Pět P

24.07.2022

Je mi jasné, že úklid není pro každého radostí, zábavou a koníčkem. Jsem zvyklá, že jsem ta jiná a divná. :-) Proč se ale úklidem trápit, když to není potřeba a můžeme uklízet bezbolestně. Třeba i s úsměvem a chutí. Dneska si důvody k radostnému úklidu shrneme pod písmenem P. Jakých je pět P, která mluví pro uklízení?

POŘÁDEK První písmeno neoddiskutujeme. Uklízíme proto, abychom kolem sebe měli pořádek. Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by mi s jiskrou v oku vyprávěl, že má doma úchvatný svinčík a ohromně ho to nabíjí, těší a naplňuje. S přibývajícími zkušenostmi v uklízení u zákazníků se učím chápat a respektovat, že každý máme nastavenou laťku pro stav ,,uklizeno" trochu jinak vysoko. A na tom není nic špatně. Nejdůležitější je, abychom se ve svém domově cítili dobře. Jediným limitem je podle mě zdraví. Oba extrémy jsou špatně. Špína a plísně bezpochyby ohrožují zdraví, ale myslím, že ani přehnaná dezinfekce není ku prospěchu. Nalezli jste si už svoji laťku, která vám vyhovuje?

POHYB Všichni se shodneme, že trochu pohybu potřebujeme. Proč nespojit příjemné s užitečným? Při uklízení spálíte kalorií skoro jako ve fitku! Vzpírání kbelíků, pobíhání s vysavačem, protažení při utírání prachu, procházka k popelnici s odpadky, to všechno se počítá. Moje tělo je jasným důkazem, že úklid opravdu dokáže pohnout s postavou. Ano, čekala jsem, že nebudu kynout jako knedlík, když se budu v průměru šest hodin denně ohánět po domácnostech. Ale předpokládala jsem spíš zeštíhlení, dobře, tak udržování váhy při velmi zvýšeném příjmu výborných svačinek od zákaznic. Ale co se stalo? Jsou mi malá trička! Jak to? Co se sakra stalo? První jsem zavrhla zvětšení v oblasti mého chlapeckého hrudníku. Tam se nic nezměnilo. Tak kde jsem safra přibrala? Ahaa! Moje párátka posílila a já jsem na stará kolena pochopila, co jsou bicepsy. Sbohem XS, vítejte nová ramena!

PŘEHLED Tím, že pravidelně uklízíte, získáváte přehled, kde co máte a taky kolik toho máte. Jen to chce trochu soustředění. Člověk snadno přivykne krabici v rohu, kupce prádla na židli...a nejlépe se zapomíná na nepořádek schovaný za dveřmi. Sama teď tyhle dveře zase otevírám a pouštím se do likvidace zbytečného haraburdí. Zjišťuji, že úložné místnosti ( 2 šatny, technická místnost a místnost pod schody) byl vynikající nápad, ale je potřeba do nich trochu vnést řád a vybavit je trochou úložných prostor, ne válet vše páté přes deváté. 

POŽITEK  Nikdy se nepřestanu snažit vymýšlet triky, aby všem mohl úklid přinášet radost. Vidím sama na sobě, jak mi jakýkoli úkol skvěle odsýpá, když se do něj nepouštím otrávená a vystresovaná. ,,To bude zas nuda na dvě hodiny!" ,,Tenhle svinčík nemůžu zvládnout uklidit!" ,,Tohle snad nemá cenu dělat, vždyť vysávám dvakrát denně a zase tady jsou chlupy!" Učím se říkat ,,Když se do toho pustím hned a nebudu se zdržovat brbláním, bude tady nejpozději za dvě hodiny krásně a voňavo." ,,Povedlo se nám to tady hezky zřídit, ale půjde to zase vrátit do pěkného stavu." ,,Ještě, že ten vysavač mám, se smetákem bych tady chlupy a prach jen vířila." Skvělé je taky si umět úklid zpříjemnit. Někdy mám náladu na hudbu. Ideálně, když jsem sama a můžu si pěkně od plic zahalekat ( mým výkonům opravdu nejde říkat zpěv), jindy se ráda zaposlouchám do mluveného slova. Dobře vybraná audiokniha nebo podcast dokážou zázraky! Občas u poslechu úplně zapomenu, že uklízím a děsně se divím, že už mám hotovo. Stojí mě dost přemýšlení, jestli jsem opravdu udělala všechno, co jsem měla v plánu. I pomocníci a čistící prostředky, které nám vyhovují, moc zpříjemní práci. Ráda zkouším nové vůně, nový mop ve mně dokáže vzbudit větší vášně než šperky.

POHODA Život v uklizeném je o tolik jednodušší! Podezřívám se, že uklízím hlavně proto, že jsem neuvěřitelně líná. Jsem líná pořád něco hledat, jsem líná lítat před příchodem hostů jako blázen po domě a rychle, rychle uklízet, abych nevypadala jako špatná hospodyně. Jsem líná odlepovat nohy od polité a zaschlé podlahy, jsem líná štrachat svůj hrnek z útrob myčky. Jsem líná před mytím nádobí vyklízet horu špinavých talířů ze dřezu. Jsem líná prát jednu pračku pětkrát, protože jsem ji ve všem tom chaosu a zmatku už zase zapomněla vytahat. A taky jsem asi trochu úchylná. Ano, přiznávám se, že se ráda kochám uklizeným domovem. Že tady jsem schopná chodit a civět na to, jak prokoukla okna, čenichat, jak nám to tady voní po vytření podlah, nechávat se znovu a znovu oslnit naleštěným umyvadlem. Teď už vím, že nemusím uklízet, že by ledacost vydrželo, ale já CHCI. Mě to těší a nabíjí.

Dáte uklízení ještě šanci?

vaše Veronika