Nejsem pavouk!

14.11.2021

Čtěte bez obav dál, článek nebude o ošklivém hmyzu. Nadpisem jsem chtěla decentně naznačit, že mám jen dvě ruce a nohy. Poslední dobou mi leží v hlavě téma multitasking. Jak moderní záležitost. Vypadá to, že je to zázračný recept, jak se stát super hrdinkou snadno a rychle. Ale je opravdu vždy tak skvělé, dělat pět věcí zároveň? Jako obvykle, jsem pro zlatou střední cestu. Multitasking nezavrhuji ani mu neblahořečím. Zkusíme se podívat, co může fungovat a z čeho už od začátku kouká průšvih.

Moderní vychytávky, které pracují za nás. Proč je nevyužít? Bez pračky bychom byli asi všichni ztracení. Jak ji využít ještě lépe? Odložený start asi taky většina z nás zná, ale... Je dobré trochu při odkladech přemýšlet. Já se snažím nastavit čas tak, aby pračka zapískala až ve chvíli, kdy jsem doma. Stává se mi totiž, že přijedu domů, je vypráno, pračka mlčí a já ZAPOMENU... Pokud máte i sušičku, počítejte i s časem na práci pro ni. Pračka dopere sice už v devět večer, ale chce se vám čekat do jedenácti na sušičku?

Robotický vysavač je kamarád, kterého jsem se vzdala. Nemám pro něj už vhodné podmínky. Dřív jsme jezdili do práce všichni. Ano, včetně psů. Nebyl tak problém udělat robotovi prostor, třeba zvednout židle, a nechat ho pracovat. Odpoledne bylo krásně hotovo. Teď psi čekají doma, já se domů vracím na oběd a rychlé venčení a počítám každou minutu, takže mi úklid nábytku zpět byl dost protivný. Navíc bych musela jednoho psa minimálně na dopoledne zavírat do pracovny a to nechci. A večer, když zavřeme psy, se mi už hrát škatulata se židlemi nechce. Jako snadnější varianta mi teď vychází vysát vlastnoručně.

Nikoho nechci od pomocníků odrazovat, jen doporučuji přemýšlet, jestli jsou zrovna pro vás vhodní a budou sloužit k vaší radosti.

Kuchařka se smetákem. Občas se mi povede zkombinovat vaření a úklid celého domu. Občas! Na tyhle pokusy jsou ideální jídla, která vyžadují dlouhou tepelnou úpravu bez potřeby pozornosti. Krásným příkladem je husa, která se dlouho a dlouho sama a potichu peče v troubě. Ano, v tuto chvíli máte čas uklízet. Od smažení palačinek ale radši k hadru moc neutíkejte. Nejčastěji při vaření stíhám akorát likvidovat nepořádek, který jsem aktuálně způsobila v kuchyni a po baráku nikde nepoletuji.

Monumentální plány! Máte volný den, spoustu elánu a chuti uklízet. Super! V hlavě se vám zrodí spousta úkolů, které dnes zvládnete. STOP! Rozmyslete si strategii. A jestli jste roztěkaní jako já, nejlépe si sepište plán a odškrtávejte. Teprve, až odškrtnete jeden úkol, vrhněte se do dalšího. Jinak totiž skončíte s domem rozrytým od půdy po sklep, utahaní a zklamaní, protože nic nebude hotové. 

Kdy ano? Dokonalým příkladem je třeba žehlení! Mám ho ráda, ale není to žádná akční činnost, proto si ho zpestřuji. Minimálně se dá stihnout sledovat film. Klidně se můžete se žehličkou v ruce vzdělávat a sledovat dokumenty. Zlepšovat se v cizích jazycích díky seriálu v originálním znění... Při žehlení si ráda i povídám. Jsem schopná s manželem naplánovat nákupy, jídelníčky, vymyslet dárky k Vánocům, vybrat nový spotřebič.

Při úklidu ráda poslouchám nejen muziku, ale často si pustím i audioknihu. Pokud je to úklid rutinní a už vím, co a jak, nemám problémy vnímat příběh. 

Co bych nemusela dělat? Mám pocit, že je trochu neslušné, něco šmudlat během telefonování. Ale přiznávám, dělám to. Poklízím, věším prádlo, utírám prach...Prostě cokoli, co nenadělá mnoho hluku. Nikdy to není asi úplně vhodné, ale při dlouhých hovorech se ségrou a kamarádkami to asi lze odpustit. Navíc, na druhé straně ,,drátu" se často děje totéž. Když jde o běžné tlachání, nikdo se nepohoršuje. Pokud se vám ale někdo svěřuje s trápením, zastavte a věnujte se jen hovoru. 

Hrajete si na pavouky nebo děláte vše v klidu a postupně? Jaké činnosti se vám vyplatilo zkombinovat a z čeho byl akorát větší nepořádek a nervy na pochodu?

vaše Veronika