Pestrý život uklízečky

18.08.2019

Zatím nejsem profík v tomto oboru příliš dlouho, ale zážitky a zkušenosti sbírám s velkým nadšením. Na co jsem už stihla přijít?

  • Na velikosti nezáleží. Uklízím malé byty, běžné rodinné domky, lofty i rozsáhlejší domy. Mám možnost pracovat i v obchodě a kancelářských prostorách. Uklízená plocha ale ani v nejmenším nerozhoduje o množství času, které mi úklid zabere.
  • Poznávám životy různých lidí. S některými zákazníky si při práci pěkně popovídám, jiní nejsou v době úklidu doma. Ale i beze slov poznávám, jak žijí, co mají rádi, čím se baví... Nemám potřebu ( a hlavně chuť ) nikomu prohledávat šuplíky, abych toto vše viděla. Jsou to běžné drobnosti, které na své majitele prozradí mnoho. Velmi si vážím důvěry, kterou ve mě moji klienti vkládají, když mě vpouští do svých domovů. Pečlivě dbám na to, abych ji nikdy nezklamala. Můžete se spolehnout, že nikde nevykládám o obalu od pizzy, který jsem viděla u Vás v kuchyni, i když vaše sociální sítě hýří slovy bio, vegan, zdravá strava a domácí kuchyně.
  • Respekt k odlišnostem. Když jsem se do své živnosti vrhala, myslela jsem si, že brzo najdu univerzální šablonu, podle které uklidím všude. Mýlila jsem se a je to dobře! Naučila jsem se vnímat různé prostory, styly i způsoby života obyvatel a těm přizpůsobuji své činění. Někdo si potrpí na naleštěná okna, jiný potřebuje zářivou koupelnu a další vydrhnuté podlahy. Ani stejná vůně nevoní všude stejně krásně. I proto nepoužívám všude stejné čistící prostředky. Nejlepší pro mě je, když mohu vše potřebné nakoupit a zákazníkům předat jen účtenku a výrobky, které jsem pro ně vybrala na míru. Nakupuji vše po dohodě s paní / pánem domu a snažím se volit ekologické varianty. Komunikace je důležitá, a proto mě těší, když si umíte ,,poroučet" a diskutovat se mnou. Mám radost z pochvaly i upozornění na nedokonalosti, bez kterého bych se nemohla zlepšovat.
  • Stále se učím. Ano, i v mojí profesi je třeba se posouvat dál a vzdělávat se. Ve svých chybách hledám poučení pro příště a učím se nové postupy, které moji práci zefektivní. Snažím se být vnímavější k potřebám a přáním svých zákazníků, což není vždy úplná hračka, protože ne vždycky jsou naše představy o výsledku stejné. Ale uklízím pro vás a vaši radost, ne pro své ego. Ani literatuře se nevyhýbám.

Pokud pro mě máte nějaké tipy ke čtení, sem s nimi!

Vaše Veronika