Milost pro vánoční úklid?

17.11.2019

U sebe doma asi nikdy tento rituál nepodstoupím a přála bych všem, kteří se každoročně trápí, aby se dokázali odvázat a zkusit uklízet jinak. Průběžně a na pohodu. Obzvlášť letos jsem za svůj postup vděčná. Pracovně mám nejnáročnější období roku a doma potřebuji nabírat síly, ne lítat s hadrem. Sezóna mytí oken vrcholí a je potřeba vše stihnout do mrazů, nejpozději právě do Vánoc. I jarní okna jsou proti tomu brnkačka, protože počasí se naopak zlepšuje a Velikonoce nejsou tak výrazná cílová páska.

Kdy jsem ochotná přimhouřit oko a uznat, že vánoční úklid není jen přežitek a strašák?

  • Pokud se na velkou generálku těšíte celý rok a práci si užíváte. Ano, přeji Vám to. Vychutnejte si to. Chápu i pocit zadostiučinění, když skončíte a domov najednou zazáří. Já jsem moc lakomá na volný čas a bylo by mi líto věnovat třeba celý víkend úklidu. Víkendy jsou u nás venkovní a společenské.
  • Mnoho staveb je směřováno ke stěhování do Vánoc. Nedočkaví majitelé už moc chtějí být na Štědrý den v novém. Tomu naprosto rozumím a úklid se stěhováním úzce souvisí. Přeji Vám, ať všechen ten nápor a zmatek zvládnete s grácií a Váš nový domov je přesně takový, jaký jste si vysnili.
  • První společné Vánoce. Když se člověk odstěhuje od rodičů, často je ještě nějakou dobu ovlivněn zvyky z rodného hnízda. Mladá hospodyně si ještě není tak jistá v kramflecích, a proto se nechá strhnout šílícím davem. Vám přeji, ať jsou Vaše první samostatné Vánoce nezapomenutelné a věřím, že spousta z Vás brzo přijde na to, že pořádek se dá udržovat celoročně bez nutnosti si v prosinci strhnout záda.

Na závěr mám ještě přání a prosbu. Už nechci vidět ani slyšet průpovídku o Ježíškovi, který se narodil ve chlévě. Odmítám žít ve špíně po celý rok a Vánoce nejsou výjimka. A pokud Vám se to doma trochu smeklo a máte chuť s tím něco udělat, jen nevíte, kudy kam, je tu pro Vás stále možnost přihlásit se do kurzu Týden s Grácií.

Vaše Veronika