Jak mít z úklidu hygge zážitky?

11.12.2022

Dnes začnu citátem z knížky Hygge od Meika Wikinga. Mimochodem, doporučuji jako zimní čtení. Díky knížce vezmete tohle šedivé a nevlídné období trochu na milost. ,,A řekněme si to na rovinu, náš život je především tvořen rutinní každodenností. Nejen studenými lednovými dny, ale pak ještě všemi těmi zbývajícími. Jednou za rok, výjimečně víckrát máme možnost se octnout třeba na pláži v exotické zemi. A na vzdálených březích nepochybně taky nalezneme hygge a štěstí. Ale hygge vlastní klíč k mnohem významnějšímu tajemství: jak získat pro sebe - a v tom nejlepším slova smyslu - co nejvíce z každého obyčejného dne. Benjamin Franklin to vyjádřil takto: ,,Štěstí tkví spíše v malých drobnostech a radostech, které se objevují každý den, než ve velkých přívalech štěstí, které ale přicházejí jen zřídka."

Vidíte to taky? Rutinní, každodenní, malé drobnosti... To všechno tvoří nejen štěstí a hygge, ale i uklizený domov. Ano, udělat z mytí záchodu šťastnou chvilku, to chce trochu kumštu, ale i to jde.

ZAČNĚTE V HLAVĚ. Když se budete pouštět do uklízení s nechutí, rozhodně žádné hygge okamžiky neprožijete. To vám garantuju! Když si ale nastavíte v hlavě, že díky umytí nádobí bude vaše kuchyň o mnoho příjemnějším místem, že ve voňavé posteli se vám bude mnohem lépe usínat, že se projdete doma bosí a nenaberete si na nohy dva krajíce chleba ve formě drobků, nebudete úklid vidět hned ve veselejších barvách? Nebo aspoň jako smysluplnou činnost?

POMOCNÍCI. I když jsem exot a uklízení mám opravdu ráda, i já někdy potřebuji silnější motivaci, než je moje vlastní hlava a těšení se na výsledek. Našla jsem už mnoho způsobů, jak si úklid zpříjemnit a důvodů, proč se na něj opravdu těšit.

Vlídné slovo Dřív jsem si k práci ráda pouštěla muziku. Letos mi to nejde. Hudba mě začne brzo rušit a poslech mi bere energii. Nevím proč, ale je to tak. Audioknihy už znám spoustu let. Před pár měsíci jsem ale propadla poslechu podcastů. K večernímu úklidu kuchyně a obýváku si každý den slíbím minimálně jednu epizodu. Večer uložím smečku, nasadím sluchátka a moje milá chvilka pro sebe je na světě. Co na tom, že otřu linku, vydrhnu dřez, vysaju, vyklepu deky a setřu? Vůbec mě to při poslechu neruší. Moje oblíbené jsou Příběh, který se opravdu stal. Dobře, na tomhle podcastu jsem teď závislá. A Neplecha ukončena. Epizoda o Harrym Potterovi mi zpříjemňuje pondělní večery.

Dopřejte si luxus, který vás ale nemusí stát skoro nic navíc. Vybírejte si pomůcky, které jsou nejen praktické, ale také se vám líbí. Na mě tahle finta zabírá skvěle. Od chvíle, kdy mám krásný dávkovač na prostředek na nádobí, se neděsím, že by se mohla porouchat myčka. Mytí nádobí je přece radost! Dobře, není to až tak dramatické, ale opravdu se nemusím do mytí zdaleka tolik nutit. Stejně tak na mě působí nová houbička na nádobí, nový kartáč, nový hadřík, hlavice k mopu a vše, co mi pomůže a zároveň se na to dá koukat.

Experimenty s čisticími prostředky jsou taky milé oživení. Často stačí změna vůně a hned je větší chuť do vytírání podlahy. Díky své práci a blogu mám stále důvody hledat a zkoušet novinky. Nekupuji bezhlavě všechno, co zahlédnu v reklamě, ale užívám si i vybírání toho, co si domů pustím. Funguje na mě dobře i to, když si koupím novinku, ale držím se pravidla, že nejdřív musím spotřebovat otevřený prostředek. To potom uklízím ještě trochu častěji, abych se starého ,,zbavila" a mohla zkoušet.

Pauzy! Na ty nezapomínejte. Už určitě víte, jak ráda si píšu seznamy úkolů. Mívám často chuť, vrhnout se do plnění a nezastavit se, dokud nebude ,,fajfka" u poslední položky. To ale obvykle nekončí požitkem, ale vzteklou a přetaženou Veronikou. Přitom stačí tak málo. Deset minut na svačinu a čaj, při větším zápřahu pauza na klidný oběd, půlhodinka na kafe. Dosaďte si svou formu odpočinku a zařazujte pauzy opravdu poctivě. Jsou stejně důležité jako aktivní práce. Navíc půlhodinová pauza neznamená, že skončíte s prací o půl hodiny později. Bez odpočinku vám práce bude trvat delší dobu, takže rozhodně celou půlhodinu neušetříte.

Kochání je další bod, který nesmíte zanedbat! Než padnete do komatu po vší té úklidové dřině, nadechněte se vůně čistoty a rozhlédněte se kolem sebe. A buďte pyšní! Vidíte přece, kolik jste toho zvládli a jak to doma prokouklo. V takovém domově hygge a štěstí jen kvetou.

Prosím, zkuste to. Pokuste se najít ve všech úklidových misích najít to hezké. Rozvrhnout si práci podle svého rytmu a tempa, ne podle toho, jak ubývá času do Vánoc. Není to závod, kdo přivítá Ježíška v lépe uklizeném. Na to se vykašlete. Uklízejte pro sebe a svou rodinu. Uklízejte tak, aby bylo doma hezky vám, ne aby váš domov vypadal hezky na Instagramu. Jestli chcete mít uklizeno, pusťte se do práce, ale nesprintujte. Užijte si i cestu k lepšímu domovu. Díky tomu totiž budete mít z výsledku ještě mnohem větší radost.

vaše Veronika