Kdy jindy než TEĎ?!

30.01.2022

Leden je skoro za námi, a asi se mnou budete souhlasit, nebyl zrovna jednoduchý. Možná se i vám trochu rozplynula motivace a odhodlání k plnění letošních předsevzetí. Pojďme se spolu zase trochu vrátit do rozjetého vlaku 2022 a znovu se těšit z maličkostí a dílčích úspěchů.

ZPACKANÉ PŘEDSEVZETÍ? Měli jste v plánu letos každý týden provést velký úklid, každý druhý den důkladně vysát podlahy, denně stlát, vyprat patnáct praček za tři dny? A nějak se nezadařilo?  Není všem dnům konec! Možná jste zjistili, že vaše cíle byly nereálné. Trochu si je upravte a pusťte se do toho znovu. Kdy? TEĎ! Neodkládejte to na pondělí, 1. února, 2.2. 2022. Začněte aspoň malým krůčkem zrovna. Uvidíte, jak vás to nakopne k dalším akcím.

PLŇTE SI SNY! Máte přesnou představu, jak by měl váš domov vypadat, abyste se v něm cítili krásně a byl uklizený podle vašeho gusta? A kdy si začnete tento sen plnit? Slyším to až tady! Až... budou děti větší, budu vydělávat víc peněz, budeme mít větší byt. Víte co? Začněte HNED! S tím, co zrovna máte k dispozici. Zase se opakuji, ale každý krok se počítá! Sníte o nádherně prostřeném stole s krásným ubrusem? Asi chápu, že s malými dětmi nechcete do ubrusu příliš investovat, když přesně víte, že ho zničí. Proč ale nezkusit kompromis? Můžete na zkoušku vybrat levnější ubrus nebo krásně prostřít i bez ubrusu. I takový kompromis je krok ke splnění vašeho snu. Plánujete, jak budete poctivě vysávat, až si našetříte na ten super vysavač? Naučte se vysávat už teď, nečekejte, že vás spasí nový pomocník. Taky sním o tyčovém vysavači bez otravného kabelu, ale než si na něj ušetřím, pracuji s tím, co mám. O to větší radost z nového budu mít. Myslíte, že nemá cenu něco tvořit a vymýšlet, když se budete za rok, maximálně za dva, stěhovat? Ale má! Vždyť díky tomu můžete žít minimálně 365 dní v lepším. Berte současné bydlení jako trénink. Čím lépe se naučíte udržovat pořádek v tom, co už asi zrovna nemilujete a vidíte se v novém, tím snadněji nastolíte řád v budoucím domově.

DING! DO IT NOW, GIRL! Udělej to teď, holka! Už oslovení girl je mi v mém mírně pokročilém věku sympatické a dodává mi elán! Tento slogan není z mojí hlavy, naučila mě ho Fly lady a ráda si ho připomínám vždy, když mám chuť něco odložit. Nebojte, nejsem stoprocentní a dokonalá, i když vím, jak je úlevné, vyřešit všechno hned. Jasně, někdy to objektivně nejde. Těžko zaplatím účet hned, když účet smutně čeká na výplatu. Ale proč nejsem schopná zaplatit, i když peníze k dispozici mám? Zkuste si takové drobnosti uvědomovat a neodkládat. Vracet věci na místo HNED! To je návyk k nezaplacení. 

ODLEHČOVÁNÍ! Jak začít s odlehčováním teď, když se neumíte loučit s věcmi? První odlehčovací kurz už nestihnete, ale i bez něj se do toho můžete pustit a nečekat na další kurz z této série. Co zkusit suchý únor trochu jinak? Zastavte nakupování! HNED! Kupujte jen to, bez čeho se opravdu neobejdete. Už tím se začne vašemu domovu ulevovat. Nebudou přibývat další věci, na které by se časem zase jen prášilo. Chcete si dopřát nějakou radost? Toužíte po něčem, co není nezbytně potřeba? Pokud po něčem opravdu prahnete, určitě budete ochotní tomu něco málo obětovat. Zbavte se dvou věcí a jednu si dopřejte. Proč dvou? To pravidlo jistě znáte z nespočtu diet. Kdo chce zhubnout, musí mít větší výdaje než příjmy. Jinak nezhubne. Totéž platí i pro domácnosti. Chcete-li, aby zeštíhlela, musíte snížit přísun věcí. 

Zkusíte se mnou minimalisticky suchý únor?

vaše Veronika