Moje úklidové dospívání

14.02.2021

Dnes si dovolím psát hlavně o sobě a pro sebe. Rodiče, i když velice mladí, asi věděli, že nebudu holdovat Valentýnu, dopřáli mi v tento den narozeniny, a tak dnes slavím a vzpomínám. Určitě Vás nepřekvapí, že jsem se zamyslela i  nad tím,  jak se v průběhu roků mění můj přístup k uklízení. 

Co zůstává stále stejné?

Uklízím ráda! A mám ráda čisto a uklizeno. Přestože mě zkušenější dámy mnohokrát varovaly, že vychladnu, že mi to začne být fuk, necítím to tak.

Pokroky?

Protože trénink dělá mistry, troufám si říct, že i já se zlepšuji. Hlavně v tom, že mi úklid nezabírá tolik času a umím si práci lépe zorganizovat. To, že někdy vysávám i o půlnoci, neznamená, že má vysavač v rukou vyřízená a vystresovaná ženská, znamená to, že naše psí banda šla spát a já si chystám krásné nedělní probuzení do čistého. Když se mi někdy nechce, umím mávnout rukou a práci přesunout na vhodnější dobu. V přístupu je asi můj největší pokrok. Nerezignovala jsem, vůbec, ale uklidnila jsem se. Samotnou mě překvapuje, jak to mně i našemu domovu prospělo. Uklízím s úsměvem, ne s mikroskopem a staženým žaludkem.

Systém

vychytávám už neuvěřitelných 16 let! Až když jsem pochopila, že plány a harmonogramy musí být pružné a musí se umět přizpůsobit aktuální situaci, začalo vše fungovat v můj prospěch. Pro mě je plánování od malička přirozené a užitečné. Ráda vím, co mě čeká. Dřív jsem ze změn v harmonogramu kvetla všemi barvami, dnes si s časovými plány docela ráda hraju. Proto teď všem radím, aby každý plán vymýšleli tak, aby pracoval on pro nás, ne my pro něj. 

Pomocníci

Nejvíc mi samozřejmě s údržbou domácnosti pomáhá smečka :-) Dbají na to, aby u nás nebylo příliš dokonale vypulírováno a hlídají, abych se nenudila :-) Za ty roky se technika posunula dopředu, a tak zkouším nové přístroje. Robotický vysavač je fajn skřítek pomocníček, ale nespoléhám jen na něj. Co se asi změnilo nejvíc je můj arzenál čističů. Prořídl a výrazně změnil složení. Bývala jsem ,,savová fanatička", můj domov = odér sava. Postupně se ale jeho spotřeba snižovala a v novém domě ( už jsme tu skoro 4 roky) jsem savo ještě nepoužila a nemám pocit, že by tady bylo životu nebezpečno. Postupnými krůčky s drobnými přešlapy a úkroky přecházím k přírodnějším a voňavějším čističům. Ano, RinGO svým divokým způsobem taky voní :-)

Umění kompromisu

Na tomto poli se mám stále co učit. Nejdřív jsem se naučila poslouchat i názory manžela a domov přizpůsobuji i jeho vkusu a přáním. Rozumějte, nedotáhnu domů každou blbinu, jen každou třetí :-)  V začátcích jsem byla celkem nesmlouvavá a na prvním místě bylo uklízení. Můj domov byl spíš holobytem a věci ,,navíc" se k nám propašovaly leda formou dárků. Přišlo i období, kdy jsem křečovitě chtěla být ,,bydlenka" a pustila jsem se do dekorování a obměn interiéru během ročních období. Zpětně vidím, že to byla jen póza a vůbec mi to nesedělo. Když jsem se vykašlala na kopírování ostatních, došlo mi, že mám ráda jednoduchost a nadčasovost. Nechci kuřátka na jaře a dýně na podzim. Chci svoje kytky a svíčky po celý rok! Takže na stará kolena se začínám doma zabydlovat a cítit nádherně.

Moje nervy!

Právě teď je asi vhodná chvíle na fanfáry a sfukování svíček na dortu! Právě moje nervy jsou to, co dospělo nejvíc! Necítím už žádnou úzkost, když si hosté vezmou do ruky dezert! Neobávám se drobečků! Ano, nechci s nimi spolubydlet, ale vím, že jejich likvidace není žádná věda, a tak mě už opravdu nerozhodí. Proto se nebojte přijít k nám a chovat se úplně normálně. Nečekejte dokonalost a přísné pohledy. A už vůbec se nebojte mojí návštěvy! Víte, co jsem zjistila, když jsem se jmenovala profíkem na úklid? Že vůbec cizí nepořádek nevidím. Fakt nehledím na Vaše smítka a kapičky od pití. Jestli máte přesto strach, uvařte mi kávu a dejte k ruce cokoli sladkého a možná neuvidím ani Vás :-)

Přeji nám všem krásnou neděli, ať už svátek zamilovaných slavíte nebo ne.

Vaše Veronika