Nový rok!

18.09.2022

Nevolejte Chocholouška, ještě se v kalendáři dokážu orientovat. Vím, že je září. Ale není právě září pro mnoho lidí ještě výraznějším začátkem roku než leden? Nepřináší víc změn? Školákům, jejich maminkám a učitelům určitě. Jak se nehroutit a využít tohle náročné období ve prospěch své domácnosti?

  1. DOPŘEJTE SI ČAS. Hned na začátku školního roku od sebe nečekejte zázraky. Držte se maximálně rutin a svůj čas věnujte organizaci novinek ve všech rozvrzích. Dejte přednost tomu, abyste zařídili všechny kroužky, družiny a zjistili, jak to bude vypadat s logistikou. Kdy budete děti kam vozit, kdy pro ně jezdit a kam? Jak máte zařízeno stravování? Co by už děti mohly zvládnout i bez vás, když jsou zase o rok moudřejší? Nechte uplynout pár týdnů klidně bez velkých úklidových výkonů, abyste viděli, jak rozvrhy vypadají v praxi. Teprve potom se můžete vrhnout na nové plány a předsevzetí ohledně úklidu.
  2. SEŠITY, PENÁLY A UČEBNICE. Jak já jsem milovala nové školní pomůcky. Jak jsem se mořila s nadpisy na prvních stránkách sešitů, jak jsem bořila nos do stránek nových knížek! Ano, takhle povrchní věci mě dokázaly motivovat k větší snaze ve škole. A proč by nás podobné drobnosti nemohly motivovat i doma? Nemusíte sahat vůbec hluboko do kapsy. Někdy stačí, když v obchodě sáhnete po jiné vůni prostředku na podlahu, který byste kupovali tak jako tak. Útrata navíc je nulová, ale chuť zkusit, jak bude čistič vonět, vás brzo dožene k vytření podlah. Měřítko stáří podle houbiček na nádobí funguje 100%. Ano, těší mě nová houbička! Většinou stačí houbička, kterou obvykle používám. To, jak je dokonale čistá, nepořezaná, nezmuchlaná... No, uznejte, to je skoro jako nová propiska! Tento týden jsem ve své milé drogerii dostala doporučení na houbičku úplně novou, krásnou a to teprve bylo radosti! Zatím stále funguje dobře a její neutrální barva lahodí mému oku.
  3. VELKÉ PLÁNY Každý rok jsem začátkem září kula pikle, jak na to vyzraju, jak se budu průběžně učit každý den chvilku, abych nikdy nebyla zaskočená. Je pravda, že jsem nikdy nebyla flákač, ale do matiky jsem se moc donutit neuměla a často jsem ji sama prostě nezvládala. Dneska už jsem veliká, a tak vím, že všechno sama zmáknout nemusím, když to je nad moje síly. S matikou mi obvykle pomohly chytřejší kamarádky, s nezvladatelnými úkoly mi pomáhá můj skvělý muž. A dnes už vím, že bych se nestyděla volat SOS profíkům. Kdybych nezvládala úklid, už bych se nestyděla požádat o pomoc. Opravdu. Kdybychom s manželem nevládli válečkem, volala bych malíře. Zahrada by sice zásah jistě uvítala, ale to není práce pro profíky, to by bylo plýtvání jejich časem a talentem. Neplánujeme totiž nic extra okrasného, u nás musí vítězit nezničitelnost a minimální údržba, a tak žádné velké pěstování není v plánech. Musím nás letos i pochválit, naše džungle poněkud ztratila svou absolutní divokost. Vzpomínáte na každodenní učení ze začátku odstavce? Co vám to jen připomíná? Samozřejmě, rutiny! Jak jinak, jste přece u mě na blogu. Jestli už máte rozvrhy usazené, děti rozmístěné, už celý týden se nestalo, že byste někoho někde zapomněli, s chutí své rutiny chyťte za pačesy a určete jim jejich místa v rozvrhu.
  4. TESTOVÁNÍ A REDUKCE Vše sepsáno, naplánováno? Skvělé! Ideální čas na to, abyste zkoušeli, jak s vámi rutiny spolupracují. Třeba to klapne na první dobrou, možná bude potřeba sem tam změna. Nevadí! Období testování má své výhody. Narazíte na spoustu věcí, které vám překáží. Máte skvělou možnost jim najít správné místo nebo se jich zbavit.
  5. ZASE VÁNOCE? Jsem realista a taky bych byla opravdu ráda, kdybyste si dopřáli čas a nový režim si v klidu zažili. Počítám, že  až si oddechnete a řeknete si, že takhle to jde, bude říjen. A to je podle mě ideální čas, uvědomit si blížící se Vánoce. Říkali jste si přeci v lednu, že letos budou Vánoce bez stresu, že začnete plánovat včas! O dárcích se rozepisovat nechci, i když... Trochu už bychom mohli uvažovat, čím bychom své blízké mohli potěšit. Všimli jste si, že se takhle dá dost ušetřit? Když máte na přemýšlení dostatek času, je větší šance, že vás napadne sice drobnost, ale přesně na míru. 23. prosince už berete všechno a raději něco ,,pořádného", abyste sami sobě očistili svědomí, že jste zase neplánovali včas. S úklidem je to hodně podobné. V říjnu máte možnost si úklid rozložit na snesitelné kousky a nesedřít se. A věřte mi, že když budete postupovat logicky, vydrží uklizeno i do Štědrého dne.
  6. NOVÝ ROK..  a je to tady zase...Nebojte, nebudu psát totéž podruhé. Ale je pravda, že se sotva rozkoukáme a je to tady. A s rokem 2023 zase přijdou nové změny a šance. Není skvělé, že máme tolik příležitostí začít znovu? 

Který ,,Nový rok" je pro vás důležitějším milníkem?

vaše Veronika