Oslík a mrkev

17.07.2022

Nebudu machrovat a rovnou se přiznám. I já mívám chvíle, kdy se mi do úklidu nechce. Nikomu nezazlívám, když občas nějaký úkol vynechá, ale někdy se tomu prostě nevyhneme. Jak se namotivovat a mít to rychle z krku? Na dnešní téma mě přivedl můj vlastní kurz. Věřím, že všechny můžeme říct, že jsme si tento týden užily. Mně uklízení se stopkami moc bavilo a motivovalo k lepším výkonům, a proto jsem se rozhodla, že v příštím týdnu budeme stopovat i na Instagramu a Facebooku. Těším se, že se přidáte.

Jak se dokopat k uklízení a jak vše zvládnout s co nejmenší ztrátou času a energie?

Porcujte! Velmi pečlivě si úklid rozdělte na menší etapy. Tak malé, jak budou vyhovovat vám. Málokdo má čas a sílu na jeden zátah uklidit celý dům od podlahy. Někdo zvládne uklidit kuchyň, jiný omyje nádobí, dá si malou pauzu a zbytek kuchyně uklidí po odpočinku. Nakrájejte si sousta tak, aby vám chutnala a práce vás těšila, i kdyby to znamenalo, že budete 10 minut pracovat a 10 odpočívat. Nezkoušejte si hrát na Otesánka a spořádat na posezení celou pizzu. Stačí jeden dílek a pochutnáte si víc. Navíc nehrozí ani nevolnost.

Klapky na oči! Především ženy jsou pyšné na to, že dokážou dělat spoustu věcí najednou. Stop! Většinou to způsobí jen zmatek, chaos a zdržení. Nasaďte klapky na oči a jděte pouze přímým směrem ke splnění jednoho úkolu. Prádlo pověsíte za deset minut, až bude aktuální úkol splněn, některé dětské požadavky nepočkají, to chápu, ale po jejich splnění se vraťte přesně tam, kde jste skončili. Dokončete jedno, vrhněte se do dalšího. I proto je dobré mít práci správně nakrájenou. Čím menší úkoly, tím menší riziko vyrušení.

Foťák v pohotovosti! Zkuste si jednou vyfotit před a po. Co udělá s domácností deset minut práce? Jak se změní obývák, když odnesu nádobí a urovnám gauče? Máte pocit, že vaše úsilí není nikde vidět? Vyfoťte si to a budete mile překvapeni.

Žrout času! Nikoho nepřekvapí, že mluvím o mobilu. Zlobím se sama na sebe, jak často od práce odbíhám nakouknout, jestli mi něco neuteklo na sociálních sítích. NEUTEKLO! Učím se při práci nechat mobil v klidu a je to znát. Časy se zkracují. Nejsem ještě 100%, ale pracuji na tom a zlepšuji se.

Mrkvička! Ještě, než se pustíte do práce, připravte si odměnu. Chcete sebou po úklidu švihnout na gauč? Hezky si ho ustelte, připravte si pohoštění a mazejte makat! Nachystaná odměna bude velkým táhlem, abyste se s úklidem neloudali. I čokoládový bonbon připravený na kuchyňské lince funguje. Nesežrat ho dřív, než bude omyté nádobí! 

Berličky! Na mě funguje i motivace pomocníky. Nová hlavice na mopu vyloženě vybízí k vyzkoušení. Nový čistící prostředek touží být otestován! Dnes jsem objednala krásnou sadu bedýnek do technické místnosti, kterou využíváme i jako komoru. Říkám vám, až přijdou, to bude rodeo a nezůstane na kameni kámen!

Deadline! Za sebe musím říct, že tento fígl neplatí zaručeně. Někdy mi moc pomůže, když si řeknu, že ve dvě bude hotovo. Hlavně tehdy, když musím o půl třetí někam odjet. Často ale časový limit poruším. Funguje na vás?

Doufám, že se mi povedlo u vás vzbudit alespoň zvědavost a moje triky vyzkoušíte. Jestli jste dostali neodolatelnou chuť něco uklidit, jsem štěstím bez sebe a přeji, ať se dílo vydaří.

vaše Veronika