Je to na vás

15.10.2023

Každý máme nějaké překážky a hendikepy v úklidu. Moc dětí, málo místa, moc věcí, nezkušenost,... Ale pojďme si šetřit energii. Místo skuhrání a vypočítávání toho, co nám v úklidu brání a jaké výhody mají ostatní hledejme cesty, jak překážky překonat a s úklidem se popasovat? Chcete mít uklizeno? Tak do toho. Bez kňourání, s chutí!

Brečet kamarádce u kafe, že nemám bourací kladivo nebo se pokusit prokutat zdí kávovou lžičkou? Slané kafe nemám ráda. Radši se chopím lžičky a kousek po kousku zdolám stěnu nepořádku. Patříte taky mezi ty, kteří se nechtějí tak snadno vzdát? Chcete si najít hezký a udržitelný přístup k uklízení? Pak jste tady správně!

První věc, se kterou se na cestě k uklizenému domovu musíme smířit je to, že bez práce to nebude. Kouzelné hůlky nemáme, samo se většinou neuklidí. Budeme muset přiložit ruku k dílu. Abyste ale nevyhořeli hned na startu jako prskavka, doporučuji, nevrhnout se do práce bezhlavě a nečekat, že za celodenní šichtu budete mít do konce života vystaráno a domácnost jako klícku. Chceme žít v uklizeném a nezbláznit se? Tak si rozdělme úkoly a zvykněme si, že se budou opakovat. V krizové situaci po sobě nechtějme zázraky. Nemůže být všechno hned teď a všechno dokonalé. Přiznejme si, dokonalé to nebude nikdy! Nebude. Ale můžete dosáhnout stavu, kdy vám doma bude krásně. Budete mít čisto, voňavo, věci na svých místech. Sem tam hračka? Chlupy na gauči? Žádná panika. Hračky jsou uklizené rychle, to už znáte a vynález s názvem vysavač taky. Mně moc pomohlo, když jsem přestala být v křeči a stresu, že mi někdo nadělá nepořádek. Drobky na stole? Hrůza? Proč? Umím je otřít. Děda k nám chodí v botech. No a? Stejně každý den stírám. Přišly děti, odskočily si a zacákaly umyvadlo. Omdlím? Ne! Za půl minuty mám umyvadlo otřené.

Už asi vidíte, kam mířím. Je jen na nás, jak si to srovnáme v hlavě i doma. Když přijmeme, že uklízení k životu patří stejně jako dělání nepořádku, uleví se nám. Neskutečně. Když si vytvoříme domov, který k tvoření nepořádku nevybízí, bude se nám uklízet mnohem lépe. Jsem líná minimalistka a uklízečka. Hloupost? Ne, to jsem já. Sice ráda uklízím, ale jsem neskutečně líná na to, abych dělala práci navíc, zbytečnou práci, která ani nemusí vznikat. Je to jeden z hlavních důvodů, proč se snažím nemít příliš věcí. Dá mi mnohem víc zabrat, abych vytvořila nepořádek než udržet pořádek. A to je výhra!

ANTIFŇUKACÍ ČÁST ČLÁNKU:

Jasně, Veroniko, tobě se to od monitoru z uklizeného domu radí. Já tady ale mám fakt jako po výbuchu, to si ani neumíš představit (umím!). Co jako podle tebe mám dělat?

Nejhorší je nedělat nic! Další nesmysl je dělat všechno. Obrňte se trpělivostí a naučte se vidět každý maličký pokrok. Nic není ,,jenom". Čisté umyvadlo je výkon! Omyté nádobí je super! Zametená podlaha? Radost! Daří se vám každý den uklidit hračky na místa, ale na leštění baterií u umyvadla vám nezbývá kapacita častěji než jednou v týdnu? Jste královna úklidu! Denně uklizené hračky? To je super! Baterie po týdnu taky nejsou v likvidačním stavu. Chvalte se a dobije vám to baterky na další úklidové výzvy. Foťte si pokroky. Za půl roku dělání úkolů ,,jenom jsem ustlala postel a vynesla odpadky" bude vaše domácnost v úplně jiné formě. Váš zadek po letech sezení na židli asi taky nebude vypadat jako vysoustružená prdelka fitness hvězdy po prvních dvaceti dřepech. Za dva měsíce dřepování už ale výsledky začnete vidět. Za rok budete k fitness hvězdě zas o kus blíž.

Jen si plkej, Veru, ty se svým novým domem, který sis vydupala pasivní vůči nepořádku. Já jsem volbu neměla.

A proto vás upřímně obdivuji, že se pouštíte na cestu zlepšování. Jste pro mě borec už ve chvíli, kdy se rozhodnete něco dělat i v domově, který jste netvořili a neposkytuje vám mnoho prostoru ke změnám a kreativitě.  Ale vy to nevzdáváte a hledáte cestičky! To je skvělé, protože vědět, že budu někde dlouhá léta žít a nemít se z čeho radovat, to je čiré zoufalství. Prozkoumejte své hranice, zbořte ty, které zbořit jdou. vydloubněte každý kamínek, který jde. A radujte se z jakkoli malého prostoru k tvorbě. Za čistotu se na vás asi nikdo zlobit nebude. Vlastní prostředky si taky asi můžete pořídit. I to se může stát vaším motorem. Krásný hadřík a voňavý čistič jsou pomocníci. Hledejte kompromisy, skulinky, mluvte a diskutujte. Zkuste nekřičet, nebrečet, nefňukat, to moc nefunguje. Máte doma spořílka, a tak vše využíváte do chvíle, kdy vás smrt rozdělí. Potřebujete koupit něco nového. A tady už je vaše možnost. Před dvaceti lety jste tady nebydleli, a tak jste na výběr povlečení neměli vliv, teď už ho mít můžete. Najděte s partnerem takové, které bude těšit oba. Nebo aspoň ani jednomu nebude lézt krkem.

Verčo, ale ty máš čas uklízet! Já ho nemám.

Omyl! Já čas nemám, já si ho tvořím. Chci mít uklizeno, vím, že je k tomu potřeba uklízení. Čas hledám, ale nevěnuji úklidu víc, než je nutno. Využívám k údržbě i ty nejkratší pauzy mezi prací, abych měla i volný čas se smečkou.

A jaké fňuknutí vůči mně napadá vás? Napište mi na Instagramu, Facebooku, do mailu. Ráda vytvořím antifňuky na vaše námitky.

vaše Veronika