Moje laboratoř verze 2023

11.06.2023

V poslední epizodě podcastu jsem povídala o čisticích prostředcích a slíbila jsem vám, že dnes vyjde článek o tom, co aktuálně používám. V mnoha věcech se asi budu opakovat, protože dost přípravků používám opravdu spoustu let.

ZÁKLADNÍ SESTAVA

Moje výbava se neobejde bez octa. Protože RinGo zmizelo, nalezla jsem si adekvátní náhradu. Bílý 10% ocet. Požívám koncentrovaný v rozprašovači na leštění oken a třeba i mytí toalety. Když chci mít pocit extra čistoty a přidat lesk podlahám, taky přidám trochu octa. Prevence proti vodnímu kameni? Ocet. Po rekonstrukcích a malování je trocha octa v kbelíku nepostradatelná.  Je to univerzální bojovník. 

Uklízet bych nedokázala bez prostředku na nádobí. Aktuálně mám doma 1Ol Frosch a velmi si ho pochvaluji. Krom nádobí ho používám i na mytí oken. Kdyby ale šlo do tuhého, octem a přípravkem na nádobí vyčistím snad téměř vše. Ano, v nouzi jsem tuto kombinaci využila třeba i na mytí vany. 

Dobrým pomocníkem ve více situacích je i tekutý písek. Využívám ho v koupelně i kuchyni, občas se ale hodí i jinde. Střídám Cif a tekutý písek od Jelena. Pokud nejste fanoušky tekutých písků, mám vyzkoušený sypký písek od Tierra Verde. Čistí stejně, není nijak hrubý a výhodou je, že nepění.

KUCHYŇ

O prostředku na nádobí jsem už psala. Do myčky kupujeme tablety od Miele. Nemůžu si je vynachválit. Na očistu kuchyně je mým letitým favoritem modrý Frosch. Kdo nezkusil, ať neváhá! Stejně skvěle funguje i Frosch grepový. Mně se víc líbí jeho vůně, ale protože jsem ho ještě neobjevila v doplňovacím sáčku, držím se teď modrého. Do rozprašovače si také ráda míchám pomerančový odmašťovač od Tierra Verde. Každý večer kuchyň moc hezky osvěží. Leštění nerezových a skleněných ploch a zároveň dezinfekce? Ano, to v kuchyni zvládne levandulová dezinfekce Tierra Verde. Používám ji i na lednici a prkýnka. Pokud vám levandule nevoní, stejně dobrou práci odvede Hygienický čistič lednic a kuchyňských povrchů Frosch.

KOUPELNA A WC

V koupelně střídám Mytí v kostce (opět Tierra Verde) a citronový Frosch na koupelny. Kdyby byl doplňovací sáček malinového koupelnového čističe, bude taky patřit k mým stálicím. Asi jednou za dva týdny použiju tekutý písek. 

Čistič do wc mísy liju jednou za týden. Nejčastěji je to zase Frosch ( střídám malinu, levanduli i citron). Někdy prostřídám Realem Green. Na omytí prkýnka a vnější části mísy mám v rozprašovači čistý ocet nebo si míchám čistič toalet s vodou. Pro svěží ovzduší v místnosti jsem si oblíbila osvěžovač vzduchu od Tierra Verde. Mají velký výběr vůní a líbí se mi, že vůně voní ,,opravdově". Levandule je levandule, pomeranč voní pomerančově, žádný umělý chemický odér. 

LOŽNICE

Tady není nic na velké rozepisování. Protože mám velmi nemilou zkušenost se svrabem, důsledně používám Sanytol proti roztočům. Sice si nejsem jistá, jestli mě je schopen zrovna před svrabem zachránit, stalo se pro mě téma hygieny matrací a ložního prádla velkým tématem. Povlékám zase každý týden a miluji páru ve své pračce, která je v mých očích zabijákem ,,všeho".

PRACH A PODLAHY

Na otírání prachu suchou cestou jsem už Frosch chválila mnohokrát. Jejich multifunkční pomerančová leštěnka je nepřekonatelná. Na dřevěný nábytek používám zhruba dvakrát do měsíce Pronto. Ne v rozprašovači, ale emulzi. 

Na podlahy je mým nejčastějším pomocníkem zase žabák Frosch. Používám univerzální čistič. Každodenní vytírání přízemí mi zajišťuje 1Ol balení s vůní Neutral, která je opravdu velice jemná, skoro není cítit. Na voňavé každotýdenní vytírání střídám malinu a levanduli. pro lesk podlah občas přidám trochu octa. Dřevěné schody vytírám ručně Froschem na dřevo.

SOS 

Tento odstavec je výjimečný v tom, že prostředky z něj doma nemám. Používám je ale v práci, když se objeví větší problém.

Trouby statečně čistí a odmašťuje Odmašťovač za studena. S vodním kamenem mi ochotně pomáhá Fixinela tekutý čistič na rez a vodní kámen. Je za hubičku a funguje. Ve sprchových koutech a pro fanoušky rozprašovačů můžu zopakovat doporučení na Pulirapid extra. A skvělou vychytávkou jsou Spontex Magic Hallo saponátové podušky. Říkám jim napuštěné drátěnky a vydrhnu s jejich pomocí taky ledacos. Jen je potřeba počítat s tím, že každou drátěnku z balení použijete jen jednou. Potom velmi rychle ,,zrezne". Zbylé kusy udržujte v suchu. Jiné drasťáky ani nepoužívám a momentálně si nevybavuji nic, co by bylo ve výbavě zákazníků a zachránilo mi reputaci. Úklid je pro mě pořád o rukách. Sem tam je potřeba kartáč, sem tam drátěnka.

KDE NAKUPUJI?

Produkty Tierra Verde nakupuji na jejich e-shopu. V DM se mi nepodařilo sehnat vše, co potřebuji. Vše ostatní kupuji v kamenném obchodě v Polici nad Metují. Tam je můj ráj. A mají taky e-shop ibarvy.com

A to je konec. Asi mám víc prostředků, než bych nutně potřebovala, ale všechny mají své místo a všechny opravdu využívám. Uklízení je prostě moje vášeň a čisticí prostředky mi dělají radost. Tento článek jsem záměrně sepsala ve chvíli, kdy nejsem vázaná žádnou spoluprací. Vše doma mám a vše jsem si nakoupila sama. 

vaše Veronika