dokonalý minimalista, vím, že je u nás dost věcí, bez kterých bychom se obešli, ale dělají nám radost, používáme je, a proto si je necháme. Pokud jste ale zahlceni spoustou zbytečností, musím vás varovat, že se do stavu ,,uklizeno" těžko dopracujete. Proto začněte odlehčením. V první vlně čistky vyhoďte vše zničené, neopravitelné a ,,odpad". Hromada dva roky starých letáků vám opravdu k ničemu dobrá nebude, pokud ji nemáte záměrně nachystanou na zátop. Ale i v tom případě bacha, ty papírové potvory se obvykle množí daleko rychleji, než stíháte pálit. Proto selektuji už u schránky. Lesklé umělotiny letí do tříděného, pár pěkně hořlavých do krabice pro ně určené. Krabice od bot je naprosto dostatečná na zásobu papíru. Dalším žroutem místa a kazičem dojmu jsou právě krabice. Taky mívám tendence si je schovávat, protože je využívám místo designových boxů na organizaci vnitřních úložných prostor. I tady je potřeba hodně vybírat a přemýšlet. Nechat si jen pár opravdu šikovných kousků a i u těch si hlídat, jestli bez využití nezabírají prostor... Podařilo se vám zredukovat počet věcí ve skříni? Gratuluji!! Už jsem psala, že použitelné oblečení není nutno vyhazovat. Můžete jej prodat, darovat. Co ale s obnošenými kousky, které už nejsou moc ve formě? Na hadry! Já jsem rozmazlená mikrohadříky a manžel není kutil, který by hadry využil v dílně nebo garáži, proto tento sektor nevlastníme. Jestli ale hadry využijete, vůbec nic proti nim nenamítám. Jen si jich ale nenasyslete na tři příští životy. Spodní prádlo je na otírání prachu trochu ,,nedůstojné", co myslíte? Využijte bavlněná trička, klidně mikiny. S umělými vlákny asi příliš parády při uklízení nenaděláte. Kolik párů bot si necháváte na ,,To unosím na zahradě"? Když budu hodně mírná, bohatě postačí dva! A to máte ještě jeden rezervní. Třídit odpad je dnes už skoro ,,povinnost" a je to super. Jen odpadu vymezte prostor a pravidelně ho odnášejte. Tři pytle pet lahví nejsou žádná nádhera. O taškách s lahvemi od vína ani nemluvím, že jo!?  Už jen touto základní redukcí se vám doma uleví, odlehčí a provzdušní!

MEZIKROK. Z nejhoršího bince jste venku? Skvělá práce! Je čas, učit se rutiny, ať se vaše vzorná domácnost začíná klubat. Ještě se nepouštějte do velkého úklidu, ale vytvořte si šikovné zvyky, díky kterým se pořádek a čistota udržují skoro samy.Myčka je pomocnice, tak jí pravidelně vyklízejte, ať můžete špinavé nádobí hned skládat do ní. Systém, se kterým už jsem se několikrát setkala, beru postupně čisté nádobí z myčky a špinavé hodím do dřezu a na linku, mi nepřijde ani úsporný na čas, ani estetický. Myčku vyklidím za čtyři minuty, když čučím do mobilu, za šest. Když si představím, že musím každou čistou skleničku nejdřív hledat v myčce, už to je zdržení. Když se tímto způsobem myčka konečně vyprázdní, mám plnou kuchyň špinavého nádobí, kterým se musím prohrabat a umístit ho do myčky. To určitě zabere víc než šest minut. Přiznávám, nemám odvahu na to, vyzkoušet to a použít stopky. Pokud se do tohoto experimentu pustíte, dejte mi vědět, jak dopadnul. Jsem si skoro jistá, že časově výhodnější varianta je ,,vyklízím myčku po umytí nádobí". O dalších rutinách (čisté stoly, koupelna, povaleče, stlaní) najdete na blogu už mnoho článků.

PRO RUTINÉRY. Rutiny jsou vaše? Úžasné, dostáváte se do další úrovně uklízecí hry! A právě teď uvidíte, že vše navazuje a vše je v jednom kruhu. V dalším kole už se dokážete zbavit i věcí, které nejsou vyloženě na odpis, ale schraňujete jen na ,,co kdyby`". Pravděpodobně taky už začínáte přemýšlet, co si do domu ,,dotáhnete". Podlahy už jsou viditelné, vysává se vám mnohem snadněji, viďte? A co teprve otírání prachu, když nemusíte zvedat tisíc serepetiček, ale jen sto! Super, pojďme dál.

CESTA DO HLUBIN. Na této úrovni už se můžete pustit i do větších a důkladnějších úklidů. Dokonce už asi zvládnete při očistě zároveň i třídit. Vytíráte skříňky v kuchyni a při té příležitosti objevíte a zlikvidujete sadu pozlaceného nádobí od pratety Irmy. Teď už jste borci! 

ZPÁTKY? Může se stát, že se dopracujete na úroveň ,,machr" a přijde nemoc, nápor v práci, nový člen domácnosti a najednou zíráte, že už jste jen ,,machýrek". Nezoufejte. Rozhlédněte se a zhodnoťte, kam až jste ,,klesli" a začněte od této úrovně zase znovu stoupat. Pokaždé už to půjde snadněji a snadněji.

vaše Veronika