Jednoduše v kuchyni

17.01.2021

Nejsem žádná Magdalena Dobromila Rettigová, ale to jste už určitě poznali. Vaření a jiná tvorba v kuchyni mě nenaplňují nadšením, ale čím jsem  starší, tím víc mi dochází, že kuchyň je opravdu srdcem domova. Přiznávám to nerada. V mých mladických snech býval zásadním bodem domova čtecí koutek. Dnes už uznávám, že hladoví knihomolové by asi moc harmonickou domácnost netvořili, a tak jsem se, především manželovou zásluhou, naučila vařit a péct. Musím přiznat, že mě to občas i baví. Hlavně, když vaříme společně a netlačí nás čas. Uklízečka ve mně ale nikdy nespí, a tak se snažím kuchyň udržovat stále čistou a uklizenou. Jak je mým (dobrým) zvykem, držím se rutin. Vyhovuje mi každodenní malá a snadná práce, drhnutí se vyhýbám.

Základy jsou jednoduché, nečekejte převratné novinky, ale fungují už mnoho let. Troufám si říct i generací.

Nádobí Jak obrovskou pomocí je myčka! Už nikdy neskuhrejte, že ji máte vyklízet nebo do ní rovnat nádobí! Každý ten kus jsme taky mohli mýt pěkně v ruce. Dodržuji, že večer, když kuchyni opouštím, je všechno nádobí omyté a uklizené nebo naskládané v myčce.

Dřez Po umytí nádobí vyčistím i dřez a na závěr vytřu do sucha. Granitový dřez se takto udržuje báječně, nerez si žádá i leštění, které je sice prací navíc, ale občas se mi i zasteskne. Granit nikdy tolik nezasvítí :-)

Pracovní plocha I tady se snažím šetřit si práci. Co jde, je uklizené ve skříňkách. Na ploše nechávám jen věci, které používáme denně. Klidně bych ji měla i prázdnou, ale to bych nedělala nic jiného, než uklízela a znovu vytahovala kávovar, konvici, kráječ... Navíc si neumím představit, jak dlouho bych musela čekat, než horké spotřebiče vychladnou, potom je uklidila a za pár minut lovila znovu, abych si dala kávu. Každý si musí na své ideální minimum přijít sám tak, aby neměl problém desku otírat. Nechce se mi psát denně, protože to bývá potřeba spíš častěji.

Podlaha Drobečky v kuchyni někdy vznikají snad i ze vzduchu, proto si i podlaha zaslouží trochu denní péče. Možností na výběr je dost, dokonce i suché a mokré varianty nebo jejich libovolné kombinace. Žádná není špatné, jestli Vám vyhovuje.

Pomocníci Na plochy si míchám podobný koktejl jako v koupelně. octový čistič a prostředek na nádobí. Pro dokonalý lesk nerezových částí občas použiji Chistee.  A na který prostředek nedám dopustit, když už kuchyň dostala trochu za uši a chvilku péči neměla? Modrý Frosch! Fialový Vileda hadřík je i v kuchyni mým skvělým společníkem.

Je pro Vás kuchyň také nejnáročnějším místem na údržbu jako pro mě?

Vaše Veronika