O žábách a myších

08.08.2021

Všimli jste si už, že provoz a stav domácnosti mohou rušit naprosté drobnosti? Malé neshody v tom, jak má být co uloženo dokáží zničit systém úplně kompletně. Seberou nám motivaci a nepořádek se rázem hromadí. Nebudu vám slibovat, že dneska všechny spory rozseknu za vás, sama jsem schopná si raději dát kance se šípkovou i se zelím, protože nevím, na kterou stranu se přidat, ale třeba si společně uvědomíme, že je důležitější mít čisto, než toaletní papír správným směrem :-)

A zrovna začneme tou věčnou otázkou toaletního papíru. Vůbec nevím, proč budí tolik rozruchu. Kupříkladu mně je to úplně fuk! Ať je volný konec papíru jakým chce směrem, jen když nedojde, že jo. Jestli se doma nemůžete dohodnout, můžete se po ruličce střídat.

Dalším záchodovým evergreenem je prkýnko. Většinou se nemůže dohodnout žena s mužem. Pán by si přál rychlý přístup, tudíž prkýnko nahoře, dáma chce pohodlně usednout = prkýnko dole. Mimochodem, dámy, už jste si někdy sedly bez prkýnka, když jste očekávaly, že tam bude? Riziko koupele obrovské! U nás je wc zavřené úplně, a tak oba musíme zvedat a nemáme se proč hádat. Toto řešení mi přijde i hygienické a decentní. Hlavní ale je, aby byla mísa čistá, prkýnko sem, prkýnko tam.

Jsme s mužem plánovací blázni. Baví nás vybírat budoucí pomocníky, budoucí nábytek, budoucí domy,... I spotřebiče často vybíráme s předstihem. V případě odchodu spotřebiče pak nemáme velké prodlevy a můžeme rychle objednávat. Jako příklad si vezmu vysavač. Aktuální mám od prosince, robota pošleme do křemíkového nebe a nového zatím neplánujeme. Nahradí ho tyčový vysavač bez kabelu, který zvládne denní rychlé vysávání našich tvrdých podlah. Klasický vysavač si potom pořídím vysněný, i když je těžší, nebude mi to dvakrát do týdne tolik vadit. Kdyby se ale stalo, že na nějaký čas budu bez kamaráda, hned zapojím košťata a smetáčky a nenechám podlahy zanášet. Při takových krizových situacích je vždy fajn rychle vymyslet plán B. Nádobí mýt v ruce a nečekat, až vybereme a zakoupíme novou myčku, prádlo se pokusit vyprat u nějaké dobré duše v okolí. Jen dobrou duši využívejte opravdu k nejnutnějšímu, ne, že si k ní dotáhnete veškerý bytový textil, který běžně perete jen párkrát do roka. Příště by už váš dobrodinec nemusel kývnout. 

Mám pocit, že jsme s manželem začínali pěkným fofrem. Sotva po roce jsme spolu začali bydlet a zjišťovat, že máme zažité některé věci každý jinak. Většinou se snažíme o kompromis, jindy vyhraje moudřejší (já).  Zjistili jsme třeba, že jsme každý zvyklý na jiné uspořádání příborů v šuplíku. Nikdy mě nenapadlo, že by příbory mohl někdo mít v jiném pořadí než lžíce, vidličky, nože. Manžel rychle pochopil, že tento systém je nejlepší a krásně si na něj zvyknul. O ponožkách se mnou ovšem vůbec nediskutoval. Jak vidíte na fotce, on je tým ,,přeložit", já jsem tým ,,rolovat" a u toho jsme si oba i po letech zůstali. 

Nenechte se rozhodit neshodami a nerozhodností a uklizeno udržujte i přes tyto překážky, jsou to opravdu jen ,,blbiny" a je zbytečné, aby kvůli nim nebylo nic v pořádku. Hledejte kompromisy, náhradní řešení a zjednodušení, jen se nevzdávejte.

Držím vám pěsti

vaše Veronika