Jak neuklízím

24.03.2019
  1. Hektolitry dezinfekce - Byly doby, kdy byla vůně Sava lehce zaměnitelná s vůní našeho domova. Teď už tyto drastické prostředky nepoužívám a žijeme! Nejsme častěji nemocní, naopak. Myslím si, že pokud se uklízí a čistí pravidelně, není nutné vše dezinfikovat. Použití dezinfekce chápu na toaletách, které používá více lidí a pokud bych se přestěhovala do nájemního bytu nebo staršího domu, asi bych na první velký úklid po dezinfekcích sáhla. V tuto chvíli mi stačí občas použít dezinfekci ve spreji na matrace a psí pelechy a použití wc čističů, které ale neobsahují chlór.
  2. Namáhavé drhnutí - Noční můra lenochů mně podobných! Raději vše pravidelně a bez nutnosti použít hrubou sílu omývám, abych se drhnutí vyhula.
  3. Nárazové úklidy obřího rozsahu - I ty se příčí mému lenivému já. Ano, někdy to člověka chytne a udělá najednou spoustu práce. Třeba omyje okna v celém domě. Snažím se ale nikdy nečekat na to, až bude velký úklid nezbytný a raději uklízím po částech a pravidelně. Aktuálně jsem hodně přemýšlela o jarním úklidu. Je potřebný? Došla jsem k názoru, že není od věci. V prvních slunečních paprscích se nám ukáží nedostatky, které zimní šero milosrdně zakrývalo a my tak mohli bez výčitek odpočívat a nabírat síly. Teď se ale vše probouzí a ožívá a i nám se vlévá energie do žil. Tak proč ji nevyužít k zušlechtění domova?
  4. Vánoční úklid - Na rozdíl od jarního úklidu jsem na tomto šílenství nenalezla nic logického. Komu se chce v prosinci mrznout na oknech? Proč drbat koberce, když mnohem lépe uschnou za teplejších dnů, při kterých máme možnost veškerou vlhkost vyvětrat? Jsem zastáncem pravidelné údržby pořádku, kdy se člověk nemusí stydět přijímat hosty kdykoliv během roku včetně Vánoc. Raději v prosinci peču cukroví, které pak v klidu ochutnáváme při kávě.
  5. Univerzální čistič na všechno - Ano i ne. Vzhledem k vyšším cenám speciálních čističů na různé povrchy jsem si zvykla hojně využívat téměř na vše jeden čistič univerzální. Poslouží dobře a je levnější, ale všimla jsem si, že vana, umyvadla, granitový dřez i dřevěné schody vypadají po použití speciálního prostředku mnohem lépe. Proto jsem se rozhodla pro kompromis a občas jim speciální péči dopřeji.

Také jste si všimli, jak často jsem dnes použila slovo pravidelně? Že by to byl klíč k čistému domovu?

Pohodové jaro plné sluneční energie Vám přeje Veronika