Nesyslete!

16.06.2019

Převážnou část nepořádku tvoří většinou věci, které máme pro ,,strýčka Příhodu". Asi všichni máme sklony schovávat si něco ,,kdyby náhodou." Hlídejme si ale pečlivě, aby naše syslení nepřesáhlo určité meze. Žádný domov není nafukovací. Jak tedy na zásoby?

  • Potraviny - V dnešní době, prakticky stále otevřených a dobře zásobených obchodů, nevidím důvod ke tvoření velkých zásob jídla. Co lze pořídit čerstvé, kupujme akorát ke spotřebě a těsně před plánovaným snědením. Křupavé a šťavnaté jablko je rozhodně lákavější než seschlá a gumová křížala. Zásoby trvanlivých potravin udržujte přiměřené k velikosti krmeného osazenstva domácnosti. Mně vyhovuje systém : jedno otevřené, jedno náhraní. Využívám jej hlavně u mouky, těstovin, rýže a podobně. Udržet železnou zásobu na uzdě pomáhá i plánování jídelníčku. Ušetříme tím i dost peněz a téměř nikdy nevyhazujeme jídlo. Máme všeho akorát do příštího nákupu. Výhodou je, že se skoro prázdná lednice před návštěvou obchodu dobře čistí.
  • Oblečení - Opravdu potřebujete patnáct triček ,,na lítačku/ zahradu / donošení doma"? Věřím, že tři kousky většině z nás bohatě postačí. Zbytek bude určen nejspíš k likvidaci, protože se obvykle jedná o trika s roztřepenými límečky, s malými i většími dírami a neřešitelnými fleky. Pěkné oblečení, do kterého už dva roky marně hubnete, darujte charitě. Až opravdu zhubnete, odměňte se novým. 
  • Skoro samostatnou kapitolu tvoří oblečení dětské. Pokud už jste doma v plném počtu, neschovávejte věci, které jsou i nejmenšímu dítěti malé. Pošlete je jakýmkoli způsobem dál. Bezdětná sestřenice si za pár let určitě dokáže pořídit výbavičku i bez Vás. Pro hračky a ostatní vybavení pro děti si stanovte stejná pravidla.
  • Čistící prostředky - Přiznávám, tady mám trochu problém zůstat minimalistou. Stává se mi, že pravidlo 1+1 někdy poruším a koupím si něco, co prostě musím vyzkoušet. Snažím se ale co nejvíce udržovat jen jeden kus v zásobě.  Výjimku tvoří prací prostředky. Kupuji velká balení a používám zároveň více druhů na různé typy prádla. Dokupuji až na poslední chvíli. Nechci zabírat prostor dvěma velkými krabicemi (lahvemi), když vím, že ta zrovna otevřená mi vydrží dlouhé měsíce. Naopak větší zásoby udržuji u RinGA. Nakupuji ho přes internet a nechci platit poštovné za každou lahvičku zvlášť.

A co si syslíte Vy? Jste si jistí, že je to opravdu nutné? Zkuste chvíli žít ze zásob a uvidíte, jak se Váš domov provzdušní a uvolní. Další zásoby už nebudete nikdy tvořit nesmyslně velké.

Vaše Veronika