Nebojte se kydání!

12.09.2021
Zkušeností v zemědělství jsem během dvou návštěv statku nestihla nabrat tolik, aby to vydalo na celý článek, ale ruku na srdce, občas nám i doma vznikne pěkný chlívek. Člověk zoufale zírá, co se to stalo, neví, kde začít, má pocit, že si bude muset vzít týden dovolené a nevystrčit paty z domu, aby se mu podařilo tu spoušť uklidit. Jenže na dovolenou není vhodná doba a gruntováním ji trávit nechceme,  a tak se nám domácí hnojiště rozrůstá stejně jako naše zoufalství a bezradnost. Jak z toho ven?

Variantu generálního úklidu jsme tentokrát zavrhli. Je vůbec možné s tím herberkem i bez toho pohnout? Určitě! Nejdůležitější je, nenechat se semlít a nesedět uzoufaně na gauči v domě, kde se nám nelíbí.

Nezapomínejte, že KAŽDÁ SNAHA SE POČÍTÁ! Všechno je lepší než nic, a proto se do toho pusťte tam, kde zrovna nejvíc potřebujete. Čekáte hosty? Vykliďte obývák. Už dlouho toužíte po relaxační koupeli, ale stav vaší koupelny je k pláči, takže se tam raději zdržujete nejkratší možnou dobu? Vydrhněte koupelnu (klidně na etapy) a relaxem se odměňte!

Stanovte si MALÉ CÍLE. Uklizený dům je pořádné sousto. Zvlášť, když je svinčík všude kolem vás. Pro radostný odraz ze dna si potřebujete úklid naporcovat. Buďte naprosto konkrétní. Úkoly si zadávejte přesně. Příští týden seberu všechno špinavé prádlo po domě, vyperu ho a budeme se všichni učit používat koše a vyvarovat se tvorbě nových hromad nevoňavého oblečení. To zní celkem splnitelně a vy budete mít velikou radost ze splnění úkolu. Můžete si klidně rozpitvat práce na molekuly. V pondělí seberu prádlo v obýváku a ložnici, v úterý ho vyperu a uklidím. Ve středu posbírám pokoje a předsíň, ve čtvrtek vyperu. V pátek večer se zrovna nikam nechystám, a tak si můžu pustit film a vyžehlit. Hurá! Prádelní požár elegantně uhašen.

Hlídejte si ČAS. Předem si naplánujte, kdy se budete úklidu věnovat. Můžete si najít každý den čtvrt hodiny, hodinu jednou za týden, dvě hodiny v měsíci. Ano, není to moc, ale i to se opravdu počítá. Svůj úklidový čas využívejte na 100%. Žádné zbytečné odbíhání, žádné kontrolování mobilu. Pracujte na svém záchranném projektu opravdu naplno, ať i po deseti minutách vidíte výsledky.

BUĎTE TRPĚLIVÍ A VYTRVALÍ. Tento způsob úklidu není rychlý, to je možná nevýhoda, ale stále si trvám na tom, že raději uklidit pomalu a jistě, než čekat, až konečně zahřmí a uklidím na jeden zátah. Každým dalším splněným úkolem bude váš domov vypadat lépe a také se vám bude snadněji udržovat. Jestli máte pocit, že se žádné změny nekonají, že je u vás pořád jako v chlívku, foťte!  Vždy před a po zásahu. To se budete divit!

CHVALTE SE A RADUJTE SE! Za každý malý krůček se pochvalte. Je skvělé, že jste se vydali na cestu k uklizenému domovu! 

Nejde vám ,,samochvála"? S tím si vzájemně pomůžeme na mém Facebooku i Instagramu od pondělí do pátku. Každý den se pochválíme i za drobnosti. Přidejte se, moc se na sdílenou radost těším.

vaše Veronika