Letní údržba

25.05.2019

Nadcházející měsíce nejsou příliš nakloněny úklidovému snažení. Pěkné počasí a velké prázdniny nás vytáhnou ven, ať už za zábavou, sportem, relaxem nebo na zahradu. Nikdo z nás se ale asi nechce na podzim vrátit do kůlničky na dříví.

Mám pro Vás pár tipů, jak udržet domov ve snesitelném stavu. Většinu z nich už jste ode mě asi četli, ale opakování je matkou moudrosti, takže tady jsou:

  • Obejde se to bez velkých hloubkových úklidů. Pokud zrovna nehasíte nějaký velký problém, nebo se neúčastníte mého kurzu Ukliďme si s grácií 2019, dejte si přes léto pauzu. Snažte se nepořádek nepřidělávat a třídění a rovnání počká do podzimu. Také mu můžete věnovat některý den, který se ohledně počasí nevydaří.
  • Každé ráno důkladně vyvětrejte a ustelte postele. Uvidíte, jak je tento rituál osvěžující a přitom zabere jen pár minut.
  • Toalety a koupelny si zaslouží být čisté celoročně. Já každý večer rychle omyju vanu a umyvadlo. 3 minuty a je hotovo. Toaletám věnuji zhruba 5 minut ob den. Než se ráno uvaří káva, může mísa zářit čistotou.
  • Kuchyň je na údržbu asi nejnáročnější, ale pokud bude každý den omyté nádobí a otřená pracovní plocha, na podzim Vás nečeká žádná katastrofa.
  • Podlahy? Zde záleží na osazenstvu domácnosti. Rodiny s dětmi a zvířaty musí uklízet častěji. Trávím s vysavačem ob den asi 20 minut a nevnímám to jako těžkou práci. Nerada pozoruji chuchvalce psích chlupů po celém domě. Vytřít při pravidelném vysávání postačí jednou do týdne. Nehody a fleky je nejlepší vyřešit ihned.
  • Mikroutěrka nás zbaví prachu každý týden skoro sama.

Vidíte? Není to žádná velká věda. Stačí chtít žít v hezkém, vypnout na chvíli sociální sítě a můžete mít doma pořádek, i když se budete věnovat příjemným letním aktivitám.

Doufám, že nás v létě čeká více slunce než v tomto upršeném týdnu.

Vaše Veronika