Metronom

20.08.2023

Už víte, co jsou rutiny, už jste si je vyzkoušeli, už víte, jak na ně. Jak ale udržet rytmus a nové zvyky si bezpečně ponechat ve svém programu? Když jsme při hraní na kytaru ztrácely rytmus, pan učitel to zachraňoval metronomem. Jako puberťačky jsme jeho ,,tikání" trochu bojkotovaly, ale jako protřelá staroba už vím, že držet si svůj rytmus je skvělé. Ani zrychlování není žádoucí. Nechceme se strhnout.

O tom, jak si vybudovat návyky a jak je udržet, je napsáno dost knih od autorů, kteří jsou v tomto oboru profíci. Některé se chystám číst a moc se na ně těším. Dnes se s vámi podělím o svoje osobní zkušenosti, jak se učím pravidelnosti v úklidu.

  • Pokud budete do rutin a úklidových rituálů chtít skočit rovnýma nohama a vrhnete se na všechno najednou, je dost velká šance, že se na všechno najednou brzo vykašlete. Sama vím, jak je těžké být trpělivý a budovat si svoje zvyky postupně. Chceme ale, aby nám dlouho vydržely a sloužily ke každodenní pohodě a radosti. A proto se vyplatí nespěchat. Upevnit si jednu rutinu, dát jí pár dní (i týdnů), aby se hezky zabydlela v našem režimu a teprve potom si přidat další. 
  • Není to sprint, je to běh na celý rok a každý další rok. Když trénujete návyky, možná máte občas pocit, že se s vaší domácností nic neděje, že stojíte na místě a nic se nelepší. Myslíte? Foťte! Každý den si vyfoťte kuchyň a uvidíte, že fotky z května a června budou dost odlišné. Změna přichází nenápadně, ale přichází a kotví u vás doma pevněji díky tomu, že to nebyla hurá akce, ale postupný vývoj. Ani si toho nevšimnete, ale přirozeně přidáte k čistému dřezu jeho leštění, nablýskání baterie... Najednou vám začne vadit houbička a prostředek na mytí nádobí ,,vystavený" na lince. Uklidíte je a kolem dřezu je to radost pohledět. Ale co tamten kout a tahle plocha za varnou deskou? Neslušelo by jim to víc, kdyby tam bylo míň věcí? Rozhodně by se líp uklízely. Tak postupně vyklízíte a přizpůsobujete si prostor tak, aby se vám uklízelo lépe. Tím se uklízecí rituál zase upevňuje.
  • Co je psáno, to je dáno! Nemusí to platit na každého, ale mně moc pomáhají to do listy. Většinou si do nich už nepíšu úplně všechno, často zapomenu zapsat úkoly, které už mám zautomatizované tak dokonale, že  je vůbec nevnímám. Typicky stlaní. Když mám před sebou ale náročné a rozlítané období, moje seznamy úkolů jsou detailnější, abych na nic nezapomněla, na nic se nevykašlala. Odškrtnout úkol jako splněný je skoro jako sníst kostičku čokolády. Výborné a návykové. Ne! To vypisování vás nezdrží. Nemusíte psát krasopisně na luxusní papír a úkoly odlišovat barevně nebo je vypisovat perfektně chronologicky, jak mají jít za sebou. Samozřejmě můžete. Bude to krásné! Bohatě ale postačí kus papíru a tužka. Z hlavy vysypete tu tunu myšlenek, která by vás tam celý den tížila a získáte tak kapacitu na důležitější přemýšlení. A taky čas na plnění úkolů, protože už nebudete muset přemýšlet, jestli jste dnes chtěli žehlit nebo péct narozeninový dort. Prostě přečtete a je to! 
  • Než si svůj nový návyk důkladně zakotvíte do repertoáru, plňte úkol vždycky soustředěně. Chcete každý den omýt vanu? Tak si najděte tu správnou chvíli (je to pár minut) a věnujte ji jen vaně. Užívejte si vůni vašeho oblíbeného čističe a sledujte, jak rychle se vana proměňuje v naleštěnou krasavici. Nakonec se pochvalte, že jste zase o den (a krok) blíž k vytvoření rutiny, která vám opravdu vydrží. Časem se všechny rutiny zapojí do vašeho dne úplně plynule a nebudete si je tolik uvědomovat. Ale občas je fajn se zase vrátit a všímat si všech těch milých maličkostí, které pro svůj domov děláte.
  • A co když vynecháte? Svět se nezboří! Můžete hned naskočit znovu a půjde to mnohem snadněji než poprvé. Nikdy už nebudete na bodě nula. Zkušenost s dodržováním uklízecích zvyků vám už nikdo nevezme. Nenechte se udupat jedním ,,neúspěchem" a neházejte flintu do žita. Když budete sedět a zoufat, že jste předevčírem vynechali drhnutí toalety, mísa se sama neumyje. Když vezmete štětku a wc vydrbete, bude po problému a vy se zase můžete v klidu chytit rytmu svého domácího metronomu.

vaše Veronika