Laťky, mantinely a rámečky

25.05.2024

Už jsem mnohokrát přiznala, že by mi dokonale uklizený dům vůbec nevadil. Už jsem ale i sobě přiznala, že tuhle laťku nepokořím. Musím si nastavovat vlastní. Pořád dokola. Zvyšovat a snižovat podle aktuální situace. Ale taky potřebuji nejnižší a nejvyšší fixní laťku, které tvoří mantinely. Jaké laťky vlastně rámují úklid? Jak si je nejlépe nastavit, abychom se sebou mohli být spokojení?

ČAS je jedno z nejdůležitějších kritérií. Nežijeme na obláčku, a tak je nám všem jasné, že času nemá nikdo nekonečné množství. A na úklid chce plýtvat časem málokdo. Časové laťky si musíme nastavit hned dvě:

KOLIK ČASU ÚKLIDU MŮŽEME A CHCEME VĚNOVAT? Největší efekt pro váš domov bude mít, když si čas na úklid stanovíte každý den extra, protože jeden den můžete mít hodinu, jiný sotva deset minut. Ale vy, milí čtenáři, už víte, že každá pětiminutovka je dobrá. Plánujte večer předem nebo hned ráno. Podle množství času, které na uklízení máte, si stanovte úkoly. Stihnete v pondělí jen pofackovat kuchyň? Nevadí! Je to pořád mnohem víc než NIC. Jiný den se vám může naskytnout čas na generální úklid koupelny. Využijte ho s chutí a radostí.

JAK ČASTO BUDETE UKLÍZET? To je moc důležité kritérium. Jsem zastáncem systému ,,každý den trochu". Čím častěji něco omyju, tím míň špinavé to bude a tím míň času čištěním strávím. Sami poznáte, kdy ještě hasíte průšvihy a kdy už jen udržujete pořádek. Laťka udržovacího uklízení je můj sen. Nikde se s ničím nedrhnout, jen lehce otřít a je to! Nedaří se mi 100%, ale není mnoho míst, kde bych musela drbat hrubou silou.

PENÍZE jsou taky kategorie, ve které býváme omezeni. Ale to nás nemůže odradit. Věřte, že množství peněz investovaných do čisticích prostředků a pomocníků není přímo úměrné stavu domácnosti. Nejdůležitějším prostředkem jsou vaše ruce a odhodlání. V krizové situaci stačí prostředek na nádobí, ocet, tekutý písek, houbičky a pár hadříků. I s takhle omezenou laboratoří můžete docela dlouho fungovat a mít doma čisto. I když zrovna nouzí netrpíte, přemýšlejte nad svými nákupy, nekupujte všechno, co vidíte v reklamách. Kupujte to, co aktuálně využijete, co vám chybí. Asi se najde i pár bláznů, pro které jsou čističe a úklidoví pomocníci odměnou a udělají jim radost i jako dárek. Když mám neodbytný pocit, že se potřebuji odměnit nebo si udělat radost nákupem, a to je poslední dobou stále výjimečnější, sáhnu často právě po čističi. Vyberu si voňavý nebo ,,vysněný". A vím, že brzo po něm nebude ani stopy a můj domov se tak nebude zahlcovat. Další oblast, ve které můžete do spořádanosti svého domova investovat, jsou služby. A věřte, už to není záležitost pro horních deset tisíc. Taky nemusíte mít paní na úklid nastoupenou každý týden. Někomu pomůže omytí oken dvakrát za rok, jinému jednou ročně generální úklid. Další si rád nechá pomoct s úklidem po malování. Útrata často zdaleka nedosahuje množství ušetřeného trápení a energie. A profesionální čištění koberců a gaučů doporučuji všemi deseti, i když to není můj obor. Vlastním snažením málokdo dosáhne stejného výsledku jako profík.

ÚROVEŇ UKLIZENOSTI je pro mě laťka, která se mi nastavuje moc těžko. V koutku duše pořád prahnu po dokonalosti. Naštěstí je ten koutek duše už jen malinký. Hlava ví, že se smečkou, celkem náročnou prací a tím, že chci žít aspoň trochu i něčím jiným než domácností, je dokonalost vyloučená. A jak se uklidňuji? Nastavila jsem si svůj úklidový systém, který jsem schopná dodržovat a dost důsledně taky dodržuji. Dělám prostě, co můžu. Mám dvě ruce a můj den má 24 hodin. Naučila jsem se plánovat tak, abych zvládla práci, věnovat se smečce, udržovat pořádek a učím se i odpočívat, abych na to všechno měla sílu a neztratila chuť. Jestli potřebujete svou laťku zvýšit a více času najdete jen těžko, zkuste se zbavit zbytečných věcí. Ušetří vám to spoustu prouklízeného času a prázdnější prostory a plochy vypadají mnohem uklizeněji.

EKOLOGIE se samozřejmě dotýká i úklidu. Nebudu si hrát na vzornou ženu. Ekologie pro mě není nejdůležitějším kritériem, ale není mi fuk! Vyhýbám se nejdrsnějším chemickým pomocníkům. A to nejen tím, že bych bezhlavě nakupovala pouze ,,eko" čističe. Přírodu můžete šetřit i dávkováním. A! Vzpomeňte si na častou údržbu. Díky té budete taky potřebovat mnohem méně prostředků a rozhodně budou stačit šetrnější.

LIBŮSTKY A ÚCHYLKY dokážou s laťkami pořádně zahýbat. Když si oblíbíte drahou značku čističů nebo spotřebičů, zvedne se laťka vašich útrat na konto úklidu. Když vás uklízení začne bavit, s chutí si zvednete časové limity. Laťky úrovně uklizenosti umí lítat všemi směry. Sama vidím, jak různě je mají různí lidé nastavené. Někdo si potrpí na neviditelná okna, ale nevadí mu trocha prachu na dekoracích. V jiném domově potřebují čistotu v koupelně a kuchyni, okna nejsou prioritou. Zvířata a děti odsuzují podlahy k velmi častým zásahům. A kdyby se laťky různily jen mezi různými lidmi. Ony se liší i v různých obdobích. Libůstky se stěhují domovem s přibývajícími lety, členy domácnosti i dioptriemi.

Máte nějakou úklidovou úchylku? Napište mi.

Vaše Veronika