Odbrzděte se!

10.10.2021

Sezóna mytí oken mi frčí plnou parou a radost zákaznic je i mojí radostí, i když tělo občas nařídí pauzu, jsem kupodivu stále v dobré náladě. Ráda se s vámi podělím a vynasnažím se dnes o článek plný motivace. Hlavně toho, jak si motivaci nenechat vzít a nebrzdit se v rozletu.

Ten pravý čas na úklid je přesně tehdy, kdy si sami zvolíte. Nenechte se zviklat nikým a ničím. ,,Proč myješ ta okna v září, vždyť to do Vánoc nevydrží!" ,,Protože je chci mýt v září." Ten důvod úplně stačí. Okna myjeme pro sebe, ne pro Ježíška a sousedky. Doma taky raději využiji pěkný den v září nebo říjnu, než abych potom lezla po terase v listopadovém nečase. V práci ale naprosto respektuji přání zákaznic a ,,jejich pravý čas". Ten pravý čas každý pozná bezpečně podle dvou kritérií: 1) Zrovna máte na úklid čas. 2) Hlava ani tělo nekladou odpor. Jsou mezi námi tací, kterým se do uklízení chce a těší se! Druhé kritérium splňuji denně :-) 

Ve stylu Kvapníka! ,,Chvátám, chvátám..." Proto si nebudu plánovat žádné velké gruntování, ale využiji přesně tolik času, kolik ho na úklid zbývá.  I deset minut se fakt počítá. Zkuste to! Místo vzdechu ,,Stejně za tu chvilku nic nestihnu!"  a usednutí s mobilem v ruce, utřete stůl nebo omyjte záchod, co zrovna víc potřebujete. 

Co se mi chce? Uklízet se mi chce! A proč? Protože to náš domov ocení, bude nám tam lépe. Když se do práce vrhnete s tím, že půjde hezky od ruky a že se vlastně těšíte, zažijete ten opravdový zázračný úklid. Klidně si na začátku trochu lžete, klidně i hezky nahlas. ,, Dneska je skvělý den na omytí podlah! Už se těším, jak budou čisté!" Těch pár pozitivních slov udělá kotrmelec ve vaší hlavě a dílo se podaří.

Co se záškodníky? Zvolte strategii, která se hodí k ročnímu období i životní fázi škodičů. Staňte se knížetem Ignorem! To by mohlo platit na puberťáka zahrabaného v pokoji. Zavřete dveře před kyselým obličejem a svou úklidovou seanci si užijte. Udělejte ze záškodníků pomocníky! K tomu se snadno nechají zlákat menší děti a ještě budou rády. Vyhoďte je z domu! Dočasně, samozřejmě. Pošlete je na procházku, na výlet, na zahradu...dle věku a možností. 

Kde začít? Máte čas i chuť (minimálně netrpíte nechutí) uklízet, ale stojíte uprostřed bytu a najednou nevíte kudy kam? Klid! Zachovejte chladnou hlavu. Začněte buď tam, kde je to nejakutnější (často kuchyň, to je strategický bod domácnosti), nebo tam, kde se vám nejvíc chce. Ani jedna varianta není špatně. Když začnete v nejpalčivější oblasti, aspoň se jí ,,zbavíte". Když se vrhnete tam, kam vás srdce táhne, třeba nakonec uklidíte víc, než jste původně plánovali, protože vás práce bude víc bavit.

A tu slavnou motivaci si vycucám z prstu? Nemusíte! Věřím, že jí spoustu najdete tady na blogu i na mých sociálních sítích! Já ji hledám i v knížkách. Pořád málo? Napište mi, co by vám pomohlo, jak vás můžu ,,nakopnout" a já už něco vymyslím.

vaše Veronika