O nákupech

04.04.2021

Co má nakupování společného s úklidem? Překvapivě hodně. Změna stylu nakupování Vám může pomoci k uklizenějšímu a poklidnějšímu domovu. Mám pro Vás dnes pár tipů, jak si nákupy zjednodušit a ušetřit si čas a nervy. Někdy i peníze.

Přípravná fáze je hodně důležitá. Pokuste se z ní udělat rodinnou záležitost a v rámci možností si ji užít. Sepisování nákupního seznamu by se podle mě opravdu měli zúčastnit všichni, kterých se týká a kteří jsou rozumově schopni přispět do diskuze. My nákupy plánujeme obvykle u kávy a slovo má pouze manžel a já. Psí vkus je poměrně nudný. Hračky, granule, pamlsky, hračky, pamlsky, hračky, granule.... Chápu, že plánování nákupu není velká zábava, ale s kávou v ruce to ujde.  S nákupem potravin souvisí i plánování jídelníčku. Nemusí být na papíře, ale aspoň rámcově byste měli vědět, co se chystáte v příštích dnech jíst. Já obvykle zákusky, čokoládu, mléčné výrobky a dorty! Proto je účast manžela nezbytná. Se seznamem v ruce se člověk v obchodě necítí tolik ztracený a často také ušetří. Před pár měsíci jsme pokročili do 21. století a k vedení seznamů používáme aplikaci Listonic. I když jsem zarytý papírový typ, tuto aplikaci jsem si docela oblíbila. 

Zavazadla Od puberty nesnáším igelitky! Ne, že bych byla v nácti uvědomělá ekoložka, ale styděla jsem se za ně. Dnes se mi za ně nechce utrácet a úplně nesnáším, jak rády se doma hromadí. U nás jsou v celém domě 2 kusy. V autě mám připravené tašky, které využívám opakovaně. Jedna na potraviny, druhá na ovoce a zeleninu a jedna termo pro případy, kdy nemířím z nákupu hned domů.

Nelítejte do obchodů pětkrát v týdnu! Já nakupuji maximálně dvakrát a bohatě mi to stačí (třeba nákup, který jsem zažila ve čtvrtek, kdy davy šílely, bych klidně vynechala). Čím méně často se vypravíte, tím víc času a peněz ušetříte. Do drogerie chodím striktně jen jednou za měsíc. O to pečlivěji si připravuji seznam. 

Kam s ním? To je zásadní otázka, kterou byste měli mít vyřešenou dřív, než cokoli koupíte. O uložení přemýšlím i u nákupů potravin a zásoby dělám podle prostoru, který pro ně mám, ne podle akční ceny. U věcí, které s námi mají bydlet dlouhodobě, přemýšlíme pečlivě, kam je uložíme, aby nepřekážely, ale zároveň nám mohly dobře sloužit. A opravdu nekoupím nic, na co nemám místo. Buď si připustím, že daný předmět můžu oželet, nebo mu prostor vytvořím. V tomto bodě jsem opravdu striktní, protože nesnáším zahlcený dům a chaos. Pokud by mi něco překáželo nebo dělalo dojem nepořádku, dlouho bych se z toho neradovala. Ano, byla bych schopná se zbavit skoro nové věci.

S plánováním, kam budeme nákupy ukládat, souvisí i příprava prostoru pro ně. Před týdenním nákupem potravin myju lednici. Je totiž obvykle skoro prázdná, takže ušetřím spousty času. Než si nastěhuji kus těžkého nábytku, vytřu prostor pod ním, protože se tam potom budu hůř dostávat. Hlídám třeba i počet ramínek. Nechci mít hromadu navíc, ale než koupím šaty, které je nutné pověsit, zkontroluji, jestli mi pro ně ramínko zbývá, případně pár kousků doplním. Nové oblečení se přeci nebude jen tak někde povalovat!

A je to doma! Tím ale celý ,,proces" nekončí. Každý nákup co nejrychleji ukliďte. Ideálně hned, jak s Vámi dorazí domů. Ať jde o potraviny nebo balík z e-shopu. Často nakupuji po ranní práci, než se vracím domů na oběd. Bývám lehce unavená, z nakupování poněkud rozladěná a mám už trochu hlad. První je na řadě samozřejmě smečka, ale hned po venčení se zbavím nákupu. Vše uložím na správná (předem daná) místa. Často odstraním i  obaly, které zabírají zbytečně víc místa. Oběd si potom vychutnám v uklizeném domě a s klidnou hlavou.

Máte nějaké ověřené fígle, jak nakupovat bez stresu a chaosu?

Vaše Veronika