Osobní strážce podlah

20.01.2019

Jistě jste se už dovtípili, že tentokrát bude řeč o vysavačích. Doufám, že nejsem jediná, která se neumí a nechce orientovat v příkonech, výkonech a podobných údajích. Časem si piluji vlastní metody výběru a hodnotící kritéria.

Přišla jsem třeba na to, že neexistuje jeden dokonalý přístroj pro všechny. Vysavač je vskutku osobní záležitost. Musí sednout Vám a Vašemu domovu.

První volbou je, zda chceme vysavač na suché sání, nebo jej budeme používat i k čištění, Dnes rozebereme ,,suchary".

Tam nás v první řadě zajímá, zda sáček ano, či ne. Já osobně raději jednou za čas vyhodím sáček, než po každém vysávání vysypávat nádobu s nepořádkem. Má to ale svá úskálí. Je třeba zvolit lux s dostatečnou kapacitou sáčku, aby Vás nákupy nových nezruinovaly. Velký sáček je ekonomický, ale po čase začne být cítit prachem, i když je třeba poloprázdný. Spasily mě vůně do vysavače!

Nebyla bych to ale já, abych nepřišla na to, že někdy je i pro mě lepší vysavač bezsáčkový. Můj sen, stát se profi paní na úklid, se pomalinku začíná zhmotňovat. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, kolik rodin má nevyhovující lux! A kupovat nový se jim nechce :-) Koupila jsem nám všem malého Ježíška - bezsáčkového. Při tomto využití bych opravdu náhradní sáčky neustále kupovat nechtěla. Údržba překvapivě není příliš náročná.

Požadavek číslo dvě: Koberce vs tvrdé podlahy. Doma jsem na to vyzrála tvrdými podlahami. Pracovní vysavač umí i koberce a to s účinností B. Považuji se za úklidového prudiče, ale toto béčko mi připadá naprosto vyhovující.

A teď jeden typicky dámský požadavek. Ne, barva to není :-) Jde o váhu. Jestli hodláte vysávat schody, hlídejte si pečlivě kila! Tedy hmotnost vysavače, ne svoji. Za optimální považuji váhu kolem 5 kg. Takové vysavače bývají i drobnějších rozměrů, což práci ve schodišti výrazně usnadní.

Důležitou položkou je i cena. Tam těžko radit. Já se držím stropu asi 4 000 Kč a jsem s oběma svými stroji spokojená. Ale pozor, při dodržení požadavků, které na luxy mám. Neplatí, že vysavač za hodně peněz bude pro Vás super.

Co ještě sledovat? Je dobré, promyslet si, na co všechno budete vysavač používat (gauče, matrace, auto, pavučiny na stropě, žaluzie...) a podle toho vybírat i příslušenství. Pokud nebudou potřebné dílky přímo v sadě s luxem, zjistěte si, jestli jsou k Vašemu vyvolenému typu k dostání. Ideálně kupte vše najednou. U sáčkových vysavačů neváhejte a hned si pořiďte náhradní balení.

Poslední typ vysavačů, o kterých se chci zmínit, jsou vysavače bateriové. Měla jsem teď možnost vyzkoušet dva tyčové od dvou výrobců. Třetí značku pro mě několikrát denně testuje moje sestra s neteřemi a andulkou Olím. Tyto luxy Vám báječně poslouží na vysátí drobků po svačině, jsou stále po ruce a odpadá trápení s kabely. Před návštěvou, která Vám dá na přípravu deset minut, rychle zbaví podlahy i koberce viditelných nedokonalostí. Na klasický úklid, ale moc vhodné nejsou. Nedostanou se až do krajů a rohů místnosti a pod nábytek se jim také moc nechce.

A čím tedy teď vysávám?

Pan domácí je sáčkový Kärcher T 7/1 classic. Dá se používat i bez sáčků, ale to jsem dlouho nevydržela. Nádoba velikosti a tvaru kbelíku není na časté vysypávání úplně ideální. V začátcích mi chybělo samonavíjení šňury, ale rychle jsem si zvykla a nalezla v tom i výhodu. Samonavíjecí mechanismus bývá poměrně často poruchový. Jsem velmi spokojená s jednoduchostí, lehkostí i objemem sáčku.

Moje bezsáčková novinka je Rowenta XTrem power Cyclonic Parquet 3A. I s ní jsem spokojená. Je malinko těžší než můj vysavač na doma, ale stále v pohodě únosná. Vysaje toho velké spousty! Baví mě na ní malá vychytávka v podobě vysouvacího kartáčku, který je umístěn na rukojeti. Podlahová hubice je výborná, kobercová mě sice ničím neoslnila, ale pracuje, jak má. Vysypávání nádoby je hračka. Vymývání mi k srdci nepřirostlo, ale zhruba po třech použitích je podle mě ten pravý čas překonat nechuť a věnovat vysavači pár minut péče navíc.

Gratuluji a děkuji všem, kteří dočetli až na konec! Můžete skládat maturitu z výběru vysavačů :-)

Přeji Vám útulní a čisté domovy a nezapomínejte uklízet s grácií.

Vaše Veronika