Když se sejdou tři sobi aneb o návštěvách

12.07.2020

Nebudeme si lhát. Všichni chceme, aby se u nás hostům líbilo a aby si i pochutnali. Často kvůli návštěvám vyvádíme doslova husarské kousky. Jak zpívá Vladimír Mišík: ,,V kuchyni vše šílí, vzduchem víří prach. Roztoče se svíjí, z mé ženy jde strach. Kmitá s hadrem v ruce, jak ve větru drak ..." ( celá písnička ZDE ) Jde to vůbec bez stresu? Myslím, že si roli hostitelů můžeme i užívat. Nejlepším krokem je včasná příprava. Když je návštěva ohlášená, máme spoustu prostoru, jak se blýsknout, ale stihnout si s hosty i v klidu posedět a popovídat.

Než vyrazíte na nákup surovin k vaření a pečení, připravte si na vše místo. Spousta jídla přijde do lednice, tak ji omyjte a ukliďte předem. Ukládání dobrot bude mnohem jednodušší.

Ano, i mně to obvykle nedá a vrhnu se na úklid. Sama vím, že to pro klid není úplně ideální a stále nabádám k pravidelnému udržování pořádku bez šílení. Ovšem doladit vše do co nejkrásnějšího stavu se stejně vždy pokusím. Co ale opravdu nedělám, jsou podfuky. Neschovávám nepořádek do komory, aby to vypadalo, jak jsem úžasná. Také Vás do komory s čistým svědomím pustím. I když není ještě dle mých představ, nenajdete v ní změť věcí z celého domu, které jsem tam v panice naházela. Vím, kde co mám a že v komoře skladuji jen to, co potřebujeme. Chaos snad brzo vyřeší přidání polic.

Pokud u Vás hosté budou přespávat, připravte pro ně vše potřebné dřív, než dorazí. Rychlé a zběsilé shánění peřin a povlečení v pozdních nočních hodinách vůbec nepůsobí dojmem dobrých hostitelů.

Máte myčku? To je ohromné plus! Vyplácí se, když je před návštěvou prázdná a Vy můžete použité nádobí hned pohodlně rovnat dovnitř. Bez myčky je praktické si občas k mytí odskočit, aby se Vám nevytvořila velehora nádobí. Mluvím o větších návštěvách. Když přijdou kamarádi na kávu, není nutno každý prázdný šálek hned hystericky odnášet a mýt.

Mám rutiny tak vžité, že od nich neupouštím, i když u nás někdo přespává. Spát odcházím, když je uklizená kuchyň a koupelnu také udržuji v každodenní čistotě. Společná snídaně a ranní hygiena tak nejsou žádný problém a den hladce začíná.

Nic netrvá věčně a loučení je nedílnou součástí každého setkání. Většinou se mi opravdu podaří vše udržet v celkem slušném stavu, a tak stačí jen doladit kuchyň a vyprat použité povlečení a ručníky.

Jak jste na tom s návštěvami Vy? Užíváte si je, nebo Vám jen zvyšují tlak?

Vaše Veronika