Není mi to fuk!

04.08.2019

Začaly se mi množit dotazy ohledně mého vztahu k ekologii, a tak jsem se rozhodla o tomto tématu trochu rozepsat. Už z nadpisu je jasné, že mi příroda a její kondice není jedno. Vždyť jsem doslova závislá na pohybu venku, ať už jsou to ranní procházky nebo běhání. Nejsem zarytá ekologická aktivistka, ale snažím se páchat co nejměně škod.

Především žijeme v pasivním domě, kde najdete pouze LED osvětlení a spotřebiče třídy A a úspornější. K zalévání využívám dešťovou vodu. Igelitové tašky nekupuji, nosím si svoji textilní. Sáčky využívám několikrát a i jejich spotřebu se pokouším minimalizovat. Jejich poslední cesta je většinou na procházku se psy, kde díky nim plním pejskařskou úklidovou povinost a nemusím si kvůli tomu kupovat extra sáčky. Odpad v dnešní době snad třídíme už všichni. S PET lahví mě potkáte výjimečně. Tekutiny doplňuji z krásné skleněné lahve.

A jak šetřím přírodu při uklízení? V první řadě uklízím pravidelně. Nenechám si špínu přerůst přes hlavu. Ekologické čistící prostředky často nemají sílu na opravdu velkou pohromu, ale na údržbu jsou skvělé. U svých zákazníků se také snažím vyhnout drastické chemii. Kompromis je, když drasticky zasáhnu jednou a dále už ekologičtěji udržuji.

A které prostředky používám? Mou největší oporou je již mnohokrát zmiňovaný octový čistič RinGO. Tím zmáknu velkou spoustu úkolů. Ráda používám i žabáka Frosch. Ten nabízí širokou škálu výrobků a zatím nezklamal. Poslední dobou se rozšiřuje i nabídka Jelena. Jeho octový čistič není vůbec k zahození. I český Real green clean se snaží a funguje. Jak už bylo psáno, pokud se uklízí pravidelně, není potřeba radikální zásah a množství používaných prostředků je minimální. Spotřebu vody mi pomáhá držet na uzdě můj věrný přítel rozprašovač.

Ozvaly se mi i hlasy, které mi doporučovaly výrobu vlastních čistících prostředků. Bohužel Vás zklamu. Ty milé dámy netuší, jak jsem zručná ;-). Ani času nemám tolik, abych se tomu mohla opravdu věnovat. Manžel na toto téma jen suše prohlásil: ,, Jeden požár stačil, drahoušku." Naprosto chápu jeho obavy o bezpečí našeho domova. Testování takových domácích produktů se ale vůbec nebráním. Pokud jste šikovné a do výroby máte chuť, nebo dokonce už vyrábíte, můžeme se domluvit a já ráda vyzkouším, co navaříte a zveřejním recenze i recepty.

Vaše Veronika