Na skok k protinožcům

11.11.2023

Myslím, že o mně už víte, že nejsem žádný velký mazač medu kolem pusy. Netleskám manželovi za každý otřený kus nádobí, nevykřikuji ,,AMAZING" nad omytou wc mísou. Poslední dobou si ale všímám, že chválou se šetří nějak moc. A pochválit sám sebe? FUJ!! Hezky si za jakýkoli výkon rovnou naplivat do obličeje. Sebevědomí aby člověk taky hledal lupou! ,,Tohle nezvládnu." ,,To nestihnu!" ,,To neumím." Napadlo mě, nakouknout k protinožcům. Trpí stejnými nešvary? Co jim jde lépe?

Náš nešvar číslo 1: VŠECHNO NEBO NIC! Co na to říkají na Zélandu? VŠECHNO JE LEPŠÍ NEŽ NIC! Jaký přístup je lepší? Ilustrační příběh. Dvě stejné koupelny, ve kterých řádil vodník Kebule. Hrůza, binec, špína. Naše krajanka s řevem zavírá dveře, běží pro čokoládu a pláče, pláče a pláče. Celý den se koupelně vyhýbá obloukem, protože má pocit, že ten brajgl nedokáže zkrotit, natož ho dostat do podoby krásně nablýskané koupelny. Protinožka se fakt lekne, pochopitelně! Nadechne se a běží pro čokoládu. Čokoláda je celosvětově uznávaný lék. Ulomí si dostatečný počet kostiček a s dalším nádechem se vrátí na místo činu. Sesbírá poházené prádlo a ušmudlané ručníky vymění za čisté. Kostičky došly, utíká pro další. Doping funguje, exotická kráska má sílu se ponořit zpět a omýt umyvadlo. Uff! Káva, tohle už chce kávu! Dobře, kafíčko zabralo, jdeme na vanu! Žádná sranda, ale povedlo se. A najednou zazní oběma dámám v domech gong! Naše účastnice výzkumu pokořila půlku čokolády a je oteklá od pláče. Koupelna je stále strašidelná. Zélandská rodačka zdolala půlku čokolády a šálek kávy. Její koupelna není dokonalá, ale vypadá mnohem líp. Je dokonce použitelná! Bod pro protinožce. Držme se hesla: VŠECHNO JE LEPŠÍ NEŽ NIC!

Náš nešvar číslo 2: DNES JSEM JENOM VYSÁLA. Jak to řekne dáma na protějším konci planety? DNES SE MI PODAŘILO VYSÁT. Zkusme se zbavit slova JENOM! Další modelová situace. Většinu odpoledne strávíte rozvozem dětí po kroužcích, potom píšete úkoly, večeře, nádobí. Omyjete ho, ale na otírání a úklid už prostě nejsou síly. Co povíte? ,, Rozvezla a vyzvedla jsem děti, napsali jsme úkoly, dali jsme si večeři a jenom jsem omyla nádobí. NEOTŘELA A NEUKLIDILA JSEM HO." Co řekne Zélanďanka? ,,Dnes to byl tanec! Skoro celé odpoledne jsem taxikařila potomkům, potom jsme si dali do těla při úkolech a povečeřeli jsme. Dokonce jsem po tom všem zvládla omýt nádobí." Výsledek je na obou stranách stejný. Ale s jakým pocitem jdou obě zkoumané osoby spát? Evropanka zklamaná, že nebyla dokonalá. O to víc utahaná. Protinožka je taky unavená, ale spokojená, že na ni v kuchyni nečeká kupa neomytého nádobí. Vynechme proto ze slovníku JENOM! 

To do list vzhůru nohama. Nemám nic proti seznamům úkolů. Sama si je píšu, abych na nic nezapomněla a ráda odškrtávám. Průšvih je, když některá položka zůstane nesplněná. Pocit selhání, neschopnosti, marnosti. Letíme se inspirovat na druhou polokouli a občas zkusíme to do list otočit hlavou dolů. Jak? Nepište si, co MUSÍTE UDĚLAT, napište si, co jste udělali. A buďte pečliví. Nevynechte žádný menší úkol. Večer budete zírat, co všechno jste zvládli! Výsledek? Seznamy úkolů nejsou zlo. Zkuste ale některé dny pozměnit a soustředit se na to, co všechno jste zmákli. Budete potěšeni a třeba i pochopíte, že únava není jen tak z ničeho.

Náš nešvar číslo 3: ACH JO! JE TOHO TOLIK, ŽE NEMÁ SMYSL SE ANI ZVEDAT Z GAUČE. TO STEJNĚ NEZVLÁDNU. Jak se tohle řekne po zélandsku? TO JE TĚŽKÝ ÚKOL, ALE ZKUSÍM TO. I KDYŽ HO NESPLNÍM DOKONALE, ZVLÁDNU ASPOŇ NĚCO. Ocitáme se v podobné situaci jako u prvního nešvaru. Kuchyňský výbuch obě ženy zastihnul při šlofíku na gauči. Naše hrdinka sedí dál a bulí. Protinožka se vzchopí a jde zachránit, co může. Neohroženě sází špinavé nádobí do myčky. Lhostejno jestli jako mýval nebo architekt, hlavně, že sází! Zbytek statečně omyje ručně. Dokáže použít utěrku a jako super hrdinka použije hadr na pracovní plochu. No jo, na dvířkách linky je sem tam kapka a podlaha zůstala netknutá, když hrdince došly náboje. Ale u hrdinky ze severní půlky Země se pořád sedí a brečí, kuchyň je hororová. Přiznejme si, že MÁ VŽDYCKY SMYSL SE ZVEDNOUT Z GAUČE!

Doufám, že jsem vás dostatečně vyzbrojila zahraniční municí a vám se bude lépe bojovat proti nepořádku.

vaše Veronika

PS: Nepsala jsem celý článek proto, abych si užila krásné slovo nešvar. Fakt!