Peníze nevyhazujeme

26.06.2022

V pátek jsme ukončily další kurz věnovaný ,,vyhazování", tak mě napadlo trochu shrnout důvody a motivace pro zbavování se věcí. Pojem vyhazování používám nejen pro věci, které mrskneme do popelnice. Při vyhazovacích kurzech nikoho nenabádám, aby všechno likvidoval definitivně. Prodej, darování, alternativní využití,... Vše je vítáno.

Co opravdu vyhodit? K vyhození se přikláním u věcí neopravitelně zničených. Seprané tričko s roztřepeným límečkem nosit přece nechceme. Sama nemám v lásce hadry vyrobené z oblečení, ale proč ne? Jen nenahromaďte zásobu triček na hadry pro tři generace. Připadá mi šikovné využít tyto hadry jednorázově na velkou a nevypratelnou špínu. Zničené a nekompletní přístroje a hračky už taky mnoho neposlouží, tak nač je skladovat? Fén, který nefénuje je dobrý na co? Jaký obrázek může vzniknout z puzzle, kde chybí dílky? Kolikrát se někdo musí pořezat o odštípnutou skleničku?

Vždyť to bylo drahý! Značkové oblečení, které se nám v obchodě moc líbilo, ale nikdy jsme si ho na sebe nevzali. Pomocník do domácnosti, o kterém jsme si mysleli, že nás zbaví naší práce, ale jeho údržba je nakonec náročnější než práce, kterou zastane. Nevhodný, ale drahý dárek, který jsme dostali. Věci za mnoho stovek, za tisíce... Bylo to drahý, ale sypou se nám peníze na účet za to, že je doma schraňujeme? Zvyšuje se jejich cena? Ne! Zkuste věci prodat, je možné, že někomu udělají skvělou službu. Nejsme všichni stejní. Co nevyhovuje nám, může být pro jiné báječné. Ano, nezískáte zpátky plnou částku, ale kolik získáte tím, že si věci necháte?

Investovali byste do svého milého haraburdí? Zkuste si představit, že se musíte přestěhovat do mnohem menších prostor, kam se nevejde ani jedna věc, kterou nepoužíváte. Těmto věcem byste museli pronajmout extra skladovací prostory. Byli byste ochotní platit takový ,,nájem"? A víte, že ho vlastně už platíte nebo máte dávno zaplacený? Bydlíte v nájmu nebo splácíte vlastní bydlení? Pak určitě platíte za celý svůj domov, viďte? Máte 3+1 o ploše 80 metrů čtverečných, platíte 3+1 o ploše 80 metrů čtverečných, ale díky přemnoženým věcem využíváte třeba jenom 70 metrů, v horším případě třeba jen 2+1. Jestli máte bydlení už zaplacené, nepochechtávejte se, zaplatili jste domov i harampádí.

Změna může trochu bolet. Vyhazovat něco, co jsme si za své peníze koupili, to nezní vůbec radostně, i když už víte, že peníze vám nikdo nevrátí. Zkuste první vlnu vyhazování, která pro vás bude nejtěžší a myslím, že bude taky objemově největší, brát jako ponaučení. Až příště budete mít nutkání cokoli kupovat, vzpomeňte si, že vyhazování vám nebylo úplně příjemné. Pořádně si promyslete, co opravdu potřebujete, spotřebujete, využijete a z čeho budete mít radost. Dejte si čas, zvažte výhody a nevýhody, teprve potom nakupujte nebo nenakupujte. Ze své zkušenosti vím, že z mnoha nákupů sejde a vy budete ušetřeni dalšího vyhazování.

Výhody a nevýhody expirace. Nevýhodou věcí s datem spotřeby je, že je opravdu vhodné je po uplynutí této doby vyhodit. Nechcete pokoušet, co s vámi udělá prošlý lék, ani jestli se po ,,starém" krému neosypete. Výhodou ale je, že není tak těžké se naučit nakupovat přiměřené zásoby všeho, co není ,,nesmrtelné". Prošlý jogurt vás asi nerozhodí, ale co když projde krém za tisícovku? To už zamrzí. Proto nesyslete a nehamižněte, když jsou věci v akci. I když projde krém ,,jen" za osm stovek, není to humorné.

Zkusme se držet hesla: ,,Čím víc přemýšlím u nakupování, tím méně musím vyhazovat." Sice za vás nezlikviduje stávající zbytečnosti, ale aspoň vám nebudou přibývat další.

vaše Veronika