Ludvíku, hosti jdou!

05.09.2021

Co všechno se můžeme naučit od návštěv? Samozřejmě, záleží na tom, jací hosté k nám zavítají. Věřím, že nejčastěji inspirativní a takoví, se kterými si máme co povědět. Dnes se podíváme, jak se můžeme poučit z návštěv z pohledu úklidu a údržby domácnosti.

Vzbuzuje ve Vás ohlášení návštěvy stres, hrůzu a paniku? Proč? A jak tomu zabránit?

Jestli vás děsí vlastní nepořádek, berte tenhle děs jako odstrašující příklad a poučte se. Nebo vás baví se vždycky nervovat? Jednoduchou cestou z tohoto průšvihu je stále udržovat základní pořádek. Samozřejmě, nemůžeme být vždy dokonalí, ale při dobře zažité údržbě se nikdy nedostanete do extra zoufalého stavu. 

Předsíň je první místo, které hosté uvidí a UCÍTÍ! Jestli máte možnost, větrejte ji a vymyslete i vám příjemný způsob provonění. Ani vy nechcete, aby vás vítal odér bot. Udržujte si pro sichr aspoň pár háčků na věšáku volných, aby si hosté měli kam odložit. Jestli také nedisponujete luxusem uzavíratelného botníku, držte boty na uzdě. Hezky v párech a na příslušném místě.

Je fajn, když je toaleta průběžně použitelná a u umyvadla visí ručník, který nikomu neumaže ruce. I umyvadlo by mohlo vypadat solidně, i když nebude celý den bez kapičky.

S hosty jistě oceníte, když si budete mít kam sednout, a tak hlídejte, aby se z vaší sedací soupravy nestal úložný prostor na kupy prádla, hraček, knih a časopisů. 

Káva a pohoštění se vám budou chystat lépe v kuchyni, kde existuje volná pracovní plocha. Není nic praktičtějšího, než si kuchyň udržovat průběžně a předcházet zahlcení nádobím a kuchařskými pomůckami. Super je, když se šálky na desku nepřilepí, budou se vám mnohem lépe odnášet.

Podařilo se? Káva hotová a servírujete. Super! Ale není stolek ukryt pod štosy letáků, hrnečků od minulé návštěvy a neleží na něm slupky z loňských mandarinek? Naučte se (všichni doma) ze stolku všechno hned sklízet a máte po starostech.

Zjednodušte si roli hostitelky. Nejste nadšená pekařka a cukrářka? Není ostuda zákusky koupit, když nemáte čas nebo talent na jejich přípravu. Jestli někoho vyloženě zvete na jídlo, asi bych hosty upozornila předem, že jídlo bude z restaurace, aby nebyli zaskočení. Proč to ale nezkusit? Jde hlavně o společný zážitek z dobrot, ne o kuchařskou soutěž. Na jídle od profíka si návštěva pochutná a vy si neokoušete nehty ze strachu, že nevykynou knedlíky. To je win win!

Nepodvádějte! Kupované pohoštění poctivě přiznejte a stoletý nepořádek nehrňte pod koberec, ani se nikomu nesnažte namluvit, že před půl hodinou jste měli naklizeno. Stydíte se za binec? Berte to jako výzvu a zapracujte na zlepšení, abyste se už stydět nikdy nemuseli. Jestli vám je nepořádek fuk, nechte si ho, ale nehrajte si na vzorné hospodyňky, které jsou jen výjimečně přistiženy při výpadku úklidových sil. 

Já sama jsem od malička nervák a mnohokrát jsem před návštěvou lítala jako hadr na holi. Přitom si myslím, že pořádek udržuji dost poctivě. Učím se zvládat hosty lépe, a když mám pocit, že potřebuji něco vylepšit, dělám to s radostí a ambicí, aby nám s hosty bylo ještě lépe, ne aby si Máňa neřekla!

vaše Veronika