O uklizené chaloupce

07.06.2020

Pohodlně se usaďte a pojďte se mnou snít o pohádkově uklizeném domově.

Už z dálky Vás vítají dokonale zářící okna bez jediné šmouhy. Nemůžete se dočkat, až vstoupíte do provoněné předsíně, kde je vše na svém místě. Radost pohledět! Nazujete pohodlné bačkůrky a bez obav zamíříte do srdce domova. Ano, do Vaší kuchyně, která nezná slova upatlaná, ulepená a o drobcích zaslechla jen ve filmu. Úsměv na Vaší tváři je širší a širší, a protože pracovní den byl náročný, uvaříte si zaslouženou kávu, se kterou se uvelebíte v čistoskvoucím obýváku, kde je každý polštářek načechraný jako obláček, na Vaše milované dekorace se nepráší a nikde se nic nepovaluje. Ani Vaše večerní rituály nezkalí jediná chybička. Horká a voňavá lázeň v nablýskané koupelně je balzám na duši. Třešinkou na dortu je ulehnutí do úchvatně ustlané, čerstvě povlečené postele.

Je to u Vás trochu jinak? Okna vydrží omytá sotva hodinu a hned na ně zaútočí dětské packy a zvířecí čumáky? O dešti ani nemluvím, ten je u mě s mytím oken nerozlučně spjatý. Vaše předsíň se tváří, že v ní cosi zrovna vybuchlo a nemáte ani místo na odložení bot, protože se všude rozvalují boty zbytku rodiny a v párech se rozhodně nedrží? O jejich vůni raději pomlčet ... Než si můžete uvařit kávu, je nutné nejdřív narovnat horu nádobí do myčky, zbytek umýt v ruce a povrchy zbavit nánosu různého původu a konzistence? Sláva! Máte svou vroucí, černou odměnu, ale ejhle! Pohled do obýváku ve Vás vyvolává myšlenky ještě černější než to kafe. Sedačka vypadá i zavání jako opelichaný a zmoklý pes, polštářky asi právě vyplivnul některý z přežvýkavců a konferenční stolek se marně snaží tvářit, že mu nevadí zavalení předměty nejrůznějšího druhu, od hraček, přes drobné nářadí, po kapesníky (obvykle použité). Závěr dne Vám také do cesty neklade okvětní lístky růží. Koupelnu musíte nejdřív najít pod hromadami prádla a následně zbavit slizkého nánosu od mýdla, ošklivých kapek vodního kamene a v zrcadle se zahlédnete až po jeho očistě od zubní pasty. Zvládnete sotva rychlou sprchu, na žádné cachtání nemáte ani pomyšlení. Chcete už jen zapadnout do postele. Jenže! ,,Kdo to ležel v mojí postýlce?" Rozválený pelech by mohl vyprávět spíš horor, než pohádku na dobrou noc.

Co s tím? V první řadě se musíme smířit s tím, že se v našich domovech žije, a proto je dosažení pohádkového scénáře na dobu delší než pár minut utopie. Neznamená to ale, že to máme vzdát a bydlet v hororovém doupěti. Kompromis, to je správné slovo. Udělejme z našich domovů příjemné místo k žití, ne pouze k přežívání. Ať se můžeme domů každý den těšit. Neznám nikoho, kdo má čas mýt okna několikrát do týdne, ale přeleštit nejhorší zapatlání je otázkou chvilky a hned je to veselejší pokoukání. V předsíni nastolte řád, boty a svršky si všichni hned rovnejte tam, kam patří. To se naučí i kokršpaněl, tak se nenechte obalamutit od partnerů (partnerek) a dětí, že to nezvládnou. Odér se dá řešit hlavně udržováním bot v čistotě a já si ještě ráda pomáhám vůní do zásuvky. Je prostě super, když první nádech doma voní! Kuchyň je náročná, ale s pravidelnou péčí nemusí připomínat dračí sluj. Naučte se rovnat nádobí hned do myčky, je to podobně složité jako s botami. Nádobí k ručnímu mytí nenechávejte až na někdy, umývejte ho zrovna a pohoří nemá šanci vzniknout. Otření linky hadříkem taky nestojí mnoho sil a času, trénujte ho často. Polštářky z gauče perte pravidelně a nemějte jich příliš. Kupa těžko navodí nadýchaný dojem pohodlné sedačky. Vyhlašte hájení konferenčního stolku. Pokud si rodina nedá říct, ať z něj věci mizí jako z Bermudského trojúhelníku. Oni si začnou dávat pozor. Koupelna = denní rutina a slizák už Vás nikdy nevyleká. Totéž je stlaní postele.

Je to pár maličkostí, pár drobných (dobrých) zvyků, ale i ty Vás můžou přiblížit k Vašemu pohádkovému království.

Vaše Veronika