Jak se stavěl sen

09.06.2019

Dnešní článek je hlavně pro ty, kteří se chystají stavět, rekonstruovat nebo nově zařizovat bydlení. Také bych ráda přiblížila fungování pasivního domu všem těm, kteří se ve stavebnictví orientují stejně jako já. Tedy laikům z pohledu ženy, laika.

Velkou výhodou novostavby je to, že si v rámci možností sami určíte dispozice. Zde vřele doporučuji zahrnout šatny. Osvedčily se mi víc než jakékoliv skříně. Hodně jsme se zamýšleli i nad dvěma koupelnami. Došli jsme k závěru, že nám bohatě stačí jedna. Stejně tak nemáme dvě umyvadla. Ušetří mi to hromadu uklízení.

Koberce jsme zavrhli okamžitě. Kombinace vinylu, dlažby a dřevěného schodiště nám naprosto vyhovuje. Údržba je jednoduchá a mám jistotu, že se nám nedrží žádný prach v kobercích.

Co se vybavení týče, jsem minimalista. Jednak mám ráda vzdušné prostory, a hlavně, co nemám, nemusím uklízet :-) U nábytku jsme volili většinou uzavíratelné kusy. Otevřené police sice vypadají krásně, ale je nutné na nich udržovat stále perfektní pořádek, protože vystavený chaos a špína moc parády nenadělají.

V barevnosti jsme byli střízliví až nudní. Vše máme laděno v přírodních odstínech nebo bílé. Oživovat se dá doplňky, které nestojí tolik, co nová podlaha, výmalba, nábytek...

Mě osobně hodně potrápila rekuperace. Částka za pořízení nebyla vůbec malá a my jsme se stěhovali na léto. Každé ráno a večer jsme si domů pouštěli chladný vzduch, a tak jsem měla pocit, že rekuperace byla zbytečná investice. Jak jsem ráda, že jsem se mýlila! Od podzimu do jara nemusím domů pouštět zimu, a přesto máme příjemný vzduch. Pánové z Urbanic Haus měli pravdu! O rekuperaci člověk nemá vědět, pokud bude správně fungovat. My se o ní dozvídáme pouze při několikahodinových výpadcích proudu. V těch chvílích nám začne chybět. Já mám drobnou výhradu k tomu, že vyvětrá i vůně ze svíček, aromalamp, difuzérů ... Vynahrazuje mi to ale tím, že se u nás mnohem méně práší.

Jak je to v pasivním domě s teplem? Začnu létem. Jako správní vytrapovači jsme si to usmysleli trochu jinak, než většina ostatních. Nelíbí se nám domy, kde nejsou přesahy a také nemáme rádi venkovní rolety. Ty se nám nelíbí esteticky, u fixních oken se nedají mýt na vnitřní straně a v domě je jako v kobce. A tak se počítalo. Přesahy střechy máme tak, že zimní slunce se do oken dostane a vytapí, ale letní je odstíněno a dům se zbytečně nepřehřívá. Jako stínění máme plissé a ve dvou oknech lehké závěsy. V horkých dnech větráme přes noc a teploty doma bez větší námahy udržujeme příjemné.

I ve vytápění jsme museli být nestandardní. Jako jediný zdroj tepla jsme si přáli krb. Proto jsme stáhli investice do plynového vytápění na nutné minimum. Máme kvalitní kondenzační kotel, který využíváme jen k ohřevu vody. Kvůli úsporám jsme zvolili radiátory. Bylo by zbytečné, aby v podlahách ležely kilometry podlahového vytápění bez využití. Radiátory jsou slovy dva na celý dům. Používám jen žebřík v koupelně, na který věším ručníky a ani tím netopíme. Tuto možnost jsme si ale ponechali pro strýčka příhodu a i v ostatních místnostech jsou ve zdech přípravy na radiátory. Teď topíme opravdu jen krbem a ani to není potřeba denně. Nemáme ani výměník, ani akumulační nádoby. Část tepla rozvede po domě rekuperace a výborně se nám daří teploty regulovat otevíráním a zavíráním dveří do jednotlivých místností. Do ložnice je většinou zavřeno, tam velké teplo není potřeba.

Dům jsme si vysnili a nechali postavit podle svých představ. Obdivuji všechny z Urbanic Haus, že neměli co chvíli oči v sloup, když jsme si diktovali požadavky, které byly často opravdu mimo standard. Především já jsem neustále hovořila o našem domě jako o pasivním v ohledu nepořádku a směřovala vše k tomu, aby se mi u nás dobře uklízelo. Chlapi museli být nadšení! Ale vždy nás jen slušně upozornili na úskalí našeho výmyslu, probrali jsme pro a proti a vymysleli vhodné řešení.

Nám se bydlí skvěle a všem, kteří se chystají k tomuto důležitému kroku, doporučuji, aby hodně(!) přemýslěli, jakým stylem chtějí žít a slepě se nedrželi toho, co zrovna frčí a co mají všichni ostatní.

Ženám upřímně radím: Držte se s designem ve zdravých mezích. V první řadě jde o funkci. Věřte, že i praktické věci mohou být hezké a pořiďte si domů jen to, o co se dokážete postarat.

Vaše Veronika