Jsem líná uklízet...

21.08.2022

...a zároveň nemám ráda nepořádek. Tahle vražedná kombinace mě nutí vymýšlet stále nové zlepšováky a triky na zjednodušení úklidu. Dnešní článek bude takové větší opakování rutin a běžného uklízení před koncem prázdnin. Každý z nás má jiný rytmus a jiná problematická místa v domácnosti, ale věřím, že si všichni najdete minimálně jeden bod, který se vám bude hodit. A některé body vás donutí třeba i k nastolení změn. Třeba někde zbytečně lpíte na častém opakování a jiné úkoly vám potom nezbývá čas. Jak vypadá můj lenochodův úklidový plán?

  • Vysávám trochu moc? Přiznávám se, že luxování nepatřilo nikdy k mým oblíbeným kratochvílím. Čím dál víc se ale s vysavačem sžívám a jsem za něj víc a víc vděčná. Tento víkend mi navíc obrovsky zpříjemnil nový Ludvík, který je tak báječný, že je vysávání opravdu skoro zábava. Nevysávám opravdu jen tak z plezíru. Smečka s chutí převléká kožichy každou chvíli, a i když po každém venčení otíráme packy, nanosí i nějaké smetí. My vaříme, dýcháme a drobíme, a tak se podlahy zanášejí rychlostí blesku. Když vynechám jeden den, je to hodně znát. Vysávání se se proto nevyhnu. Nevysávám ale denně nijak důkladně. Zbavím se nejhoršího, mezi židlemi prokličkuji, jak jen to jde, ale nezvedám je. Vejdu se do dvaceti minut. Pečlivé vysávání mi stačí jednou týdně.
  • Naopak prachu mnoho pozornosti věnovat nemusím. Doma se nám málo práší díky rekuperaci i díky tomu, že bydlíme dost daleko od silnice. Navíc si nepotrpím na vystavování serepetiček, takže otírání prachu trvá jen malou chvilku. Za čtvrt hodiny není co řešit. Obvykle stihnu otřít prach každý týden, ale není žádné drama, když někdy vynechám.
  • Co vám budu vykládat, koupelna je moje milovaná a vzácná komnata, proto si ji náležitě hýčkám. Každý den omyju vanu, umyvadlo, naleštím baterie, a pokud je potřeba, i zrcadlo. Maximálně pět minut a všechno se blýská. A to dělám i přesto, že máme perfektní vodu a kámen mi nepřidělává žádné trápení.
  • A zase jsme v kuchyni! Už dávno jsem se smířila s tím, že kuchyň je nezbytnou součástí mého dospělého života, i když jsem si to teda vůbec nevysnila. Začínám si s ní ale rozumět čím dál líp, už mě většinou ani neobtěžuje, někdy se dokonce na pečení nebo vaření těším. Sama nechápu, jak se taková změna mohla přihodit. Udržet kuchyň v pořádku je pro mě největší kumšt. I tady ale platí, že odkládání se nevyplácí. Uklízím co nejvíc už během akce, abych po jídle netrávila celou šichtu  nádobím a očistou linky. Tady časy uvádět nebudu, protože jsou hodně rozdílné. V sobotu a neděli mám občas pocit, že v kuchyni zapustím kořeny, některé dny v týdnu si sotva všimnu, že jsem provedla běžnou údržbu.
  • Tajemné komnaty jménem toaleta skoro nestojí za zmínku. U nás doma stačí, když jim každý druhý den věnuji dohromady asi šest minut. Mísy jsou jako nové už šestým rokem, nikde se nepovalují roličky, papír doplňuji, odér se snažím udržovat příjemný.
  • Základní lenochodí pravidlo! Na závěr dnešního opakování si připomeňme a zlatým písmem zapišme úplný základ uklizené domácnosti. KAŽDÁ VĚC MÁ SVOJE MÍSTO, NA KTERÉ JI HNED PO POUŽITÍ VRACÍME. Věnujte čas tomu, abyste všemu, co doma máte, nalezli stálé místo, stojí to za to a tenhle čas se vám stokrát vrátí, až nebudete muset nic zdlouhavě hledat. Stává se mi opravdu málokdy, že bych něco potřebovala a nemohla se rovnou zvednout a na jistotu si pro to dojít. Hledáním čas netrávím. Pokud máte pocit, že se domů ,,nevejdete", začněte redukovat. Přísně a důsledně! Chcete doma žít, chcete být pány svého prostoru a svých věcí, ne jim otročit a při každém otevření skříně uhýbat před padajícím harampádím. Když už ohledně redukce máte čisté svědomí, organizujte a klidně si nechte poradit od odborníků. Potom už je hračka všechno používat i vracet. Možná se vám nebude hned dařit stoprocentně vše vždy vracet, ale když mají věci svá místa, náprava je rychlá. V umění vracení se ale poctivě trénujte celá rodina. Je to dovednost k nezaplacení. Když se to naučíte, zjistíte, že je to opravdu nejlenivější systém údržby pořádku.
  • Zjednodušuji, ale nelžu. Při zjednodušování a zrychlování úklidu si dejte pozor, abyste nepodváděli sami sebe. Nepořádek naházený v ,,bordel místnosti" je pořád nepořádek, i když za zavřenými dveřmi. Vztekám se u čtení návodů, jak honem uklidit před příchodem návštěvy. Rudnu, když čtu radu, abychom nepořádek naházeli do ložnice a hezky ho tak zavřeli. Omdlela jsem, když jsem četla, že je fajn, rozprášit ,,pronto" do vzduchu. Návštěva prý z té vůně vydedukuje, že máte čerstvě otřený prach.Provonět wc je prima, o tom žádná, ale bez zásahu štětkou to nebývá úplně to pravé ořechové. Ani já nejsem dokonalá, i když bych moc ráda. Učím se ale, že chyby jsou i k něčemu dobré. Uvědomíme si, kde se můžeme zlepšit. Co vás děsí před příchodem hostů? Odpověď bude klíčem k tomu, čemu je potřeba u vás doma věnovat trochu více pozornosti.

Přeji krásně lenivý zbytek neděle v uklizeném domově.

Veronika