Nechte se okouzlit

28.03.2021

Čím? Vlastním domovem. Opravdu to jde! Často stačí pár pohybů, na které míváme chuť se vykašlat, a kouzlo je na světě. Údržba pořádku je čarování a zábava, když k ní tak přistupujete. Nebojte, nebudu Vás nutit, abyste byli vděční za nepořádek v kuchyni, protože to znamená, že máte co jíst. Na takovou úroveň radosti jsem se ještě sama nedopracovala. Samozřejmě jsem moc vděčná, že máme co do pusy, ale u mytí nádobí se díky tomu fakt neusmívám.  Pár tipů, jak si zlepšit vztah s uklízením ale mám.

Úklidem šetříte čas! Mám na mysli ten pravidelný. A času ušetříte celkem dost! Když si zvyknete malé nehody, katastrofy a běžné denní ,,bordýlky" řešit co nejdříve, nestane se Vám, že budete najednou zavaleni a nezbyde nic jiného, než se vrhnout do velké akce. Najděte věcem své místo, vracejte je tam a já Vám slibuji, že se zbavíte otravného hledání po všech čertech. Kupa času a nervů! O přischnuté špíně se mi ani nechce psát, to je otrava! Co když ale nic přischnout nenecháte? Otravě je konec!

Úklid berte jako sport! Není to můj výmysl! Krom odborné literatury ( katalog Tescoma :-) se ke mně dostaly i informace, že o úklidu jako pohybové aktivitě se hovoří i na přednáškách lékařské fakulty. A to už snad má nějakou váhu. Představa hodinového vysávání není extra lákavá ani pro mě, a to jsem do úklidu zapálená, ale když si řeknu, že se zbavím 200 kalorií a po práci si budu moci dopřát zákusek, hned se chápu stroje a jedu! Vliv mytí oken na formování postavy překvapil i mě samotnou. Celý život jsem měla ruce jako párátka a po pár zakázkách jsem najednou zírala, co mi to raší v oblasti bicepsů! S několika tričky velikosti XS jsem se se slzou v oku musela rozloučit. Ke každému sportu se musíte ,,prokousat", pokud zrovna nejste nadšenci. Mě taky po patnácti letech odboje proti pohybu, který jsem praktikovala z gauče nebo sedadla v autě, běhání nepohltilo a nenadchlo na první dobrou. Ani úklid Vás asi nechytí za srdce hned, ale když mu dáte šanci, zvyknete si na něj a časem si vypěstujete i pěkný vztah. Vydržte!

Kochejte se každou maličkostí. Vyleštěná baterie, prázdná kuchyňská linka, upravená postel, uklizené stoly. Jednotlivě jsou to naprosté drobnosti, ale jako celek tvoří mnohem příjemnější domov. Ohlédněte se vždy, když takovou ,,blbost" dokončíte. Z rozhrabané nory je lidská postel připravená na důstojné večerní ulehnutí, kuchyň může bezpečně sloužit k přípravě jídla, do obýváku může přijít milá návštěva... To je přeci samá radost a ulehčení života! V hektických dnech nebo když nejsme zrovna moc fit jsou tyto drobnosti ještě mnohem víc vidět. Když ráno lezete z postele a je Vám trochu ouvej, nemyslíte na stlaní, brzo se vrátíte a zkusíte se ještě prospat. Kolem poledního se dostaví hlad a je Vám trochu líp. Načerpáte energii jídlem a rozhodnete se marodit z gauče. Ustlání je v tu chvíli výkon jako jindy předvánoční maraton, tak si ho važte. V kuchyni to rádo bouchá během příprav více chodů zároveň, ale ani po takové jednorázové explozi není úklid velká věda. Z kuchyně vypadnou dobroty, a když vše vrátíte na místa, umyjete nádobí a otřete povrchy, luxusní požitek je na světě!

Pravidelným úklidem můžete ušetřit. A jsme zpátky u zaschlé a usazené špíny. Když nic nenecháte zajít daleko, nemusíte kupovat drahé speciální čističe. Jasně, můžete. Já si je taky kupuji a hýčkám jimi svůj domov. Někdy pro jejich vůni, někdy pro lesk, který umí vykouzlit. Většinou jsem ale schopná si poradit s Jarem a octem. Třeba Vás nižší účty za čističe motivují k pravidelné údržbě :-)

Jaké kouzlo v úklidu spatřujete Vy?

Vaše Veronika